Համաձայն Գերմանիայի կլիմայական լոբբիստ Agora Energiewende-ի և Մեծ Բրիտանիայի Sandbag վերլուծական կենտրոնի զեկույցի Եվրամիությունում հողմային, արևային և կենսազանգվածային էներգիան առաջին անգամ 2017թ․-ին շրջանցեց ածուխը։
Ինչպես նշել են այդ երկու կազմակերպությունները, Իռլանդիայից մինչև Ռումինիա տեղակայված հողմային, արևային և կենսազանգվածային կայանները 28 պետությունների առևտրային բլոկում ավելացրել են էլեկտրաէներգիայի համախառն արտադրության իրենց բաժինը մինչև անցյալ տարվա ընդհանուր հզորության 20.9%՝ գերազանցելով ածխի և քարածխի հզորությունը 20.6%: Մեկ տարի առաջ ածխից ստացված էլեկտրաէներգիան առաջ էր 21.5%-ով ընդհանուր զանգվածի 18.8%-ից:
«Սա անհավանական առաջընթաց է՝ հաշվի առնելով, որ միայն հինգ տարի առաջ ածխի արտադրությունն ավելի քան կրկնակի էր, քան հողմային, արևային և կենսազանգվածային էլեկտրաէներգիան», - նշել են Agora-ն և Sandbag-ը զեկույցի համատեղ նախաբանում:
Կոմունալ ծառայությունները, ինչպիսիք են Դանիայի Orsted A/S- ը, Իսպանիայի Iberdrola SA-ն և Գերմանիայի EON SE-ը, հրաժարվում են ածխի արտադրությունից ԵՄ-ում՝ միանալով Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի, Նիդերլանդների և Պորտուգալիայի կառավարություններին, որոնք պարտավորվել են փուլերով հրաժարվել ածխի էներգիայից: Գերմանիան փուլերով հրաժարվելու ծրագրերի մասին հնարավոր է հայտարարի 2019թ.-ին։
Ինչպես նշվում է զեկույցում, 2017թ․-ին ածխային էլեկտրակայանում արտադրվող էլեկտրաէներգիան բլոկում նվազել է 7%-ով ՝ Գերմանիայում, Մեծ Բրիտանիայում և Նիդերլանդներում էլեկտրակայանների շահագործումից դուրս բերելու հետևանքով:
Բնական գազի և հիդրոէներգետիկայի դերը, ինչպես նշված է զեկույցում, բլոկում կարող է դանդաղեցնել անցումը օրգանական հանածո վառելիքից ստացած էներգիայից վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ: Անցյալ տարի ԵՄ-28-ում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը ընկել է ամենացածր մակարդակի վրա, մինչդեռ գազից արտադրվող հզորությունը աճել է:

Power generated by wind, solar and biomass in the European Union overtook coal for the first time in 2017, a report by Germany’s climate lobbyist Agora Energiewende and U.K. think tank Sandbag showed.
Wind and solar parks and biomass plants dotted from Ireland to Romania raised their share of gross generation in the 28-state trade bloc to 20.9 percent of all power last year, ahead of lignite and hard coal power at 20.6, said the two organizations. A year earlier, electricity from coal was ahead at 21.5 percent of the mix to the clean power group’s 18.8 percent.
“This is incredible progress, considering just five years ago, coal generation was more than twice that of wind, solar and biomass,” Agora and Sandbag said in a joint preamble to the report.
Utilities like Denmark’s Orsted A/S, Spain’s Iberdrola SA and Germany’s EON SE are shifting out of coal generation in the EU, joining governments in the U.K., Italy, the Netherlands and Portugal which have pledged to phase out coal power. Germany may announce a phase-out road map in 2019.
Coal-fired power declined 7 percent in the bloc in 2017, led by plant retirements in Germany, the U.K. and the Netherlands, said the report. The shutdowns were partly made on commercial grounds in Germany.
The role of natural gas and hydro power may slow the shift from fossil-fired electricity in the bloc to renewables, the report indicated. Hydro power generation dropped to its lowest in the EU-28 last year while gas-fired power grew.