Հայաստանում արևային տեխնոլոգիաների զարգացումն այլընտրանք չունի, քանի որ մենք չունենք ո՛չ նավթ, ո՛չ գազ, որպեսզի կարողանանք մեր էներգետիկայի զարգացումը պատկերացնել այլ կերպ,- այս մասին «Առաջին լրատվականին» ասել է ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Հայկ Հարությունյանի կարծիքով, Հայաստանն ունի բավականին հարուստ արևային ռեսուրս.
Շատերը կարող են ասել՝ արևը բոլոր երկրներում կա, բայց մեր աշխարհագրական դիրքը, օդի մաքրությունը, մեր բնակլիմայական պայմանները և այլ գործոններ արևային տեխնոլոգիաների համար իրականում բացառիկ են։
Արդիական տեխնոլոգիաներով իրականացվող գնահատման արդյունքները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը բացառիկ պայմաններ ունի արևային էներգետիկայի զարգացման համար: Այդ նպատակով ձևավորվել է անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտ։ Մեկնարկել են նաև մի շարք ծրագրեր։

«Развитие солнечных технологий в Армении не имеет альтернативы, так как у нас нет ни нефти, ни газа, чтобы можно было иначе представить развитие нашей энергетики», об этом сообщил "Первому информационному " Заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА Айк Арутюнян.
По мнению Айка Арутюняна, Армения обладает довольно богатым солнечным ресурсом.
«Многие могут сказать, что солнце есть во всех странах, но наше географическое расположение, чистота воздуха, наши природно-климатические условия и другие факторы являются поистине исключительными для солнечных технологий».
Результаты оценок, производимых современными технологиями, показывают, что Армения имеет исключительные условия для развития солнечной энергетики. С этой целью была сформирована необходимая законодательная база. Также был запущен ряд программ.