Օվկիանոսի նոր ուսումնասիրությունների արդյունքները ցնցող են
Նոր հետազոտական նախագիծը բացահայտել է նոր տեղեկություններ, որը կարող է արմատապես փոխել մեր պատկերացումները օվկիանոսյան հոսանքների, եղանակի և կլիմայի փոխներգործության վերաբերյալ:
Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Նիդեռլանդների ողջ ներուժը միավորած նախագծի շրջանակներում աշխատող գիտնականների կարծիքով իրենք հայտնաբերել են այնպիսի ապացույց, որը մարտահրավեր է նետում գոյություն ունեցող այն տեսակետին, որ Մերիդիան Հյուսիսատլանտյան հոսանքը (ՄՀԱՀ) հիմնականում պայմանավորված է Լաբրադոր ծովում տեղի ունեցող պրոցեսներով:
ՄՀԱՀ-ը խոշոր օվկիանոսային հոսանք է, որը արևադարձային տարածքներից տաք աղի ջրերը տեղափոխում է դեպի ավելի հյուսիսային տարածաշրջաններ, օրինակ՝ Արևմտյան Եվրոպա: Տաք ջրերը մթնոլորտ են արտանետում ջերմություն և որոշիչ դեր են կատարում Արևմտյան Եվրոպայում ջերմության պահպանման գործում. առանց վերջինի Մեծ Բրիտանիայում ձմռանը 5°C ավելի ցուրտ կլինի:
Այժմ գիտնականները կարծում են, որ ՄՀԱՀ ուժը առավել սերտորեն կապված է Գրենլանդիայի և Շոտլանդիայի միջև գտնվող ջրերում տեղի ունեցող պրոցեսների հետ՝ Ատլանտյան օվկիանոսի Հյուսիս – Արևելյան հատվածից ավելի քան 1000 մղոն հեռավորության վրա:
Ինչպես նշում են հետազոտողները, այս բացահայտումը կարևոր է  հասկանալու համար, թե ինչպես կարող են կլիմայի փոփոխությունները ազդել ՄՀԱՀ -ի վրա, և ենթադրում են, որ շարունակվող գլոբալ տաքացումը կարող է հանգեցնել  դրա դանդաղեցմանը, եթե գործընթացը խստորեն չվերահսկվի:
Նրանք զգուշացնում են, որ  այն կարող է հանգեցնել մի շարք հնարավոր խնդիրների, օրինակ, այնպիսիք, ինչպիսիք են Եվրոպայում   ուժեղ փոթորիկների մեծ ռիսկը և ԱՄՆ որոշ հատվածներում ծովի մակարդակի առավել արագ բարձրացումը:

Новый исследовательский проект раскрыл новую информацию, которая может изменить понимание того, как океанские течения, погода и климат влияют друг на друга.
По мнению ученых, работающих в рамках программы, включающей в себя усилия со всей Великобритании, США, Канады, Китая, Франции, Германии и Нидерландов, - они нашли доказательства, бросающие вызов давнишнему мнению о том, что сила Меридионального Северо-Атлантического течения (MСАT) в основном обусловлена процессами в море Лабрадор.
MСАT - это крупное океаническое течение, которое перемещает теплую соленую воду из тропиков в регионы, расположенные дальше на север, такие как Западная Европа. Эта теплая вода выделяет в атмосферу тепло и играет решающую роль в сохранении тепла в Западной Европе - без нее зимы в Великобритании могут быть на 5°C холоднее.
Теперь ученые считают, что сила MСАT наиболее тесно связана с процессами, происходящими в водах между Гренландией и Шотландией, на расстоянии более 1000 миль в Северо-Восточной Атлантике.
Как отметили исследователи, это открытие очень полезно для понимания того, как изменение климата может повлиять на MСАT, и предполагают, что продолжающееся глобальное потепление может привести к его замедлению, если процесс тщательно не будет контролироваться.
Они предупреждают, что это может привести к ряду потенциальных проблем, таких как повышенный риск интенсивных штормов в Европе и более быстрое повышение уровня моря в некоторых частях США.