Meta-ն իր արհեստական բանականությունը «կսնուցի» միջուկային էներգիայով
Արհեստական բանականության զարգացումը պահանջում է ավելի ու ավելի շատ էներգիա։ Անկայուն մատակարարումներից կախվածությունից խուսափելու նպատակով Meta-ն 20-ամյա պայմանագիր է կնքել Constellation Energy էներգետիկ ընկերության հետ, որն Իլինոյսում գտնվող Clinton Clean Energy Center ատոմակայանի սեփականատերն է։
ՏՏ հսկան նախատեսում է սկսել էլեկտրամատակարարումը 2027 թվականի հունիսին։ Կայանը մոտ 1.1 ԳՎտ հզորություն կփոխանցի տարածաշրջանային ցանցին, որը կսնուցի Meta-ի տվյալների կենտրոնները և արհեստական բանականության համակարգերը։
Քլինթոնի ԱԷԿ-ը ներկայումս սուբսիդիաներ է ստանում Իլինոյս նահանգից՝ իր «զրոյական արտանետումների» ծրագրի շրջանակում: Սակայն այդ վճարումները կավարտվեն 2027 թվականին: Այդ պահից սկսած՝ Meta-ն կֆինանսավորի կայանի գործունեությունը: Պայմանագիրը նաև կավելացնի կայանի հզորությունը 30 ՄՎտ-ով: Կայանը ներկայումս էներգիա է մատակարարում մոտ 800,000 տների:
Այլ տեխնոլոգիական ընկերություններ նույնպես հետևում են Meta-ի օրինակին։ Google-ը ներդրումներ է կատարում փոքր մոդուլային ռեակտորների մեջ, իսկ Microsoft-ը՝ Three Mile Island-ի վերագործարկման նախագծում։
Ատոմային էներգիայի նկատմամբ այս հետաքրքրությունը հասկանալի է. տվյալների կենտրոնները և նեյրոնային ցանցերը սպառում են հսկայական քանակությամբ էներգիա, և ավանդական աղբյուրները չեն կարող ապահովել այդ ծավալը։

Meta signs deal with nuclear plant to power AI and datacenters for 20 years
Meta said it had struck an agreement to keep one nuclear reactor of a US utility company in Illinois operating for 20 years. Meta’s deal with Constellation Energy is the social networking company’s first with a nuclear power plant. Other large tech companies are looking to secure electricity as US power demand rises significantly in part due to the needs of artificial intelligence and datacenters.
Google has reached agreements to supply its datacenters with nuclear power via a half-dozen small reactors built by a California utility company. Microsoft’s similar contract will restart the Three Mile Island nuclear plant, the site of the most serious nuclear accident and radiation leak in US history.
Illinois helps subsidize Constellation Energy’s nuclear plant, the Clinton Clean Energy Center, with a ratepayer-funded zero-emissions credit program that awards benefits for the generation of power virtually free of carbon emissions. That expires in 2027, when Meta’s power purchase agreement will support the plant with an unspecified amount of money to help with relicensing and operations.
The deal could serve as a model for other big tech companies to support existing nuclear while they also plan to power datacenters with new nuclear and other energy sources.