Photo Credit: Reuters
Պատմության մեջ առաջին անգամ չմշակված նավթի գները հայտնվել են բացասական հարթությունում: Անկումը զրոյից ներքև նշանակում է, որ վաճառողները փաստացի վճարում են գնորդներին, որպեսզի վերջիններս վերցնեն նավթը իրենց ձեռքերից:
«Սա հավասար է նրան, որ փորձես բացատրել ինչ-որ աննախադեպ, և, թվում է, թե անիրական բան», - արձագանքում են նավթի ոլորտի փորձագետները:
Ներկայիս գինը արտացոլում է մայիսյան, այլ ոչ թե հունիսյան պայմանագիրը, որը ավելի շատ է արտացոլում WTI գինն ընդհանուր առմամբ:Bloomberg հայտնում է, որ մայիսի և հունիսի միջև առկա տարբերությունը, որը կազմում է 60 դոլար մեկ բարելի դիմաց, ամենամեծ տարբերությունն էր իրար հաջորդող երկու ամիսների պայմանագրերի միջև՝ արտացոլելով այն, որ շուկան կարճաժամկետ հեռանկարում էականորեն թույլ է, քան սպասվում է ավելի ուշ հենց այս տարում:

Photo Credit: Reuters
Crude oil prices dropped into negative territory for the first time in history. The decline below zero means that sellers are effectively paying buyers to take the oil off their hands.
"It’s like trying to explain something that is unprecedented and seemingly unreal," oil experts said.
The price currently reflects the May contract, rather than the June contract—which is far more reflective of the WTI price as a whole.The gap between May and June, which was at least $60/barrel, was the largest gap between two back-to-back month contracts ever seen, Bloomberg reported—reflecting that the market is dramatically weaker in the near term than it's expected to be later on in the year.