Չնայած տարիֆներին, որոնք ներկրվող մարտկոցների վրա սահմանեց նախագահ Թրամփը, առաջին եռամսյակում ԱՄՆ-ն ավելի շատ արևային վահանակներ է տեղադրել, քան էլեկտրաէներգիայի ցանկացած այլ աղբյուր:
Ըստ Solar Energy Industries Association-ի երեքշաբթի օրվա հաշվետվությանը և GTM-ի հետազոտությանը մշակողները առաջին եռամսյակում տեղադրել են 2,5 ԳՎտ արևային վահանակներ, ինչը 13%-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ: Կազմելով ամբողջ նոր արտադրության 55%-ը՝ արևային մարտկոցները երկրորդ եռամսյակում գերազանցում են հողմային կայաններին և բնական գազի տուրբիններին:
Աճը տեղի է ունեցել, նույնիսկ երբ ներմուծվող մարտկոցների տարիֆները սպառնում էին ավելացնել մշակողների ծախսերը: Հսկա արևային մարտկոցների դաշտերը հանգեցրել են բնակարանատերերին և ձեռնարկություններին պատկանող հասարակական արևային ծրագրերի իրականացման աճի: Ըստ GTM-ի ընդհանուր սահմանված հզորությունը այս տարի կազմելու է 10,8 ԳՎտ կամ մոտավոր այնքան, որքան անցյալ տարի էր: 2023թ.-ին տարեկան կայանքները պետք է հասնեն ավելի քան 14 ԳՎտ:
«Արևային էներգիան դարձել է ողջամիտ տարբերակ ԱՄՆ-ի մեծ մասի համար, և այն չափազանց հզոր է, որպեսզի կարելի լիներ մի կողմ դնել այն երկար ժամանակով նույնիսկ տարիֆների լույսի ներքո», - ասվում է SEIA-ի գլխավոր տնօրեն Էբիգեյլ Ռոս Հոփփերի հայտարարության մեջ:

Солнечная энергия обогнала газовую и ветряную, как самый большой источник новой мощности США
Несмотря на тарифы, которые президент Трамп наложил на импортируемые батареи, в первом квартале США установили больше солнечных батарей, чем любой другой источник электроэнергии.
Согласно отчёту во вторник от Solar Energy Industries Association и исследованию GTM, разработчики установили 2,5 ГВт солнечных батарей в первом квартале, что на 13% больше, чем годом ранее. Составив 55% всей новой генерации, солнечные батареи второй квартал подряд преобладают над ветряными станциями и природно-газовыми турбинами.
Рост произошёл даже когда тарифы на импортируемые батареи угрожали увеличить расходы на разработчиков. Гигантские поля солнечных батарей привели к росту реализации общественных солнечных проектов, принадлежащих домовладельцам и предприятиям. Согласно GTM общая установленная мощность в этом году составит 10,8 ГВт или примерно столько же, как в прошлом году. К 2023 году ежегодные установки должны достигнуть более 14 ГВт.
«Солнечная энергия стала разумным вариантом для большей части США, и она слишком мощная, чтобы её можно было отложить надолго даже в свете тарифов», — говорится в заявлении генерального директора SEIA Эбигейл Росс Хоппер.