Ամեն տարի շոգից մահվան դեպքերի մեկ երրորդից ավելին ուղղակիորեն կապված է գլոբալ տաքացման հետ: Սակայն գիտնականներն ասում են, որ սա կլիմայի փոփոխության հետևանքով ընդհանուր կորուստների միայն մի փոքր մասն է. ավելի շատ մարդ մահանում է գլոբալ տաքացումից սրված այլ արտակարգ եղանակային պայմաններից, ինչպիսիք են փոթորիկները, ջրհեղեղները, երաշտները։
Ըստ Nature Climate Change ամսագրում հրապարակված հետազոտության, տասնյակ գիտնականներ, ովքեր ուսումնասիրել են 1991-2018 թվականներին շոգից մահվան դեպքերը աշխարհի 732 քաղաքներում, հաշվել են, որ դրանց 37%-ը կապված է եղել ավելի բարձր ջերմաստիճանի հետ:
Հետազոտության հեղինակների կարծիքով, դա տարեկան կազմում է մոտ 9700 մարդ միայն նշված քաղաքներից, բայց ամբողջ աշխարհում այս ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է:
Կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած շոգից մահերի ամենաբարձր տոկոսը գրանցվել է Հարավային Ամերիկայի քաղաքներում: Գիտնականները հարավային Եվրոպան և հարավային Ասիան ևս նշել են որպես կլիմայի փոփոխության հետ կապված շոգից մահացության «թեժ կետեր»:

Однако ученые говорят, что это лишь малая часть общих потерь из-за изменения климата - еще больше людей умирает от других экстремальных погодных условий, усиленных глобальным потеплением, такими как штормы, наводнения и засуха, - а число смертей от жары будет расти экспоненциально с повышением температуры.
Согласно исследованию, опубликованному в журнале Nature Climate Change, десятки исследователей, изучавших случаи смерти от жары в 732 городах по всему миру с 1991 по 2018 год, подсчитали, что 37% случаев были вызваны более высокими температурами в результате антропогенного потепления.
По словам ведущего автора исследования, это составляет около 9700 человек в год только из этих городов, но этот показатель намного больше по всему миру.
«Это смертельные случаи, связанные с жарой, которые на самом деле можно предотвратить», – сказала Ана Викедо-Кабрера, эпидемиолог Института социальной и профилактической медицины Бернского университета в Швейцарии.
Самый высокий процент смертей от жары, вызванных изменением климата, был в городах Южной Америки. Викедо-Кабрера указала на южную Европу и южную Азию как на другие горячие точки для смертей от жары, связанных с изменением климата.