Մեկնարկել են Հայաստանի էներգետիկ շուկայի ազատականացմանը միտված աշխատանքները
Մեկնարկել են Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից այսօր տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության փորձագետների հետ համատեղ արդեն իսկ մշակվել է գործողությունների ծրագիր-ժամանակացույցի նախագիծը, որն ուղարկվել է շահագրգիռ կառույցներին՝ համակողմանի քննարկումներ իրականացնելու նպատակով։ Ամբողջացումից հետո հաջորդ տարվա առաջին կեսին այն կներկայացվի կառավարության հաստատմանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանի փոխանցմամբ, միաժամանակ աշխատանքներ են տարվում «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում սկզբունքային փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ:Դրանով մեկ շուկայի մոդելից անցում է կատարվելու  մյուս  մոդելին, որտեղ արդեն օրենքով թույլատրվելու են ներմուծել ազատականացման  էլեմենտներ:
Գալստյանի կարծիքով, Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի այսօրվա կառուցվածքը կատարելագործման կարիք ունի՝ աստիճանական ազատականացման, ինչպես նաև հարևան երկրների հետ էլեկտրաէներգիայի առևտրի բոլոր հնարավորությունների օգտագործման նպատակով։   Վերջին տարիների ընթացքում դրա համար ձևավորվել են բավարար նախադրյալներ։ Թեև մեծածախ շուկան ամբողջությամբ մրցակցայինի վերածելու հնարավորությունները դեռևս սահմանափակ են՝ էլեկտրաէներգիա արտադրող կայանների գների միջև առկա մեծ տարբերությունների պատճառով, այդուհանդերձ դա խոչընդոտ չէ հրաժարվել, այսպես ասած, միակ գնորդի մոդելից և հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի շուկա մուտք ունենան նաև այլ մասնակիցներ։
Որպես այդպիսին, լիարժեք մրցակցային շուկայի ստեղծումը իրատեսական է համարվում տարածաշրջանային միասնական շուկայի ստեղծման պարագայում։ Ինչպես հայտնի է, այդ ուղղությամբ քայլերն արդեն մեկնարկել են։ Իրականացվող տարածաշրջանային մի շարք ծրագրերի արդյունքում ակնկալվում է մինչև 2019 թվականը ստեղծել դրա հիմքերը։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից արդեն ընդունվել է Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կատարելագործման և կարգավորման նոր գործիքների ներդրման հայեցակարգը, ինչպես նաև որակավորված սպառողների և մատակարարների ցանց մուտք գործելու կանոնակարգը։
Ըստ այդմ, շուկայի ազատականացման պայմաններում նախատեսվում է թե՛ արտադրողների, և թե՛ սպառողների պատասխանատվության մեխանիզմների կատարելագործում. «Այսօր ո՛չ արտադրող, և ո՛չ էլ խոշոր սպառող ընկերությունները պատասխանատվություն չեն կրում վաճառքի և սպառման (պատվիրակված հզորությունների) ծավալների համար, ինչը կարող է էլեկտրաէներգիայի արտադրության պլանավորված և փաստացի ծավալների շեղումների պատճառով անհամաչափ տատանումներ առաջացնել սակագնային կարգավորման ժամանակ։ Այս առումով միջազգային լավագույն փորձն այն է, որ և՛ արտադրողները, և՛ խոշոր (որակավորված) սպառողները հանդիսանում են պատասխանատվություն կրողներ»,-ասել է Գալստյանը։
Շուկայի ազատականացման ճանապարհին, ըստ Ա.Գալստյանի,  անհրաժեշտ է ինչպես համապատասխան էլեկտրոնային հարթակի հիմնումը, այնպես էլ շուկայական կարգավորման նոր կառույցների ձևավորումը։ Այդ գործընթացքում նախատեսվում է ստեղծել շուկայի օպերատոր, որը հանդիսանալու է էլեկտրաէներգիայի առևտրի կազմակերպման հիմնական պատասխանատուն։
Նախատեսվում է նաև սակագների ձևավորման կատարելագործում և արդյունավետ մեխանիզմների ներդրում.
Խոսքը, մասնավորապես գիշերային և ցերեկային սակագների, դրանց մեծությունների, կիրառման ժամերի մասին է։ Այդ առումով կարող է դիտարկվել նաև սեզոնային, պիկային կամ գիշերային խիստ թերբեռնված ժամերի համար նոր սակագների սահմանման նպատակահարմարությունը։
Էներգետիկ շուկայի ազատականացումը Ա.Գալստյանի կարծիքով, ուղղակի ազդեցություն կունենա նաև սակագների վրա: «Մենք ակնկալում ենք, որ մրցակցային էլեմենտների օգտագործումը կնպաստի սակագների նվազեցմանը։ Մրցակցությունը, ի  վերջո, նպաստում է  ծախսերի կրճատմանը: Այդ պայմաններում յուրաքանչյուրը փորձում է նվազեցնել ծախսերը, որպեսզի շուկայում  ունենա նպաստավոր  դիրք և կարողանա իրացնել իր ապրանքը»,-նշել է Գալստյանը։

Стартовали работы, осуществляемые по либерализации электроэнергетического рынка Армении и стимулированию межгосударственной торговли. Из Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения сегодня сообщили, что совместно с экспертами Агентства США по международному развитию уже разработан проект программы-графика действий, который был отправлен заинтересованным структурам для проведения всесторонних обсуждений. После финализации в первой половине следующего года он будет представлен на утверждение Правительства.
Как сообщил заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Арег Галстян, одновременно ведутся работы по внесению принципиальных изменений в закон РА «Об энергетике». Тем самым будет осуществлен переход от модели одного рынка к другой модели, где уже законом будет разрешено внедрение элементов либерализации.
По мнению Галстяна сегодняшняя структура электроэнергетического рынка Армении нуждается в совершенствовании - постепенной либерализации, а также с целью использования всех возможностей торговли электроэнергией с соседними странами. В течение последних лет для этого сформировалось достаточно предпосылок. Хотя возможности превращения оптового рынка полностью в конкурентного пока ограничены из-за существующих больших разниц в ценах станций, производящих электроэнергию, тем не менее, это не препятствие, чтобы отказываться, так сказать, от модели единственного покупателя и создать возможность, чтобы доступ на рынок могли иметь и другие участники.
Как таковое, создание полноценного конкурентного рынка считается реалистичным в случае образования единого регионального рынка. Как известно, в этом направлении работы уже стартовали. В результате ряда осуществляемых региональных программ ожидается до 2019 года создать основы для этого.
Комиссией по регулированию общественных услуг уже принята концепция внедрения новых инструментов по совершенствованию и регулированию электроэнергетического рынка Армении, а также регламент по предоставления доступа к сети квалифицированным потребителям и поставщиков.
Согласно этому в условиях либерализации рынка планируется совершенствование механизмов ответственности и производителей и потребителей. «Сегодня ни производящие и ни крупные компании-потребители не несут ответственности за объёмы продаж и потребления (делегированные мощности), что может во время тарифного регулирования привести к непропорциональным колебаниям из-за отклонений фактических объёмов производства электроэнергии от запланированных. В этом отношении лучшим международным опытом является то, что и производители и крупные (квалифицированные) потребители являются носителями ответственности», - сказал Галстян.
По пути либерализации рынка, как считает А. Галстян, необходимо как создание соответствующей электронной платформы, так и формирование новых структур рыночного регулирования. В этом процессе планируется создать оператора рынка, который станет главным ответственным за организацию торговли электроэнергией.
Планируется также совершенствование формирования тарифов и внедрение эффективных механизмов.
Речь, в частности, о дневных и ночных тарифах, их величинах, часах применения. В этой связи может быть рассмотрена также целесообразность установления новых тарифов для сезонных, пиковых или ночных сильно перегруженных часов.
Либерализация энергетического рынка, по мнению А. Галстяна, непосредственно повлияет на тарифы. «Мы ожидаем, что использование конкурентных элементов поспособствует снижению тарифов. Конкуренция, в конце концов, способствует сокращению расходов. В этих условиях каждый пробует сократить расходы, чтобы иметь на рынке выгодное положение и было возможно продавать свой товар», - отметил Галстян.