Չինաստանն սկսում է անապատում վերականգնվող էներգիայի հսկայական նախագիծ
Չինաստանը 11 միլիարդ դոլար արժողությամբ վերականգնվող էներգիայի նախագիծ է սկսել Ներքին Մոնղոլիայում՝ որպես մաքուր էներգիայի զանգվածային տեղակայման ծրագրի մաս՝ երկրի կլիմայական հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար։
China Three Gorges Group ընկերությունը հայտարարել է, որ Կուբուկի անապատում գտնվող նախագծերից մեկը ավարտից հետո կունենա 16 գիգավատտ հզորություն: Այն կկարողանա տարեկան 40 միլիարդ կիլովատտ*ժամ էլեկտրաէներգիա մատակարարել Պեկինին, Տյանցզինին ու Հեբեյ նահանգին, որի կեսից ավելին կարտադրվի «կանաչ» աղբյուրներից։
Ընկերությունըը չի հստակեցրել Ներքին Մոնղոլիայում նախագծի ավարտի ժամկետը, սակայն ասել է, որ շինարարության ներկա փուլը ներառում է 1 գիգավատտ արևային հզորություն պահեստավորման հնարավորությամբ:

China broke ground on an 11-billion dollar renewables project in Inner Mongolia, part of a massive clean-power rollout to achieve the nation’s ambitious climate targets.
The project, located in the Kubuqi Desert, will have 16 gigawatts (GW) of power capacity when completed, according to a statement by China Three Gorges Group, one of the two builders. It will be able to transmit 40-billion kilowatt-hours of electricity to Beijing, Tianjin and Hebei province annually, with more than half from clean power.
The facility is set to become the world’s largest renewable project in a desert region, the company said. It ultimately will include 8GW of solar and 4GW of wind energy, plus 4GW of upgraded coal power to adjust for peak demand, according to Xinhua.
China Three Gorges didn’t give a time frame for the Inner Mongolia project’s completion, but said the current construction phase includes 1GW of solar capacity equipped with energy storage.