Շվեյցարական սառցադաշտեր. չորրորդ ամենամեծ հալոցքը դիտարկման պատմության ընթացքում
Շվեյցարական սառցադաշտերը ենթարկվում են տարածքի երբևէ գրանցված ամենանշանակալի կրճատումներից մեկին: Վերջին երեք տարիների ընթացքում դրանց մակերեսը նվազել է 10%-ով, ինչը չորրորդ ամենամեծ անկումն է, որը գրանցվել է մոնիթորինգի ժամանակահատվածի սկզբից ի վեր։ Դա պայմանավորված է գլոբալ տաքացմամբ, որը հանգեցնում է ջերմաստիճանի բարձրացման և ձմռան շրջանում տեղումների նվազման։
2023 թվականին սառցադաշտի մակերեսը նվազել է 4%-ով, իսկ 2022 թվականին՝ 6%-ով։ Շվեյցարական կրիոոլորտային մոնիթորինգի հանձնաժողովի տվյալներով՝ երկու տարվա ընթացքում կորել է նույնքան սառույց, որքան 1960-1990 թվականների ամբողջ ժամանակահատվածում։
Սառույցի այս զանգվածային կորուստը ձմռանը շատ քիչ ձյան և ամառային բարձր ջերմաստիճանների արդյունք է։ Սառցադաշտերի հալոցքը ազդել է Շվեյցարիայի ամբողջ տարածքի վրա։ Հարավային և արևելյան Շվեյցարիայում սառցադաշտերը հալվել են գրեթե նույնքան ուժգնությամբ, որքան ռեկորդային 2022 թվականին։
Ավելի վաղ Շվեյցարիայում անցկացված հանրաքվեի ժամանակ հաստատվել է նոր օրենք, որը պահանջում է մինչև 2050 թվականը զրոյական ջերմոցային գազերի արտանետումներ։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն գնահատում է, որ ՄԱԿ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված վայրերի գրեթե մեկ երրորդի սառցադաշտերը կհալվեն առաջիկա 30 տարիների ընթացքում։ ՄԱԿ-ը 2025 թվականը հայտարարել է Սառցադաշտերի պահպանության միջազգային տարի։ Երկու միլիարդ մարդ ապրում է այն տարածքներում, որոնք ջրամատակարարում են ապահովում՝  սառցադաշտերի և սեզոնային ձնհալքի հաշվին։

Ученые заявили о потере почти 25% объема швейцарских ледников за 10 лет
Ледники в горах Швейцарии за последние десять лет потеряли четверть объема, сообщает сеть мониторинга ледников страны (GLAMOS). Измерения проводились на 20 референс-площадках, их результаты распространили на 1,4 тыс. ледников в швейцарских горах страны.
В текущем году таяние остается “колоссальным” и приближается к рекорду 2022-го, предупреждает GLAMOS. Зима была малоснежной, а июнь и август — жаркими, так что ледники потеряли 3% объема. Больше этот показатель был в 2022, 2023 и 2003 годах.
За десятилетие 2015–2025 ледники уменьшились на 24%, в то время как в 1990–2000-х годах показатель составил 10%. С 1970-х в стране исчезли 1,1 тыс. ледников, подсчитали в GLAMOS. За 25 лет этого века их объем уменьшился на 30 куб. км, а площадь поверхности — на 30%, до 755 кв. км.
“Примерно последние 20 лет все ледники Швейцарии теряют лед, и скорость этой потери увеличивается”, — заявил руководитель GLAMOS Маттиас Хусс.
Исследователи предупреждают, что если не предпринимать мер, то к концу века все швейцарские ледники могут практически исчезнуть. Хусс отметил, что остановить таяние нельзя, но его можно замедлить, однако меры должны быть глобальными. “Если выбросы углекислого газа будут сведены к нулю в течение 30 лет... мы все еще могли бы спасти около одной трети швейцарских ледников”, — пояснил он.
Потеря ледников чревата не только проблемами с водой, но и дестабилизацией гор. Весной в Норвегии предложили спасти таящий высокогорный ледник на вершине Галлхёпигген с помощью искусственного снега. Генеральный директор местного горнолыжного центра Пер Арне Воле сообщил, что для сохранения ледника необходимо вырабатывать 700 тыс. куб. м искусственного снега в год. Ежегодно с ледника исчезает 1 млн куб. м  снега, если не принять меры, он растает через восемь лет.