Հայաստանի հարավ-արևելքում գտնվող Վայոց Ձորի մարզում կառուցված «Վայոց Արև-1» արևային էլեկտրակայանը միացված է էլեկտրացանցին: Այս ծրագրի համար Risen Energy-ն մատակարարել է JAGER PLUS 144 PERC մոնո երկկողմանի կրկնակի ապակյա մոդուլներ` 5,2 ՄՎտ ընդհանուր տեղադրված հզորությամբ: EPC պայմանագրով որպես նախագծի մշակող և կապալառու հանդիսացել է Օպտիմում Էներջի ՍՊԸ-ն, որն իր հերթին հանդիսանում է Risen Energy-ի տեղական գործընկերը և տարածաշրջանում բացառիկ դիստրիբյուտորը:
«Վայոց Արև-1» արևային էլեկտրակայանը Հայաստանում առաջին մասշտաբային ծրագիրն է, որը միացված է էլեկտրացանցին: Ներմուծվող էներգիայից կախվածությունը թուլացնելու նպատակով վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարությունն, օգտագործելով երկրի եզակի արևային ռեսուրսները և տեղակայման առավելությունները, մաքուր էներգիայի հիման վրա ձևավորեց ազգային ռազմավարական տեսլականը: Կառավարությունը մշակեց նաև զարգացման ծրագիր, իսկ ներկայում վարում է արտոնյալ և օժանդակ քաղաքականություն և ակտիվորեն նպաստում է վերականգնվող էներգիայի ոլորտի զարգացմանը: Այսպիսով, ցանցին միացնելով արևային էլեկտրակայանը՝ Հայաստանի կառավարությունը հաջողությամբ իրականացնում է իր ազգային ռազմավարությունը:
Հանդիսանալով ֆոտովոլտայիկ համակարգերի ոլորտի համաշխարհային առաջատար և ընկալելով համաշխարհային զարգացող ՖՎ շուկան՝ Risen Energy-ն ապահովում է բարձրորակ արտադրանք: Risen Energy-ն շարունակաբար զբաղվում է այնպիսի հիմնական տեխնոլոգիաների հետազոտմամբ և մշակմամբ, ինչպիսիք են երկբևեռ և բազմաբազուկային մոդուլները, հետերոանցումային բջիջները և այլն:

Vayots Arev-1 Solar Farm, located in Vayots Dzor region in southeastern Armenia, has grid-connected. Risen Energy provided their JAGER PLUS 144 mono PERC bifacial double glass modules with a total installed capacity of 5.2MWDC for the project. The developer and EPC of project was Optimum Energy LLC – local partner and exclusive distributor of Risen Energy in region.
Vayots Arev-1 Solar Farm is the first large scale project that has connected to the grid in Armenia. In recent years, to reduce dependence on external energy, the Armenian government has taken advantage of its unique solar resources and location advantages to make a national strategic direction based on clean energy. The government has also formulated a development outline, issued preferential and supporting policies, and been actively promoting the development of the renewable energy industry. The Armenian government has further implemented its national strategy successfully through the grid connection of the solar farm.
As a global PV leader, Risen Energy has maintained a keen insight into the global PV emerging market by providing their high-quality products. Risen Energy continually commits itself to the research and development of core technologies, such as MBB, bifacial, HJT and others.