Հինգշաբթի նավթի գներն աճեցին այն լավատեսությամբ, որ «Մեծ Քսանյակի» գագաթնաժողովում առևտրային բանակցությունները կարող են աջակցել համաշխարհային տնտեսությանը և բարելավել պահանջարկի կանխատեսումը, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ի հում նավթի պաշարների պիկային աճը մեկ տարվա ընթացքում կրճատել է շահույթը:
ԱՄՆ-ի նավթային ֆյուչերսները աճել են 0,8 տոկոսով' մինչև 50,67 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Համաշխարհային ցուցանիշ հադիսացող Brent նավթը աճել է 0,5 տոկոսով' մինչև 59,03 դոլարի մեկ բարելի դիմաց, որը չորեքշաբթի իջել էր 2,4% -ով' մինչև 58,76 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
«Մենք տեսնում ենք մատակարարման հսկայական աճ, և պահանջարկի պատկերը հարցականի տակ է: Այնուամենայնիվ, մենք հուսով ենք, որ կտեսնենք ինչ-որ առաջընթաց գլոբալ առևտրի հետ կապված հարցերում G20-ի հանդիպման ժամանակ, որը կսկսվի ուրբաթ օրը », - ասաց CMC Markets and Stockbroking-ի գլխավոր ստրատեգ Մայքլ ՄակԿարտին:
Ներդրողները անհամբերությամբ սպասում են աշխարհի խոշորագույն տնտեսություններ ունեցող 20 երկրների առաջնորդների հանդիպմանը (G20) նոյեմբերի 30-ին և դեկտեմբերի 1-ին, որի օրակարգում առաջնահերթ տեղ է զբաղեցնում ԱՄՆ-ի և Չինաստնաի միջև առևտրային պատերազմը:

Oil prices ticked higher on Thursday on optimism that trade talks at the G20 meeting could aid the global economy and improve the demand outlook, while an increase in U.S. crude inventories to their highest in a year curbed gains.
U.S. crude futures rose 0.8 percent, to $50.67 per barrel. International benchmark Brent crude rose 0.5 percent, to $59.03 a barrel, having dropped 2.4 percent on Wednesday to $58.76 a barrel.
"We have seen huge increases in supply and the demand picture is in question. However, we might see some movement on global trade issues at the G20 meeting which starts on Friday," said Michael McCarthy, chief strategist at CMC Markets and Stockbroking.
Investors are looking ahead to the meeting of leaders of the Group of 20 nations (G20), the world's biggest economies, on Nov. 30 and Dec. 1, with the U.S.-China trade war at the top of the agenda.