Համաձայն Գերմանիայի կլիմայական լոբբիստ Agora Energiewende-ի և Մեծ Բրիտանիայի Sandbag վերլուծական կենտրոնի զեկույցի Եվրամիությունում հողմային, արևային և կենսազանգվածային էներգիան առաջին անգամ 2017թ․-ին շրջանցեց ածուխը։
Ինչպես նշել են այդ երկու կազմակերպությունները, Իռլանդիայից մինչև Ռումինիա տեղակայված հողմային, արևային և կենսազանգվածային կայանները 28 պետությունների առևտրային բլոկում ավելացրել են էլեկտրաէներգիայի համախառն արտադրության իրենց բաժինը մինչև անցյալ տարվա ընդհանուր հզորության 20.9%՝ գերազանցելով ածխի և քարածխի հզորությունը 20.6%: Մեկ տարի առաջ ածխից ստացված էլեկտրաէներգիան առաջ էր 21.5%-ով ընդհանուր զանգվածի 18.8%-ից:
«Սա անհավանական առաջընթաց է՝ հաշվի առնելով, որ միայն հինգ տարի առաջ ածխի արտադրությունն ավելի քան կրկնակի էր, քան հողմային, արևային և կենսազանգվածային էլեկտրաէներգիան», - նշել են Agora-ն և Sandbag-ը զեկույցի համատեղ նախաբանում:
Կոմունալ ծառայությունները, ինչպիսիք են Դանիայի Orsted A/S- ը, Իսպանիայի Iberdrola SA-ն և Գերմանիայի EON SE-ը, հրաժարվում են ածխի արտադրությունից ԵՄ-ում՝ միանալով Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի, Նիդերլանդների և Պորտուգալիայի կառավարություններին, որոնք պարտավորվել են փուլերով հրաժարվել ածխի էներգիայից: Գերմանիան փուլերով հրաժարվելու ծրագրերի մասին հնարավոր է հայտարարի 2019թ.-ին։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, 2017թ․-ին ածխային էլեկտրակայանում արտադրվող էլեկտրաէներգիան բլոկում նվազել է 7%-ով ՝ Գերմանիայում, Մեծ Բրիտանիայում և Նիդերլանդներում էլեկտրակայանների շահագործումից դուրս բերելու հետևանքով:
Բնական գազի և հիդրոէներգետիկայի դերը, ինչպես նշված է զեկույցում, բլոկում կարող է դանդաղեցնել անցումը օրգանական հանածո վառելիքից ստացած էներգիայից վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ: Անցյալ տարի ԵՄ-28-ում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը ընկել է ամենացածր մակարդակի վրա, մինչդեռ գազից արտադրվող հզորությունը աճել է:

Согласно отчёту климатического лоббиста Германии Agora Energiewende и аналитического центра Великобритании Sandbag энергия, вырабатываемая ветром, солнцем и биомассой, в Европейском союзе впервые обошла уголь в 2017 году․
Как отметили эти две организации, ветряные и солнечные парки и станции на биомассе, расположенные от Ирландии до Румынии, в торговом блоке 28 государств увеличили свою долю валовой выработки электроэнергии до 20,9% всей мощности в прошлом году, опередив лигнит и мощность каменного угля на 20,6%. Годом ранее электроэнергия от угля была впереди на 21,5% от общей массы в 18,8%.
«Это невероятный прогресс, учитывая, что всего пять лет назад угольная генерация была более чем вдвое больше, чем производство электроэнергии от ветра, солнца и биомассы», — отметили Agora и Sandbag в совместной преамбуле к докладу.
Коммунальные услуги, такие как Orsted A/S в Дании, Iberdrola SA в Испании и EON SE в Германии, отказываются от угольной генерации в ЕС, присоединяясь к правительствам Великобритании, Италии, Нидерландов и Португалии, которые обязались поэтапно отказаться от угольной энергии. Германия возможно объявит о планах по поэтапному отказу в 2019 г.
Как отмечается в докладе, электроэнергия, вырабатываемая на угольной электростанции, снизилась на 7% в блоке в 2017 г. в связи с выводом из эксплуатации электростанций в Германии, Великобритании и Нидерландах.
Роль природного газа и гидроэнергетики, как указано в докладе, может замедлить в блоке переход от электроэнергии, вырабатываемой на ископаемом топливе, к возобновляемым источникам энергии. В прошлом году производство электроэнергии в ЕС-28 упало до самого низкого уровня, в то время как мощность, вырабатываемая на газе, выросла.