Չնայած տարիֆներին, որոնք ներկրվող մարտկոցների վրա սահմանեց նախագահ Թրամփը, առաջին եռամսյակում ԱՄՆ-ն ավելի շատ արևային վահանակներ է տեղադրել, քան էլեկտրաէներգիայի ցանկացած այլ աղբյուր:
Ըստ Solar Energy Industries Association-ի երեքշաբթի օրվա հաշվետվությանը և GTM-ի հետազոտությանը մշակողները առաջին եռամսյակում տեղադրել են 2,5 ԳՎտ արևային վահանակներ, ինչը 13%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ: Կազմելով ամբողջ նոր արտադրության 55%-ը՝ արևային մարտկոցները երկրորդ եռամսյակում գերազանցում են հողմային կայաններին և բնական գազի տուրբիններին:
Աճը տեղի է ունեցել, նույնիսկ երբ ներմուծվող մարտկոցների տարիֆները սպառնում էին ավելացնել մշակողների ծախսերը: Հսկա արևային մարտկոցների դաշտերը հանգեցրել են բնակարանատերերին և ձեռնարկություններին պատկանող հասարակական արևային ծրագրերի իրականացման աճի: Ըստ GTM-ի ընդհանուր սահմանված հզորությունը այս տարի կազմելու է 10,8 ԳՎտ կամ մոտավոր այնքան, որքան անցյալ տարի էր: 2023թ.-ին տարեկան կայանքները պետք է հասնեն ավելի քան 14 ԳՎտ:
«Արևային էներգիան դարձել է ողջամիտ տարբերակ ԱՄՆ-ի մեծ մասի համար, և այն չափազանց հզոր է, որպեսզի կարելի լիներ մի կողմ դնել այն երկար ժամանակով նույնիսկ տարիֆների լույսի ներքո», - ասվում է SEIA-ի գլխավոր տնօրեն Էբիգեյլ Ռոս Հոփփերի հայտարարության մեջ:

Despite tariffs that President Trump imposed on imported panels, the U.S. installed more solar energy than any other source of electricity in the first quarter.
Developers installed 2.5 gigawatts of solar in the first quarter, up 13 percent from a year earlier, according to a report Tuesday from the Solar Energy Industries Association and GTM Research. That accounted for 55 percent of all new generation, with solar panels beating new wind and natural gas turbines for a second straight quarter.
The growth came even as tariffs on imported panels threatened to increase costs for developers. Giant fields of solar panels led the growth as community solar projects owned by homeowners and businesses took off. Total installations this year are expected to be 10.8 gigawatts, or about the same as last year, according to GTM. By 2023, annual installations should reach more than 14 gigawatts.
“Solar has become a common-sense option for much of the U.S., and is too strong to be set back for long, even in light of the tariffs,” SEIA Chief Executive Officer Abigail Ross Hopper said in a statement.