Meta-ն իր արհեստական բանականությունը «կսնուցի» միջուկային էներգիայով
Արհեստական բանականության զարգացումը պահանջում է ավելի ու ավելի շատ էներգիա։ Անկայուն մատակարարումներից կախվածությունից խուսափելու նպատակով Meta-ն 20-ամյա պայմանագիր է կնքել Constellation Energy էներգետիկ ընկերության հետ, որն Իլինոյսում գտնվող Clinton Clean Energy Center ատոմակայանի սեփականատերն է։
ՏՏ հսկան նախատեսում է սկսել էլեկտրամատակարարումը 2027 թվականի հունիսին։ Կայանը մոտ 1.1 ԳՎտ հզորություն կփոխանցի տարածաշրջանային ցանցին, որը կսնուցի Meta-ի տվյալների կենտրոնները և արհեստական բանականության համակարգերը։
Քլինթոնի ԱԷԿ-ը ներկայումս սուբսիդիաներ է ստանում Իլինոյս նահանգից՝ իր «զրոյական արտանետումների» ծրագրի շրջանակում: Սակայն այդ վճարումները կավարտվեն 2027 թվականին: Այդ պահից սկսած՝ Meta-ն կֆինանսավորի կայանի գործունեությունը: Պայմանագիրը նաև կավելացնի կայանի հզորությունը 30 ՄՎտ-ով: Կայանը ներկայումս էներգիա է մատակարարում մոտ 800,000 տների:
Այլ տեխնոլոգիական ընկերություններ նույնպես հետևում են Meta-ի օրինակին։ Google-ը ներդրումներ է կատարում փոքր մոդուլային ռեակտորների մեջ, իսկ Microsoft-ը՝ Three Mile Island-ի վերագործարկման նախագծում։
Ատոմային էներգիայի նկատմամբ այս հետաքրքրությունը հասկանալի է. տվյալների կենտրոնները և նեյրոնային ցանցերը սպառում են հսկայական քանակությամբ էներգիա, և ավանդական աղբյուրները չեն կարող ապահովել այդ ծավալը։

Meta будет питать свой ИИ ядерной энергией
Развитие искусственного интеллекта требует все больше энергии. Чтобы не зависеть от нестабильных поставок, Meta подписала 20-летний контракт с энергетический компанией Constellation Energy, владельцем атомной станции Clinton Clean Energy Center в Иллинойсе.
ИТ-гигант рассчитывает на начало поставок энергии в июне 2027 года. Станция будет передавать около 1,1 ГВт в региональную сеть, из которой подпитывают дата-центры и системы искусственного интеллекта Meta.
Сейчас АЭС Clinton получает субсидии от штата Иллинойс — за счет программы “нулевых выбросов”. Но эти выплаты прекратятся в 2027 году. С этого момента именно Meta будет финансировать работу станции. Контракт также позволит увеличить мощность станции на 30 МВт. Сейчас АЭС обеспечивает энергией около 800 тыс. домов.
Другие технологические компании тоже активизировались: Google инвестирует в малые модульные реакторы, Microsoft участвует в проекте по перезапуску станции Три-Майл-Айленд. Такой интерес к ядерной энергетике объясним: дата-центры и нейросети потребляют колоссальные объемы энергии, а традиционные источники не справляются.