Հինգշաբթի նավթի գներն աճեցին այն լավատեսությամբ, որ «Մեծ Քսանյակի» գագաթնաժողովում առևտրային բանակցությունները կարող են աջակցել համաշխարհային տնտեսությանը և բարելավել պահանջարկի կանխատեսումը, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ի հում նավթի պաշարների պիկային աճը մեկ տարվա ընթացքում կրճատել է շահույթը:
ԱՄՆ-ի նավթային ֆյուչերսները աճել են 0,8 տոկոսով' մինչև 50,67 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Համաշխարհային ցուցանիշ հադիսացող Brent նավթը աճել է 0,5 տոկոսով' մինչև 59,03 դոլարի մեկ բարելի դիմաց, որը չորեքշաբթի իջել էր 2,4% -ով' մինչև 58,76 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
«Մենք տեսնում ենք մատակարարման հսկայական աճ, և պահանջարկի պատկերը հարցականի տակ է: Այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ կտեսնենք ինչ-որ առաջընթաց գլոբալ առևտրի հետ կապված հարցերում G20-ի հանդիպման ժամանակ, որը կսկսվի ուրբաթ օրը », - ասաց CMC Markets and Stockbroking-ի գլխավոր ստրատեգ Մայքլ ՄակԿարտին:
Ներդրողները անհամբերությամբ սպասում են աշխարհի խոշորագույն տնտեսություններ ունեցող 20 երկրների առաջնորդների հանդիպմանը (G20) նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին, որի օրակարգում առաջնահերթ տեղ է զբաղեցնում ԱՄՆ-ի և Չինաստնաի միջև առևտրային պատերազմը:

Цены на нефть в четверг повысились на фоне оптимизма относительно того, что торговые переговоры на саммите «Большой Двадцатки» могут поддержать мировую экономику и улучшить прогноз спроса, в то время как увеличение запасов сырой нефти в США до самого высокого уровня за год сократило прибыль.
Фьючерсы на нефть в США выросли на 0,8 процента до 50,67 доллара за баррель. Мировой ориентир – нефть Brent вырос на 0,5 процента до 59,03 доллара за баррель, в среду снизившись на 2,4 процента до 58,76 доллара за баррель.
«Мы видим огромный рост поставок, и картина спроса находится под вопросом. Однако мы надеемся увидеть кое-какое продвижение по вопросам глобальной торговли на встрече G20, которая начнется в пятницу», - сказал Майкл МакКарти, главный стратег CMC Markets and Stockbroking.
Инвесторы с нетерпением ждут встречи лидеров 20 стран (G20), крупнейших экономик мира, 30 ноября и 1 декабря, приоритетное место в повестке дня которой занимает торговая война между США и Китем.