Հայաստանում արևային տեխնոլոգիաների զարգացումն այլընտրանք չունի, քանի որ մենք չունենք ո՛չ նավթ, ո՛չ գազ, որպեսզի կարողանանք մեր էներգետիկայի զարգացումը պատկերացնել այլ կերպ,- այս մասին «Առաջին լրատվականին» ասել է ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Հայկ Հարությունյանի կարծիքով, Հայաստանն ունի բավականին հարուստ արևային ռեսուրս.
Շատերը կարող են ասել՝ արևը բոլոր երկրներում կա, բայց մեր աշխարհագրական դիրքը, օդի մաքրությունը, մեր բնակլիմայական պայմանները և այլ գործոններ արևային տեխնոլոգիաների համար իրականում բացառիկ են։
Արդիական տեխնոլոգիաներով իրականացվող գնահատման արդյունքները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը բացառիկ պայմաններ ունի արևային էներգետիկայի զարգացման համար: Այդ նպատակով ձևավորվել է անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտ։ Մեկնարկել են նաև մի շարք ծրագրեր։

There is no alternative to solar energy
Development of solar technology has no alternative in Armenia since we do not possess oil or gas in order to able to project the energy development in a different direction, said the Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Hayk Harutyunyan in the interview to "First Informational".
According to Hayk Harutyunyan, Armenia has significant solar resources.
Many may object me saying that the sun shines in all countries. However, our geographical location, clean air, natural and climatic conditions, and other factors are truly exceptional for solar technologies.
The results of assessments produced on the basis of modern technologies indicate that Armenia has exceptional conditions for the development of solar energy. The necessary legislative base has been formed for this purpose. Also, a number of programs have been launched.