OPEC- ի ղեկավարը կարծում է, որ նավթի պահանջարկը դեռ չի վերականգնվում
ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար Մոհամմադ Բարքինդոն երկուշաբթի հայտարարեց, որ համաշխարհային տնտեսության և նավթի պահանջարկի վերականգնումը շարունակում են մնալ դանդաղ, բայց և նշեց, որ կարտելը չի սպասում պահանջարկի հերթական կտրուկ անկում, ինչպես երկրորդ եռամսյակում:
Շուկան ավելի է անհանգստացած պահանջարկի վերականգնման տեմպերով, քանի որ ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում տարածվում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը: Վերջին շաբաթների ընթացքում Լիբիայից լրացուցիչ մատակարարումները և 2021 թվականի հունվարից օրական լրացուցիչ 2 միլիոն բարելով կրճատումների մեղման ՕՊԵԿ + պլանը մեծ ազդեցություն են թողել նավթի գնագոյացման վրա:
Երկուշաբթի վաղ առավոտյան, հյուսիսամերիկյան արևելյան ժամանակով ժամը 9:30-ին, նավթի գները նվազել են մոտ 2 տոկոսով, ընդ որում առաջարկի և պահանջարկի հետ կապված մտավախությունների ֆոնին WTI տեսակի նավթի գինը սակարկվում էր մեկ բարելի դիմաց քիչ ցածր 39 դոլարից: Ինչ վերաբերվում է պահանջարկին, ապա երկրորդ ալիքը շարունակում է ճնշում գործադրել նավթի պահանջարկի վերականգնման հեռանկարի վրա, մինչդեռ Լիբիայի նավթի մատակարարումը վնասակար է նավթի պահանջարկի համար: Այս զարգացումները հանգեցրել են շուկայում խոսակցությունների և ենթադրությունների այն մասին, որ OPEC + - ը ստիպված կարող է լինել հետաձգել կրճատումների պլանային մեղմացումը:

Как заявил в понедельник генеральный секретарь ОПЕК Мохаммад Баркиндо, восстановление мировой экономики и спроса на нефть остается вялым, но при этом отметил, что картель не ожидает еще одного резкого падения спроса, как во втором квартале.
Рынок все больше обеспокоен темпами восстановления спроса, поскольку вторая волна коронавируса захлестывает США и Европу. Дополнительные поставки из Ливии и план ОПЕК + по ослаблению сокращений с января 2021 года еще на 2 миллиона баррелей в день в последние недели оказали большое давление нефтяное ценообразование.
Рано в понедельник, в 9:30. по североамериканскому восточному времени, цены на нефть упали примерно на 2 процента, при этом цена на нефть WTI торговалась чуть ниже 39 долларов за баррель на фоне опасений по поводу спроса и предложения. Что касается спроса, то вторая волна продолжает оказывать давление на перспективы восстановления спроса на нефть, в то время как возврат ливийской нефти является «медвежьим» для предложения нефти. Эти события привели к росту разговоров на рынке и спекуляций о том, что ОПЕК + может быть вынуждена отложить запланированное ослабление сокращений.