Ավստրալական համալսարանը խոստանում է օգտագործված սուրճի մրուրը վերածել նյութի, որը կարելի է ավելացնել բետոնի մեջ՝ այն դարձնելով ավելի ամուր և էկոլոգիապես մաքուր՝ նվազեցնելով ջերմոցային գազերի արտանետումները։
Ըստ Reuters-ի՝ ավազի ու մանրախիճի խառնուրդը ցեմենտի և ջրի հետ ներառող բետոնի արտադրությունը ջերմոցային գազերի հիմնական արտադրողն է, որը՝ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ կազմում է համաշխարհային արտանետումների մոտ 7%-ը:
Մելբուռնի RMIT համալսարանի հետազոտողները սուրճի թափոնները առանց թթվածնի տաքացնելով (հայտնի է իբրև պիրոլիզի գործընթաց), կարողացել են ստանալ բիոածուխ կոչվող նյութը: Բիոածուխը կարող է փոխարինել բետոնի մեջ օգտագործվող ավազի մինչև 15%-ը:
Ավստրալացի առաջատար հետազոտող Ռաջև Ռոյչանդը հավաստիացնում է, որ բիոածուխի ավելացումը բետոնը 30%-ով ավելի ամուր է դարձնում և շուրջ 10%-ով նվազեցնում է ցեմենտի անհրաժեշտ քանակությունը:
Ըստ ՄԱԿ-ի 2022 թվականի զեկույցի՝ աշխարհում տարեկան արդյունահանվում է մոտ 50 միլիարդ տոննա ավազ՝ հիմնականում բետոնի արտադրության համար։ Ավազի արդյունահանումը հաճախ անդառնալի վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին, իսկ ավազի քանակն էլ տարեցտարի պակասում է:
Ցեմենտի արտադրությունը, որը ներառում է կրաքարի և կավի խառնուրդի տաքացում մինչև մոտավորապես 1500 աստիճան ըստ Ցելսիուսի, բետոնի արտանետումների համար հիմնականում պատասխանատուն է:
Մայիսի սկզբին Մելբուռնի մերձակայք Մակեդոն-Ռեյնջս կոմսության խորհուրդը հետիոտնային արահետ կառուցելու նպատակով օգտագործել է սուրճի բետոն:
Ռոյչանդը հայտնել է, որ Մելբուռնի RMIT համալսարանը սուրճի մրուրը վերամշակելու շուրջ բանակցություններ է վարում մի քանի շինարարական ընկերությունների և բետոն արտադրողների, ինչպես նաև Starbucks-ի հետ և կարող է բիոածուխ արտադրող ընկերություն ստեղծել:

Concrete production, which involves mixing sand and gravel with cement and water, is a major producer of greenhouse gases, responsible for around 7% of the world's emissions, according to the United Nations.
Researchers at Melbourne's RMIT University heated coffee waste without oxygen, a process known as pyrolysis, to create a substance called biochar that can replace up to 15% of the sand used in concrete.
The inclusion of the biochar makes the concrete 30% stronger and reduces the amount of cement needed by up to 10%, said lead researcher Rajeev Roychand.
"This ticks all the boxes," he said. "You preserve carbon and you are getting significantly higher strength."
Roughly 50 billion metric tons of sand is dug up each year, mostly for use in concrete, a 2022 U.N. report said. Its extraction is often environmentally destructive and it is in increasingly short supply, the report said.
Cement production, which involves heating a mixture of limestone and clay to around 1,500 degrees Celsius, is responsible for most of concrete's emissions.
RMIT is talking with several construction firms and concrete makers and with Starbucks to take its waste coffee grounds, and could form a company to make biochar, Roychand said.