Դուբայում անօդաչու թռչող սարքերի օգնությամբ անձրև են առաջացնում
Արբական Միացյալ Էմիրություններում 50 աստիճան շոգի դեմ պայքարելու համար անօդաչու թռչող սարքեր են օգտագործում: Դա հնարավոր է դարձել դրոնների շնորհիվ, որոնք ամպերը խոցում են էլեկտրական հոսանքով, ինչը նրանց դրդում է բախվել և տեղումներ առաջացնել: Այս մեթոդը կոչվում է «ամպերի սերմանում»:
Տեղումների քանակն ավելացնելու նպատակով ԱՄԷ-ի կառավարությունը 15 մլն ամերիկյան դոլար է հատկացրել «ամպերի սերմանում» նախագծի համար: Տեխնոլոգիան մշակել են բրիտանական Ռեդինգի համալսարանի փորձագետները: Նախագծի վրա աշխատող գիտնականները հայտնել են, որ Դուբայում բավականաչափ ամպեր կան տեղումներ առաջացնելու պայմաններ ստեղծելու համար:
«Մենք փորձում ենք ամպերի ներսում կաթիլներն այնքան մեծ դարձնել, որ ամպերից ընկնելով՝ մակերևույթի վրա կարողանան գոյատևել»,- ասել է հիմնական հետազոտող Քերի Նիկոլը:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարությունը նաև անձրևների ջուրը պահպանելու ուղիներ է փնտրում: Դրա համար երկիրն ունի մոտ 130 պատվար ու ամբարտակ՝ 120 մլն խորանարդ մետր ջրատարողությամբ: Երկրի օդերևութաբանության և սեյսմոլոգիայի ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Աբդուլլահ Ալ-Մանդուսը հայտարարել է, որ մտադիր չէ «ոչ մի կաթիլ անձրև կորցնել»:

В Объединенных Арабских Эмиратах для борьбы с 50-градусной жарой используют дроны, вызывающие дождь. Это стало возможным благодаря беспилотникам, поражающим облака электрическим током, что провоцирует их на столкновение и выпадение осадков. Этот метод называется “посевом облаков”.
С целью увеличить количество выпадаемых осадков правительством ОАЭ на проект по “посеву облаков” было выделено $15 млн. Данная технология была разработана экспертами британского Университета Рединга. Ученые, работавшие над проектом, заявили, что в ОАЭ достаточно облаков, чтобы создать условия для выпадения осадков.
“Мы пытаемся сделать капли внутри облаков достаточно большими, чтобы, выпадая из облака, они выживали на поверхности”, – заявил ключевой исследователь проекта Кери Николл.
Правительство Объединенных Арабских Эмиратов также рассматривает способы сохранения выпадаемых осадков. Для этого в стране имеется около 130 плотин и дамб вместимостью 120 млн кубометров воды. Исполнительный директор Национального центра метеорологии и сейсмологии страны Абдулла аль-Мандус заявил, что не намерен “терять ни капли дождя”.