Հաջորդ սերնդի միջուկային ռեակտորները մատչելի ճանապարհ են առաջարկում երկրի էներգաօգտագործման կառուցվածքում հանածո վառելիքից հրաժարվելու և մինչև 2050 թվականը ածխածնի չեզոքության նպատակը հասանելի դարձնելու համար: Այս մասին հայտարարել է ֆրանսիական RTE ցանցային օպերատորը։
«Նոր միջուկային ռեակտորների կառուցումը տնտեսապես նպատակահարմար է, հատկապես այն պատճառով, որ այն թույլ է տալիս 2050 թվականին մոտ 40 գիգավատ հզորություն ապահովել», - ասվում է RTE-ի զեկույցում, որն էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի ակնկալվող աճը բավարարելու տարբեր ուղիներ է ուսումնասիրում:
Le Figaro-ն անցյալ շաբաթ հայտնել էր, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում է մինչև տարեվերջ հայտարարել վեց նոր միջուկային ռեակտորների կառուցման մասին։
Ֆրանսիան և մի շարք եվրոպական երկրներ պնդում են, որ միջուկային էներգիան Եվրամիության «Կայուն ֆինանսավորման ապագայի» կանոններում նշվի որպես «կանաչ» ներդրում:
RTE-ն հայտարարել է, որ ածխածնային չեզոք նպատակներին հասնելը «անհնար» կլինի առանց էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների զգալի զարգացման, ուստի մատակարարման այլ տարբերակները ներառում են նաև վերականգնվող էներգիայի մարտկոցների տեղակայում:
Ըստ RTE-ի՝ ներկայի էներգետիկ ճգնաժամը ցույց է տալիս, որ Եվրոպայի կախվածությունը ածխաջրածիններից, ինչպիսիք են բնական գազն ու ածուխը, չափազանց ծախսատար է, և երկրում ածխածնի ցածր արտադրությունը էներգետիկ անկախության հարց է:
RTE-ի տվյալներով՝ ներկայում Ֆրանսիան ունի մոտ 62,4 ԳՎտ միջուկային գեներացնող հզորություն, որն ապահովում են 57 ռեակտորներ:

Ядерные реакторы следующего поколения предлагают доступный путь к отказу от ископаемого топлива в структуре энергопотребления страны и делают цель углеродной нейтральности к 2050 году достижимой. Об этом заявил французский сетевой оператор RTE.
«Строительство новых ядерных реакторов экономически целесообразно, особенно потому, что оно позволяет поддерживать парк мощностью около 40 гигаватт (ГВт) в 2050 году», - говорится в отчете RTE, в котором рассматриваются различные пути удовлетворения ожидаемого роста спроса на электроэнергию.
Le Figaro сообщила на прошлой неделе, что президент Эммануэль Макрон хочет объявить о строительстве шести новых ядерных реакторов EPR до конца года.
Достижение будущих углеродно-нейтральных целей без ядерных реакторов потребует увеличения масштабов использования возобновляемых источников энергии быстрее, отметил RTE.
Франция и несколько других европейских стран настаивают на том, чтобы обозначить ядерную энергию как «зеленые» инвестиции в будущих правилах устойчивого финансирования Европейского союза.
По заявлению RTE, достижение углеродно-нейтральных целей будет «невозможно» без значительного развития возобновляемых источников энергии. Другие варианты поставок включают в себя установку аккумуляторов для хранения возобновляемой энергии.
По словам оператора, новые тепловые электростанции, использующие безуглеродные газы, такие как «зеленый водород», производимый с использованием возобновляемых источников энергии, также могут быть использованы для удовлетворения роста потребления.
По данным RTE, в настоящее время во Франции имеется около 62,4 ГВт ядерной генерирующей мощности, обеспечиваемой 57 реакторами.