«Ինտեր ՌԱՕ» խումբը և «Տաշիր» խումբը ժամկետից շուրջ ավարտին են հասցրել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի և «Հրազդանի ՋԷԿ» ԲԲԸ-ի վաճառքի գործարքի երրորդ փուլը: Այս մասին համապատասխան հայտարարություն է տարածել «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերությունը: Գործարքի արդյունքում երկու ընկերությունների բաժնետոմսերի 100 տոկոսն անցել է «Տաշիր» խո ւմբ ընկերությանը:
Գործարքը ստորագրվել էր դեռևս 2015թ-ի աշնանը, որի համաձայն, առաջին փուլում «Տաշիր» խումբը ձեռք է բերել երկու ընկերությունների բաժնետոմսերի 25-ական տոկոսը: Յուրաքանչյուր ընկերության բաժնետոմսերի ևս 25-ական տոկոս փոխանցվել է երկրորդ փուլում: Ակնկալվում էր, որ բաժնետոմսերի մնացած մասը պետք է փոխանցվեր նոր սեփականատիրոջը մինչև 2017թ-ի ավարտը: 2015թ-ի հոկտեմբերից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի և «Հրազդանի ՋԷԿ» ԲԲԸ-ի օպերատիվ կառավարումն արդեն իսկ իրականացնում է «Տաշիր» խումբը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում ակտիվների վաճառքը լիովին տեղավորվում է «Ինտեր ՌԱՕ» խմբի զարգացման ռազմավարության մեջ, իսկ գործարքի գինն արտահայտում է նշված ընկերությունների արդարացի արժեքը: Այսօր պետք է ընդգծենք հետևյալ փաստը' գործարքը հնարավորություններ է ստեղծել ռեսուրսներ ազատել Ռուսաստանում «Ինտեր ՌԱՕ» խմբի հետագա զարգացման համար: Միաժամանակ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն և «Հրազդանի ՋԷԿ» ԲԲԸ-ն հաջող կերպով զարգանում են «Տաշիր» խմբի գլխավորությամբ»,- նշել է «Ինտեր ՌԱՕ»-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Բորիս Կովալչուկը:

Группа «Интер РАО» и Группа компаний «Ташир» досрочно завершили третий этап сделки по продаже ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская энергетическая компания (РазТЭС)». В результате сделки 100% акций обеих компаний перешли во владение Группы компаний «Ташир».
Сделка была подписана еще осенью 2015 года, согласно которой, Группа компаний «Ташир» на первом этапе приобрела по 25% акций обеих компаний. Еще по 25% акций каждой из компаний были переданы на втором этапе. Ожидалось, что оставшаяся часть акций должна была перейти к новому собственнику до конца 2017 года. Оперативное управление ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская энергетическая компания (РазТЭС)» с октября 2015 года осуществляет Группа компаний «Ташир».
«Продажа активов в Республике Армения полностью вписывается в стратегию развития Группы «Интер РАО», а цена сделки отражает справедливую стоимость данных компаний, - заявил председатель правления ПАО «Интер РАО» Борис КОВАЛЬЧУК. – И сегодня мы можем констатировать факт: сделка позволила высвободить ресурсы для дальнейшего развития Группы «Интер РАО» в России, и при этом ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская ТЭС» успешно развиваются под управлением Группы «Ташир».