Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագինը կարող է նվազել սահմանի վրա գազի սակագնի նվազեցման հաշվին: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին,NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ նշելով, որ այդ եզրահանգմանն են եկել բազմակողմանի վերլուծությունների արդյունքում:
«Եկել ենք եզրահանգման, որ միակ ֆինանսական աղբյուրը կարող է լինել սահմանի վրա գազի սակագնի նվազեցումը: Ինչ չափով որ սակագինը նվազի, այդ չափով էլ կփորձենք այդ հարցին լուծում տալ: Մոտեցումները հստակեցրել ենք՝ ներկայացրել ենք իրավական, տնտեսական դաշտում մեր մոտեցումները, սպասում ենք հայկական եւ ռուսական կողմերի բանակցությունների ընթացքին, որպեսզի այդ խնդրի լուծման աղբյուր կարողանանք ունենալ: Որովհետեւ, եթե որեւէ սակագին նվազեցնում ենք, ապա ուրիշներին չպետք է վատ վիճակի մեջ դնենք, գոնե նրանց սակագինը պետք է թողնենք նույնը, իսկ այդ պարագայում մեզ լրացուցիչ ֆինանսական աղբյուր է պետք»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագինը վերանայելու վարչապետի հանձնարարականը ոչ բոլոր բնակիչ-բաժանորդներին է վերաբերում՝ մեկը սոցիալական ուղղվածության է, մյուսը` խթանող, կոնկրետ գյուղատնտեսության ոլորտի: Նա շեշտել է, որ սակագնի նվազեցումը կապ չունի այն արտոնության հետ, որ կառավարությունը տրամադրում է սոցիալապես անապահով խավին:
Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ սակագնի հետ կապված որոշումը չի կարող ուժի մեջ մտնել վեց ամսից ավելի շուտ, քանի որ դա է պահանջում «Էներգետիկայի մասին» օրենքը:

Тариф на электроэнергию и газ могут быть снижены за счёт снижения тарифа на газ на границе. Об этом сегодня, 10-го октября, в беседе с NEWS.am сообщил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян, отметив, что к такому заключению пришли в результате многосторонних анализов.
«Мы пришли к выводу, что единственным финансовым источником может быть снижение тарифа на газ на границе. В какой мере будет снижен тариф, в такой степени и попробуем решить этот вопрос. Подходы мы уточнили – представили наши подходы в правовом, экономическом сферах, ждём процесса переговоров армянской и российской стороны, чтобы получили источник решения этой проблемы. Потому что, если мы снижаем какой-либо тариф, то другие не должны оказаться в плохой ситуации, хотя бы их тарифы должны оставаться прежними, а в этом случае нам нужен дополнительный финансовый источник», - сказал он.
Отметим, что Роберт Назарян сообщил, что поручение Премьер-министра о пересмотре тарифов на электроэнергию и газ относится не ко всем жильцам-абонентам: первое – имеет социальное направление, другое – стимулирующее, конкретно сельскохозяйственной области. Он подчеркнул, что снижение тарифов не связано с той льготой, которую Правительство предоставляет социально незащищенным группам населения.
Роберт Назарян отметил, что решение относительно тарифа не может вступить в силу раньше, чем через шесть месяцев, поскольку того требует закон «Об энергетике».