Rolls-Royce ընկերությունը AE 2100-A ինքնաթիռի վերասարքավորված շարժիչով ցամաքային փորձարկումների ժամանակ օգտագործվել է կանաչ ջրածին, որն արտադրվել է քամու և մակընթացությունների էներգիայով։
Ընկերությունը և փորձարկումների ծրագրի նրա գործընկեր easyJet-ը ձգտում են ապացուցել, որ ջրածինը կարող է անվտանգ և արդյունավետ էներգիայով ապահովել քաղաքացիական ինքնաթիռների շարժիչները:
Նրանք արդեն պլանավորում են փորձարկումների երկրորդ շարքը՝ թռիչքային փորձարկումների առավել երկարաժամկետ հեռանկարով։
Ջրածինը մրցակցող բազմաթիվ տեխնոլոգիաներից մեկն է, որոնք ավիացիոն ոլորտին կարող են օգնել մինչեւ 2050 թվականը հասնել զրոյական արտանետումների թիրախին:
Airbus ինքնաթիռաշինական ընկերությունը, որը համագործակցում է շարժիչներ արտադրող ֆրանս-ամերիկյան CFM International-ի հետ, կփորձարկի ջրածնային շարժիչների տեխնոլոգիան։
Ջրածնային շարժիչներին անցնելը օդանավակայանների ենթակառուցվածքների ամբողջական արդիականացում կպահանջի:

Britain's Rolls-Royce (RR.L) said it has successfully run an aircraft engine on hydrogen, a world aviation first that marks a major step towards proving the gas could be key to decarbonising air travel.
The ground test, using a converted Rolls-Royce AE 2100-A regional aircraft engine, used green hydrogen created by wind and tidal power.
Rolls and its testing programme partner easyJet are seeking to prove that hydrogen can safely and efficiently deliver power for civil aero engines.
They said they were already planning a second set of tests, with a longer-term ambition to carry out flight tests.
Hydrogen is one of a number of competing technologies that could help the aviation industry achieve its goal of becoming net zero by 2050.
A switch to hydrogen-powered engines would require a complete redesign of airframes and infrastructure at airports.