«Գործում ենք հանուն բնության». COP17-ը կանցկացվի Երևանում
Հոկտեմբերի 19-30-ին Հայաստանը կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17)՝ նշանակալի իրադարձություն, որը կմիավորի համաշխարհային առաջնորդների, փորձագետների և շահագրգիռ կազմակերպությունների կենսաբանական բազմազանության գաղափարների առաջխաղացման նպատակով։
«Գործում ենք հանուն բնության» կարգախոսի ներքո COP17-ը նպատակ ունի Հայաստանը դարձնել կենսաբանական բազմազանության պահպանման միջազգային ջանքերի կենտրոն՝ միաժամանակ խթանելով շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված կոնկրետ քայլերը։
Միջոցառման նախապատրաստման շրջանակում Ռիմա Խաչատրյանի անվան մասնագիտական վերապատրաստման և կատարելագործման ինստիտուտը (ECTI) նախաձեռնել է կրթական դասընթացների շարք՝ ուղղված հայ երիտասարդության, հատկապես գյուղական բնակավայրերի երիտասարդների, բնապահպանական իրազեկվածության բարձրացմանը։
Ուսանողների, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների և ստարտափների հիմնադիրների համար նախատեսված դասընթացները կազմված են Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) Bartlett School of Environment, Energy and Resources դպրոցի մեթոդաբանության (know-how) հիման վրա և դասավանդվում են UCL-ում վերապատրաստված դասախոսների կողմից։
Թրեյնինգների շարքը կեզրափակվի եզրափակիչ սեմինարով, որը կանցկացվի COP17-ի նախաշեմին։ Սեմինարի ընթացքում UCL-ի ներկայացուցիչները հանդես կգան որպես հիմնական բանախոսներ՝ մասնակիցներին ընձեռելով միջազգային կենսաբազմազանության փորձագետների հետ անմիջական շփման և ձեռք բերված գիտելիքները գործողությունների վերածելու բացառիկ հնարավորություն։
COP17-ը Հայաստանում շրջադարձային հանգրվան է ոչ միայն կենսաբանական բազմազանության վերաբերյալ գլոբալ քննարկումների, այլև մեր երկրի համար կայուն զարգացման ոլորտում ապագա առաջնորդների ակտիվ մասնակցության տեսանկյունից։

С 19 по 30 октября 2026 года Армения примет 17-ю Конференцию сторон (COP17) Рамочной конвенции ООН по биологическому разнообразию — знаковое событие, которое соберет мировых лидеров, экспертов и заинтересованные стороны для продвижения защиты биологического разнообразия.
Под девизом «Действуем ради природы», COP17 ставит целью вывести Армению в центр международных усилий по сохранению биоразнообразия, одновременно продвигая конкретные шаги по защите окружающей среды.
В рамках подготовки к мероприятию Институт профессиональной подготовки и обучения имени Римы Хачатрян (ECTI) запустил серию образовательных программ, направленных на повышение осведомленности среди армянской молодежи, особенно из сельской местности.
Курсы, рассчитанные на студентов, представителей частного сектора и основателей стартапов, используют материалы и методики (know-how) Bartlett School of Environment, Energy and Resources при Университетском колледже Лондона (UCL) и проводятся преподавателями, обученными в UCL.
Серия тренингов завершится семинаром, который пройдет в преддверии COP17. На семинаре выступят представители UCL, предоставляя участникам уникальную возможность превращать знания в локальные действия.
COP17 в Армении — это переломный момент не только для глобальных дискуссий о биоразнообразии, но и для активного участия будущего поколения лидеров в области устойчивого развития для нашей страны.