«Հայաստանում պետք է զարգացնել այլընտրանքային էներգիայի տեսակները»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում էներգետիկ ծառայություններ մատուցող ասոցիացիայի նախագահ, «Տեխնո էկո» ՍՊԸ-ի ղեկավար Միխայիլ Մարտիրոսյանը: Որպես այլընտրանքային էներգիայի միջոցներ նա նշեց արևային էներգիան, հողմային կայանների տեղադրումը: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի միայն հինգ մարզերում է հնարավոր տեղադրել հողմային կայաններ:
«Եկել է պահը, երբ հանրությունը սկսել է մտածել, թե արդյոք այն աղբյուրները, որ մենք ենք կիրառում, հեռանկարայի՞ն են, թե ոչ: Այսօր առաջին հերթին պետք է զարգացնել արևից էներգիա ստանալու միջոցները: Դրանք շատ հասարակ են և աշխարհագրական որևէ խնդիր չեն ունենում: Արևային համակարգերն ավելի արդյունավետ են կախված այն բանից՝ թե ինչ բարձրության վրա են ծովի մակերևույթից: Որքան բարձր, այնքան լավ: Հայաստանում նման պարագայում կարելի է ավելի շատ էներգիա ստանալ, քան արևից ստանում են եվրոպական երկրները»,- ասաց նա:
Միխայիլ Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ Երևանի Ֆիզիկայի ինստիտուտի տարածքում արդեն արտադրվում են արևային կոլեկտորներ և արդեն շուրջ 10 մլն դրամի վաճառք են իրականացրել:
«Սպառողների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանն ընդգծեց, որ եթե սպառողներն այսօր հոսանքի համար վճարում են 30 դրամ, ապա այլընտրանքային էներգիայից օգտվելու պարագայում կվճարեն 100 դրամ:

Подобное мнение на встрече с журналистами выразил президент Ассоциации ЭСКО, директор ООО «ТЕХНО – ЭКО» Михаил Мартиросян. В качестве альтернативных источников энергии он упомянул солнечную энергию, установление ветроэлектростанций. Он подчеркнул, что только в 5 областях Армении возможно установить ветроэлектростанции.
«Сегодня настал момент, когда общество начало думать о том, на самом ли деле, те источники, которые мы используем являются перспективными… В первую очередь нужно развивать средства по получению солнечной энергии. Они очень просты и не имеют географических проблем.
Солнечные системы более эффективны в зависимости от того, на какой высоте от уровня моря находятся. Чем выше – тем лучше. В Армении в подобном случае можно получить больше энергии, чем европейские страны получает энергии от солнца»,- сказал он.
Михаил Мартиросян сообщил, что в Ереване на территории института физики производятся солнечные коллекторы и уже продажа была реализована на порядка 10 млн драмов.
Председатель ОО «Союз потребителей» Армен Погосян подчеркнул, что в случае использования альтернативной энергии, если потребители на сегодняшний день платят 30 за электроэнергию, будут платить 100 драмов.