Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագինը կարող է նվազել սահմանի վրա գազի սակագնի նվազեցման հաշվին: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին,NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը՝ նշելով, որ այդ եզրահանգմանն են եկել բազմակողմանի վերլուծությունների արդյունքում:
«Եկել ենք եզրահանգման, որ միակ ֆինանսական աղբյուրը կարող է լինել սահմանի վրա գազի սակագնի նվազեցումը: Ինչ չափով որ սակագինը նվազի, այդ չափով էլ կփորձենք այդ հարցին լուծում տալ: Մոտեցումները հստակեցրել ենք՝ ներկայացրել ենք իրավական, տնտեսական դաշտում մեր մոտեցումները, սպասում ենք հայկական եւ ռուսական կողմերի բանակցությունների ընթացքին, որպեսզի այդ խնդրի լուծման աղբյուր կարողանանք ունենալ: Որովհետեւ, եթե որեւէ սակագին նվազեցնում ենք, ապա ուրիշներին չպետք է վատ վիճակի մեջ դնենք, գոնե նրանց սակագինը պետք է թողնենք նույնը, իսկ այդ պարագայում մեզ լրացուցիչ ֆինանսական աղբյուր է պետք»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագինը վերանայելու վարչապետի հանձնարարականը ոչ բոլոր բնակիչ-բաժանորդներին է վերաբերում՝ մեկը սոցիալական ուղղվածության է, մյուսը` խթանող, կոնկրետ գյուղատնտեսության ոլորտի: Նա շեշտել է, որ սակագնի նվազեցումը կապ չունի այն արտոնության հետ, որ կառավարությունը տրամադրում է սոցիալապես անապահով խավին:
Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ սակագնի հետ կապված որոշումը չի կարող ուժի մեջ մտնել վեց ամսից ավելի շուտ, քանի որ դա է պահանջում «Էներգետիկայի մասին» օրենքը:

Electricity and gas prices can be reduced due to gas prices’ reduction on border
The prices of electricity and gas might be reduced because of the reduction of gas prices on the border, told the Chairman of Public Services’ Regulatory Commission Robert Nazaryan to the NEWS.am.
" We will try to resolve the issue to the extent, the prices drop. We defined our approaches from legal and economic viewpoints and now are waiting for negotiations of the Armenian and Russian parties, to be able to find a solution to that issue. If we reduce the price, it should not be done by placing others in a bad situation. At least, the prices should remain unchanged. However, in this case we would need an additional financial source, "he said.
Robert Nazaryan said that the recommendation of the Prime Minister to revise prices of gas and electricity does not apply to all residents, but rather is a stimulation for social and agricultural sectors. He stressed that this reduction has nothing to do with privileges the government provides to the socially vulnerable groups.
Robert Nazaryan notes that the decision on tariffs will not come into force in earlier than six months, because of the law “On Energetics.”