Համաձայն Միջազգային Էներգետիկ Գործակալության (ՄԷԳ) զեկույցի համաճարակով պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը դարձավ էներգիայի պահանջարկի, այդ թվում՝ դրա հետ կապված ածխածնի արտանետումների անկման պատճառ, որն էլ իր հերթին, նույնիսկ հիվանդության անհետացումից հետո, կարող է փոփոխել էներգիայի ստացման եղանակները:
Էներգիայի օգտագործման կտրուկ անկումը իրեն հավասարը չունի 30-ականների Մեծ ճգնաժամից ցայսօր: Սակայն էներգիայի ոչ բոլոր աղբյուրներն են տուժել հավասարապես: Օրինակ, վերականգնվող էներգիայի օգտագործումը աճել է նոր նախագծերի ի հայտ գալու և հողմային տուրբինների գործարկման կամ արևային էներգիայի ստացման ցածր արժեքի շնորհիվ:
«Էներգետիկայի ոլորտը, որը կունենանք այս ճգնաժամից հետո, էականորեն կտարբերվի նրանից, ինչ ունեինք նախկինում»,- կանխատեսում է փարիզյան ՄԷԳ գործադիր տնօրեն Ֆատիխ Բիրոլը:

Согласно докладу Международного энергетического агентства (МЭА), глобальный экономический кризис, вызванный пандемией, стал причиной падения спроса на энергию и связанные с этим выбросы углерода, что в свою очередь, даже после исчезновения болезни, может изменить способы получения энергии.
Стремительное падение потребления энергии не имеет себе равных со времен Великой депрессии 30-х годов. Но не все источники энергии страдают одинаково. Например, использование возобновляемой энергии возросло благодаря появлению новых проектов и низкой стоимости вращения ветряных турбин или сбора солнечного света.
«Энергетическая отрасль, которая выйдет из этого кризиса, будет значительно отличаться от той, что была раньше», - прогнозирует Фатих Бироль, исполнительный директор парижского МЭА.