Արդյունաբերություն և էներգետիկա. քննարկվեցին հայ-իրանական հնարավոր համագործակցության ոլորտները
«Հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունները տարածաշրջանային տնտեսական զարգացումների համատեքստում» թեմայով հրավիրված համաժողովին իրանագետները ևս մեկ անգամ փաստեցին՝ Հայաստանի համար ստեղծվել են լայն հնարավորություններ, այլ հարց է ինչպես դրանք կօգտագործվեն: Ակտիվ քննարկումներ ընթացան ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ:
ՀՊՏՀ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ, փորձագետ Ատոմ Մարգարյանի համոզմամբ՝ Իրանից սպասելիքները ինչպես զարգացած երկրների, այնպես էլ իր հարևան երկրների համար մեծ են, բայց դեռևս այդ հնարավորությունները կենսական դառնալու մասին վաղ է խոսել:
«Տասնամյակների ընթացքում Իրանն ստեղծել է բարձր տնտեսություն: Եթե նայենք վիճակագրությանը, ապա պետք է փաստենք, որ հունվար ամսին երեք անգամ ավելացել է դեպի Իրան արտահանումը: Արդյունաբերությունև էներգետիկա, գիտական որոշակի ճյուղերում ևս կան լայն հնարավորություններ»,-ասաց Ա.Մարգարյանը:

В ходе форума на тему «Армяно-иранские экономические отношения на фоне экономических развитий региона» ирановеды отметили, что для Армении открылось поле возможностей, другой вопрос – как они будут использоваться. Состоялась активная дискуссия о создании зоны свободной торговли.
По словам декана факультета АГЭУ «Регулирование экономики и международных экономических отношений», кандидата экономических наук, доцента Атома Маргаряна, ожидания от Ирана как для развитых, так и для соседних с ним стран – велики, но еще рано говорить о воплощении этих возможностей в жизнь.
«На протяжении десятилетий Иран создавал высокую экономику, вход на рынок весьма сложный. Но если посмотреть на статистику, в январе трижды увеличились объемы экспорта в Иран. Возможности сотрудничества есть в промышленности, энергетике, некоторых научных областях», - отметил А. Маргарян.