Փետրվարի 20-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց Եվրոպական հանձնաժողովի հետ նոր ֆինանսավորման համաձայնագրին, որն ուղղված կլինի էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության խնդիրներին։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հանրային, բազմաբնակարան շենքերում և ցածր եկամուտ ունեցող տնային տնտեսություններում բարձրացնել էներգաարդյունավետության մակարդակը, ինչպես նաև նվազեցնել ջրի աղտոտումը Սևանա լճում:
Պաշտոնական տվյալներով Հայաստանի տարածքում 120-ից ավելի հանրային շենքերում էներգախնայողության ծրագրի կիրառման արդյունքում ծախսերն արդեն կրճատվել են 55-60 տոկոսով:

20 февраля Правительство Республики Армения одобрило новое соглашение с Европейской комиссией о финансировании, которое будет направлено на решение вопросов энергоэффективности и охраны окружающей среды.
В рамках проекта планируется повысить уровень энергоэффективности в общественных, многоквартирных и малообеспеченных домохозяйствах, а также снизить загрязнение воды озера Севан.
Согласно официальным данным, в результате реализации программы энергоэффективности в более чем 120 общественных зданиях на территории Армении расходы уже снижены на 55-60%.