Հաջորդ սերնդի միջուկային ռեակտորները մատչելի ճանապարհ են առաջարկում երկրի էներգաօգտագործման կառուցվածքում հանածո վառելիքից հրաժարվելու և մինչև 2050 թվականը ածխածնի չեզոքության նպատակը հասանելի դարձնելու համար: Այս մասին հայտարարել է ֆրանսիական RTE ցանցային օպերատորը։
«Նոր միջուկային ռեակտորների կառուցումը տնտեսապես նպատակահարմար է, հատկապես այն պատճառով, որ այն թույլ է տալիս 2050 թվականին մոտ 40 գիգավատ հզորություն ապահովել», - ասվում է RTE-ի զեկույցում, որն էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի ակնկալվող աճը բավարարելու տարբեր ուղիներ է ուսումնասիրում:
Le Figaro-ն անցյալ շաբաթ հայտնել էր, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում է մինչև տարեվերջ հայտարարել վեց նոր միջուկային ռեակտորների կառուցման մասին։
Ֆրանսիան և մի շարք եվրոպական երկրներ պնդում են, որ միջուկային էներգիան Եվրամիության «Կայուն ֆինանսավորման ապագայի» կանոններում նշվի որպես «կանաչ» ներդրում:
RTE-ն հայտարարել է, որ ածխածնային չեզոք նպատակներին հասնելը «անհնար» կլինի առանց էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների զգալի զարգացման, ուստի մատակարարման այլ տարբերակները ներառում են նաև վերականգնվող էներգիայի մարտկոցների տեղակայում:
Ըստ RTE-ի՝ ներկայի էներգետիկ ճգնաժամը ցույց է տալիս, որ Եվրոպայի կախվածությունը ածխաջրածիններից, ինչպիսիք են բնական գազն ու ածուխը, չափազանց ծախսատար է, և երկրում ածխածնի ցածր արտադրությունը էներգետիկ անկախության հարց է:
RTE-ի տվյալներով՝ ներկայում Ֆրանսիան ունի մոտ 62,4 ԳՎտ միջուկային գեներացնող հզորություն, որն ապահովում են 57 ռեակտորներ:

French grid operator RTE said next generation nuclear reactors offer an affordable path to shifting the country's energy mix away from fossil fuels and make the aim of carbon neutrality by 2050 achievable.
"Building new nuclear reactors is economically viable, especially as it makes it possible to maintain a fleet of around 40 gigawatts (GW) in 2050," said the RTE in a report examining the different pathways to meet the expected rise in electricity demand.
Industry and government sources say the report is expected to help inform President Emmanuel Macron's decision to go ahead with plans to build new nuclear plants.
Le Figaro reported last week that Macron wants to announce the construction of six new EPR nuclear reactors by the end of the year.
Achieving future carbon neutral goals without nuclear reactors would require a scale up of renewables faster than the most dynamic electric mixes in Europe, RTE said.
France and several other European countries have pushed to label nuclear energy as green investments in the European Union's upcoming sustainable finance rules.
The carbon neutral goals will be "impossible" without a significant development of renewable energy, RTE said. So, other supply options include installing batteries to store renewable power.
RTE said the current energy crisis shows Europe's dependence on hydro-carbons, such as gas and coal, has an economic cost and that low-carbon production in the country is an issue of energy independence.