Ամերիկյան ընկերությունը կմասնակցի «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծին
2017 թվականի հոկտեմբերի 25-ին, ժամը 16։30 Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության դահլիճում կայացավ Շնող ՀԷԿ-ի կառուցման շուրջ համագործակցության վերաբերյալ հուշագրի ստորագրման արարողությունը։ Հուշագիրը ստորագրվեց Հայաստանում գրանցված և գործող «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ՓԲԸ դուստր ընկերության՝ «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ և խոշոր թունելների հորատման միջազգային մեծ փորձ ունեցող, հանրաճանաչ «The Robbins Company» ամերիկյան ընկերության միջև։
Համաձայն Հուշագրի «The Robbins Company» ընկերությունը ցանկանում է ներդրում կատարել «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ կանոնադրական կապիտալում՝ տրամադրելով «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագրով նախատեսված 22 կիլոմետր երկարությամբ ջրատար թունելի հորատման մեքենա, ապահովելով մեքենայի շահագործման համար տեղական կադրերի վերապատրաստման աշխատանքները, ինչպես նաև ցուցաբերելով տեխնիկական աջակցություն թունելի հորատման ողջ ընթացքում։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար պարոն Աշոտ Մանուկյանը և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան պարոն Ռիչարդ Միլզը։
Պարոն Մանուկյանի խոսքերով. «Շնող ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը կարևոր քայլ է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրած ռազմավարության համատեքստում։ Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում այն փաստը, որ այդ քայլն արվում է ամերիկյան գործընկերների մասնակցությամբ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերություններին՝ մեր երկրի էներգետիկ համակարգի և, ընդհանրապես, Հայաստանի տնտեսության համար բարձր կարևորություն ունեցող այս ձեռնարկման հերթական կարևոր քայլն անելու համար։ Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը և անձնապես դեսպան Միլզին՝ երկու երկրների մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների միջև սկիզբ դրվող երկարատև համագործակցությանը գործուն օժանդակություն ցուցաբերելու համար»։
«Այս տարի մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության հետ մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, և ես չեմ կարող մտաբերել մեր 25-ամյա գործընկերության արդյունքների ավելի լավ խորհրդանիշ, քան այն նվաճումը, որ մենք այսօր տոնում ենք»,— ասաց ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը: «Դեբեդ Հիդրո» և «Ռոբինս» ընկերությունների միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը էներգետիկայի ոլորտում ԱՄՆ-Հայաստան աճող համագործակցության օրինակ է: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարար Մանուկյանին Շնողի հիդրոէլեկտրակայանի ներդրումային հնարավորությունն ինձ անձամբ ներկայացնելու համար, ինչպես նաև շնորհավորել նրան մեր համատեղ ջանքերով և Ռոբինս համաշխարհային կարգի ամերիկյան ընկերության թունելային հորատող տեխնոլոգիան և սարքավորումները Հայաստան բերելու միջոցով այդ ծրագիրն իրականություն դարձնելու կապակցությամբ»:
Հայաստանում՝ Լոռու մարզում 76ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի նախագծման, կառուցապատման, ֆինանսավորման, կառուցման, սեփականության իրավունքով տնօրինման, տիրապետման, շահագործման մասին եռակողմ շրջանակային համաձայնագիրը հաստատվել է ՀՀ Կառավարության օգոստոսի 10-ի թիվ 973-Ա Որոշմամբ և ստորագրվել Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության, «Դեբեդ Հիդրո» ՍՊԸ (որպես կառուցող) և «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի (որպես հովանավոր) միջև:
Շնող ՀԷԿ-ի ծրագրի իրականացման արժեքը գնահատվում է մոտ 150-190 մլն ԱՄՆ դոլար։
Ավելի վաղ ՀՀ Կառավարությունը հաստատել էր Դեբեդ գետի վրա «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման նպատակահարմարությունը՝ ընդգրկելով ծրագիրը Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ցանկում, ինչպես նաև ընդգծել էր կայանի կառուցման համար մասնավոր ներդրումների ներգրավման և ներդրողներին համապատասխան երաշխիքների տրամադրման անհրաժեշտությունը և վերոնշյալն ապահովելու համար հանձն առել կիրառել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության տարբերակը։

The signing ceremony of the Memorandum of Understanding (MoU) for construction of the Shnogh Hydro Power Plant (HPP) took place on October 25, 2017 at 4:30 PM in the hall of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia. The MoU was signed between Debed Hydro LLC, a subsidiary of the Energy Invest Holding CJSC—the company registered and operating in Armenia—and The Robbins Company, an American world-famous company with a vast international experience in boring large tunnels.
As per the MoU, The Robbins Company is willing to participate in the Shnogh HPP project equity by way of contributing a Tunnel Boring Machine of its own production for boring a 22-km long headrace tunnel, providing a crew for performing the boring works and training a local Armenian labor, and overseeing the process of boring works during entire duration of the project.
The opening speeches were delivered by Mr. Ashot Manukyan, RA Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources and by Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of USA in Armenia, Mr. Richard M. Mills, Jr.
According to Minister Manukyan, “The Shnogh Hydro Power Plant construction program is an important step forward in the direction of enhancing Armenia’s energy security in the context of the strategy adopted by the RA Government. I would like to thank Debed Hydro LLC and The Robbins Company for taking this initiative which is very important both for country’s energy system, and for the economy in general. I would also like to thank the US Embassy in Armenia, and personally Ambassador Mills for showing active support for laying down the grounds for the long-term cooperation between the representatives of private sectors of two countries.”
“This year marks the 25th anniversary of our diplomatic relations with an independent Republic of Armenia, and I can’t think of a better symbol of the results of our 25-year partnership than the achievement we are celebrating today,” said U.S. Ambassador Richard M. Mills, Jr. “The signing of this Memorandum of Understanding between Debed Hydro and The Robbins Company is an example of growing U.S.-Armenian cooperation in the energy sector. I want to personally thank Minister Manukyan for coming to me directly with the Shnogh Hydropower plant investment possibility, and congratulate him on our joint effort to turn the project into a reality by bringing The Robbins Company’s world class U.S. tunnel-boring technology and equipment to Armenia.”
The tripartite Framework Agreement to Design, Develop, Finance, Build, Own, and Operate the Shnogh HPP with an installed capacity of 76 MW in Lori Marz was approved by the RA Government’s Decree N 973-Ա dated August 10 and signed by the RA Government, Debed Hydro LLC (as a Developer) and “Investors Club of Armenia” closed-end contractual nonpublic investment fund (as a sponsor).
The cost of implementing the Shnogh HPP project is estimated to fall into USD150-190 million range.
Earlier, the Government of Armenia has approved the necessity of the construction of Shnogh HPP on the Debed River, including the program in the list of measures which ensure the implementation of the Energy Security Concept of the Republic of Armenia. The RA Government has also stressed the need to attract private investments for the construction of the plant and provide guarantees to investors, applying the Public Private Partnership option for ensuring the aforementioned.