Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg
Զեղչված սաուդյան չմշակված նավթի հեղեղը ուղղվում է դեպի Եվրոպա, սակայն, հնարավոր է, աշխարհում միայն Ռուսաստանն ունի արտադրողներ, ովքեր կարող են մրցակցել նրա հետ:
Ինչպես վստահեցնում են վերլուծաբանները սկսած Bank of America Corp.-ից մինչև Ռայֆֆայզնբանկ, աշխարհում ամենացածր արտադրողական ծախսեր ունեցող, ճկուն հարկային համակարգով և ազատ լողացող ռուբլով ռուսական ընկերությունները կարող են շարունակել աշխատել նույնիսկ ծայրահեղ ցածր գնային սցենարով. ռուսական ընկերությունները կարող են ապահովել կայուն արդյունահանում մինչև նավթի գինը չհասնի 15-20 դոլար մեկ բարելի համար:
Անցյալ շաբաթ ՕՊԵԿ+ դաշինքի փլուզումից հետո Սաուդյան Արաբիան ուժեղացրել է պայքարը այս ոլորտում գերիշխող դիրք զբաղեցնելու համար: Թագավորությունը նվազեցրել է գները և հայտարարել արդյունահանման ծավալները էապես մեծացնելու մասին:
Ռուսաստանի Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հայտարարել է, որ իր երկրի արդյունաբերությունը մրցունակ կմնա «ցանկացած գնային կանխատեսումների դեպքում»:

Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg
A flood of discounted Saudi crude is heading for Europe, but Russia might just have the only producers in the world equipped to compete with it.
With some of the world’s lowest production costs, a flexible tax system and a free-floating ruble, Russian companies can keep pumping, even in an extremely bearish price scenario: Russian companies can ensure sustainable production until oil hits $15 to $20 per barrel, analysts from Bank of America Corp. to Raiffeisenbank say.
Saudi Arabia has escalated a battle for industry dominance after the collapse of the OPEC+ alliance last week. The kingdom has slashed prices and announced a massive production increase.