Էներգիա արտադրող Saudi Aramco պետական ընկերությունը մեկ օրվա ընթացքում կորցրել է 5,7 միլիոն բարել նավթահումք Աբկաիկեում նավթի մշակման աշխարհի խոշորագույն ձեռնարկության և Խուրայսեյում թագավորությունում երկրորդը իր մեծությամբ նավթի հանքահորի վրա անուօդաչու 10 սարքերի հարձակումից հետո՝ շաբաթ օրը:
Պատճառված վնասը գերազանցում է 1990թ. օգոստոսին քուվեյթյան և իրանական նավթի կորուստները, երբ Սադամ Հուսեյնը հարձակվեց իր հարևանի վրա: Միջազգային Էներգետիկ Գործակալության տվյալներով պատճառված վնասը գերազանցում է նաև 1979թ. իսլամական հեղափոխության ժամանակ իրանական նավթի կորուստների ծավալը:
«Պատմականորեն շուկայի համար նավթի կայուն աղբյուր հանդիսացող սաուդյան ենթակառուցվածքների խոցելիությունը հանդիսանում է նոր պարադիգմա, որի հետ բախվելու է շուկան», - նշել է սինգապուրյան վերլուծաբան Վիրենդրա Չաուխանը:
Խնդրին քաջատեղյակ մասնագետների կարծիքով Սաուդյան Արաբիան կարող է վերականգնել դադարեցված նավթի արդյունահանման ծավալների զգալի մասը ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում, իսկ ամբողջ ծավալով արդյունահանելու համար կպահանջվի շաբաթներ: Արդյունքում վերջինս ավելի կցնցի նավթի շուկան և ստվեր կգցի Aramco-ի կողմից բաժնետոմսերի աշխարհի խոշորագույն առաջնային տեղաբաշխման նախապատրաստության վրա:

Государственный производитель энергии Saudi Aramco потерял около 5,7 млн баррелей в день добычи в субботу после того, как 10 беспилотных летательных аппаратов ударили по крупнейшему в мире нефтеперерабатывающему заводу в Абкайке и второму по величине нефтяному месторождению королевства в Хураисе.
Сбои в поставках превосходили потери кувейтских и иракских поставщиков нефти в августе 1990 года, когда Саддам Хусейн вторгся к своему соседу. По данным Международного энергетического агентства, они также превышают потери добычи иранской нефти в 1979 году во время исламской революции.
«Уязвимость перед атаками саудовской инфраструктуры, исторически считавшейся для рынка стабильным источником нефти, является новой парадигмой, с которой придется столкнуться рынку», - сказал сингапурский аналитик Вирендра Чаухан.
Люди, знакомые с этим вопросом, говорят, что Саудовская Аравия может возобновить значительный объем приостановленной добычи нефти в течение нескольких дней, но ей нужны недели для восстановления полной производительности. Это еще больше потрясет нефтяные рынки и бросит тень на подготовку Aramco к крупнейшему в мире первичному размещению акций.