Մեկնարկել են Հայաստանի էներգետիկ շուկայի ազատականացմանը միտված աշխատանքները
Մեկնարկել են Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից այսօր տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության փորձագետների հետ համատեղ արդեն իսկ մշակվել է գործողությունների ծրագիր-ժամանակացույցի նախագիծը, որն ուղարկվել է շահագրգիռ կառույցներին՝ համակողմանի քննարկումներ իրականացնելու նպատակով։ Ամբողջացումից հետո հաջորդ տարվա առաջին կեսին այն կներկայացվի կառավարության հաստատմանը։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանի փոխանցմամբ, միաժամանակ աշխատանքներ են տարվում «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում սկզբունքային փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ:Դրանով մեկ շուկայի մոդելից անցում է կատարվելու  մյուս  մոդելին, որտեղ արդեն օրենքով թույլատրվելու են ներմուծել ազատականացման  էլեմենտներ:
Գալստյանի կարծիքով, Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի այսօրվա կառուցվածքը կատարելագործման կարիք ունի՝ աստիճանական ազատականացման, ինչպես նաև հարևան երկրների հետ էլեկտրաէներգիայի առևտրի բոլոր հնարավորությունների օգտագործման նպատակով։   Վերջին տարիների ընթացքում դրա համար ձևավորվել են բավարար նախադրյալներ։ Թեև մեծածախ շուկան ամբողջությամբ մրցակցայինի վերածելու հնարավորությունները դեռևս սահմանափակ են՝ էլեկտրաէներգիա արտադրող կայանների գների միջև առկա մեծ տարբերությունների պատճառով, այդուհանդերձ դա խոչընդոտ չէ հրաժարվել, այսպես ասած, միակ գնորդի մոդելից և հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի շուկա մուտք ունենան նաև այլ մասնակիցներ։
Որպես այդպիսին, լիարժեք մրցակցային շուկայի ստեղծումը իրատեսական է համարվում տարածաշրջանային միասնական շուկայի ստեղծման պարագայում։ Ինչպես հայտնի է, այդ ուղղությամբ քայլերն արդեն մեկնարկել են։ Իրականացվող տարածաշրջանային մի շարք ծրագրերի արդյունքում ակնկալվում է մինչև 2019 թվականը ստեղծել դրա հիմքերը։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից արդեն ընդունվել է Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կատարելագործման և կարգավորման նոր գործիքների ներդրման հայեցակարգը, ինչպես նաև որակավորված սպառողների և մատակարարների ցանց մուտք գործելու կանոնակարգը։
Ըստ այդմ, շուկայի ազատականացման պայմաններում նախատեսվում է թե՛ արտադրողների, և թե՛ սպառողների պատասխանատվության մեխանիզմների կատարելագործում. «Այսօր ո՛չ արտադրող, և ո՛չ էլ խոշոր սպառող ընկերությունները պատասխանատվություն չեն կրում վաճառքի և սպառման (պատվիրակված հզորությունների) ծավալների համար, ինչը կարող է էլեկտրաէներգիայի արտադրության պլանավորված և փաստացի ծավալների շեղումների պատճառով անհամաչափ տատանումներ առաջացնել սակագնային կարգավորման ժամանակ։ Այս առումով միջազգային լավագույն փորձն այն է, որ և՛ արտադրողները, և՛ խոշոր (որակավորված) սպառողները հանդիսանում են պատասխանատվություն կրողներ»,-ասել է Գալստյանը։
Շուկայի ազատականացման ճանապարհին, ըստ Ա.Գալստյանի,  անհրաժեշտ է ինչպես համապատասխան էլեկտրոնային հարթակի հիմնումը, այնպես էլ շուկայական կարգավորման նոր կառույցների ձևավորումը։ Այդ գործընթացքում նախատեսվում է ստեղծել շուկայի օպերատոր, որը հանդիսանալու է էլեկտրաէներգիայի առևտրի կազմակերպման հիմնական պատասխանատուն։
Նախատեսվում է նաև սակագների ձևավորման կատարելագործում և արդյունավետ մեխանիզմների ներդրում.
Խոսքը, մասնավորապես գիշերային և ցերեկային սակագների, դրանց մեծությունների, կիրառման ժամերի մասին է։ Այդ առումով կարող է դիտարկվել նաև սեզոնային, պիկային կամ գիշերային խիստ թերբեռնված ժամերի համար նոր սակագների սահմանման նպատակահարմարությունը։
Էներգետիկ շուկայի ազատականացումը Ա.Գալստյանի կարծիքով, ուղղակի ազդեցություն կունենա նաև սակագների վրա: «Մենք ակնկալում ենք, որ մրցակցային էլեմենտների օգտագործումը կնպաստի սակագների նվազեցմանը։ Մրցակցությունը, ի  վերջո, նպաստում է  ծախսերի կրճատմանը: Այդ պայմաններում յուրաքանչյուրը փորձում է նվազեցնել ծախսերը, որպեսզի շուկայում  ունենա նպաստավոր  դիրք և կարողանա իրացնել իր ապրանքը»,-նշել է Գալստյանը։

The works on Armenia’s energy market liberalization and intergovernmental trade promotion have commenced. As the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia has informed today, a draft program-timetable on the activities has been developed together with the USAID experts, this document was sent out to the interested parties for organizing comprehensive discussions in this respect. After the completion of discussions, the document will be submitted for the approval of the RA Government in the first half of the coming year.
As per Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of RA, Areg Galstyan in parallel to this the works on making substantive changes in the RA Law on Energy are being carried out. This will result in transferring from one market model to another whereby importing liberalization elements will be allowed by the law.
According to Galstyan, the present structure of energy market in Armenia needs improvement, that is gradual liberalization and utilization of all possibilities for energy power trade with the neighboring countries. Sufficient prerequisites have been formed for this during the last years. Although the possibilities for making the wholesale market fully competitive are still limited due to big differences between the prices of power generating stations, still, this cannot be a reason for refusing "a single buyer" model and creating possibilities for other participants to enter the market.
As such, creation of a fully competitive market is considered realistic in case of formation of a common regional market. As you know, the works in this direction have already started -- a sound basis for this is expected to be created by 2019 as the result of a number of regional programs that are underway.
The Public Services Regulatory Commission has already adopted the concept for introducing new instruments aimed at the improvement and regulation of energy market in Armenia, as well as regulations for qualified users and suppliers’ access to the grid.
Accordingly, in the framework of market liberalization, the liability mechanisms for both producers and consumers are expected to be improved. “Today, neither producing nor large consuming entities are held responsible for sales and consumption (delegated powers) volumes, which may create disproportional fluctuations in course of tariff-based regulations due to deviations in the planned and actual volumes of energy production. In this respect, the international best practice is that both producers and major (qualified) consumers bear the responsibility”, said Galstyan.
According to A. Galstyan, the creation of appropriate electronic platform, as well as formation of new structures for market regulation are necessary for market liberalization. It this context, it is planned to create a market operator who will be responsible for organizing the energy power trade.
The effective mechanisms for tariffs formation are also foreseen to be introduced.
This particularly relates to day- and night-time tariffs, their dimensions, and application hours. In this respect, the appropriateness of setting new tariffs for seasonal, peak, or underloaded night hours may also be considered.
As per A. Galstyan, the market liberalization will have direct impact on the tariffs as well. “We expect that the market competition will bring about reduction of tariffs. After all, the competition contributes to the cost reduction. Under these conditions everyone tries to cut the expenses for gaining an advantageous position in the market and being able to sell their products”, said Galstyan.