Համաձայն Reuters գործակալության հաղորդման Չինաստանը շարունակել է ներմուծել իրանական նավթը հուլիսին՝ երկու ամիս անց, երբ արդեն վերացվել էին թույլտվությունները, որոնք տրամադրվել էին ԱՄՆ պատժամիջոցների կիրառման շրջանակներում: Միաժամանակ CNBC հաղորդում է, որ Brent -ի և WTI-ի գները կարող են անկում ապրել, եթե Չինաստանը գնի իրանական նավթը:
Պեկինը կարող է հօդս ցնդեցնել Վաշինգտոնի արտաքին քաղաքական դիրքորոշումը՝ արհամարհելով Իրանի նկատմամբ կիրառվող ԱՄՆ պատժամիջոցները: Ամերիկայի Merrill Lynch բանկը նախազգուշացնում է, որ նավթի գինը կարող է կտրուկ անկում ապրել, եթե Չինաստանը շարունակի գնել իրանական նավթը:
Ներկայում, Թրամփի վարչակազմի հաշվարկներով Իրանը Չինաստան է արտահանում նավթի 50-70 տոկոսը, իսկ շուրջ 30 տոկոսը՝ Սիրիա:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիան ներկայում համառորեն խեղդում են Թեհրանին Դամասկոսում առևտուր ծավալելու համար, Թեհրանի տնտեսական փրկությունը ավելի շատ է կախվածության մեջ ընկնում Չինաստանին իրականացվող վաճառքներից, երկիր, որն ունի բավականին հզորություն ԱՄՆ պատժամիջոցները խախտելու համար:
Իրանի փոխնախագահ Ջահանգիրին Թեհրանում չինական դիվանագիտական պատվիրակության այցելության ժամանակ իր ելույթում ուղիղ դիմեց Պեկինին և այլ «բարեկամ» երկրներին, որպեսզի վերջիններս ավելացնեն իրանական նավթի գնման ծավալները:
Որոշ փորձագետների կարծիքով Պեկինը կարող է լուրջ անկայություն առաջացնել նավթի համաշխարհային շուկայում, եթե հետևի Ջահանգիրիի կոչին ի պատասխան Թրամթի սպառնալիքներին կիրառել 10 տոկոսանոց սակագին Չինաստանից ներմուծվող 300 միլիարդ դոլար ընդհանուր արժողությամբ ապրանքների նկատմամբ:

Агентство Reuters сообщило, что Китай продолжал импортировать иранскую нефть в июле – на второй месяц после отмены вейверов в отношении санкций США. Между тем CNBC отметил, что цены на Brent и WTI могут рухнуть, если Китай будет покупать иранскую нефть.
Пекин может подорвать внешнеполитическую позицию Вашингтона, игнорируя санкции США, наложенные на Иран. Банк Америки Merrill Lynch предупреждает, что цена на нефть может резко упасть, если Китай будет покупать иранскую нефть.
В настоящее время по подсчетам администрации Трампа, Иран экспортирует в Китай 50-70 процентов нефти, а около 30 процентов - в Сирию.
В связи с тем, что США и Великобритания в настоящее время настойчиво душат Тегеран за торговлю в Дамаске, экономическое выживание Тегерана все в большей степени зависит от продаж в Китай - страну, достаточно мощную, чтобы нарушить санкции США.
В своем заявлении, сделанном в ходе визита китайской дипломатической делегации в Тегеран, вице-президент Ирана Джахангири обратился с прямым призывом к Пекину и «дружественным» странам увеличить объем закупок иранской нефти.
По мнению некоторых экспертов, Пекин может развязать серьезную волатильность нефти на мировых рынках, если решит последовать призыву Джахангири в ответ на угрозы Трампа о введении 10-процентного тарифа на товары из Китая общей стоимостью 300 миллиардов долларов.