Իրաքի նավթի նախարար Իհսան Աբդ Ալ-Ջաբարն ակնկալում է, որ կորոնավիրուսի դեմ լայնածավալ պատվաստումների արդյունքումարդեն այս տարվա երկրորդ եռամսյակի սկզբին նավթի գինը կհասնի բարելի դիմաց 60 ամերիկյան դոլարի:
Նավթի գները տարին սկսեցին զգալի աճով, որը պայմանավորված էր պատվաստանյութերի նկատմամբ լավատեսությամբ, OPEC + կազմակերպության վերջին որոշումներով ու մի շարք այլ գործոններով:
Brent տեսակինավթի գինը հունվարի 13-ին անցյալ տարվա փետրվարի 24-ից ի վեր առաջին անգամ մեկ բարելի դիմաց 57 դոլարից բարձր էր, բայց հետո գները կրկին նվազեցին: Brent ապրանքանիշի մարտ ամսվա ֆյուչերսները վաճառվում էին 55 դոլարով:
«Եթե կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները լայն թափով շարունակվեն, հատկապես՝Չինաստանում և Հնդկաստանում, ապա ես ակնկալում եմ, որ երկրորդ եռամսյակի սկզբին նավթի գինը կհասնի 60 դոլարի», - al-Sharqiyaհեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Աբդ Ալ-Ջաբարը։
Նավթի գների դինամիկայի վրա ազդող որոշիչ գործոնների շարքում նախարարընշել էկորոնավիրուսային համաճարակը և դրա հետևանքով տարբեր երկրներում կիրառվող արգելափակումները:

Министр нефти Ирака Ихсан Абд аль-Джаббар ожидает, что цена на нефть к началу второго квартала текущего года может достигнуть 60 долларов за баррель при широком распространении вакцин от коронавируса.
Цены на нефть начали новый год значительным ростом на "вакцинном" оптимизме, решениях ОПЕК+ и ряде других факторов. Цена Brent 13 января поднялась выше 57 долларов за баррель впервые с 24 февраля прошлого года, однако затем цены откатились вниз. Мартовские фьючерсы на Brent торгуются в районе 55 долларов.
"Если вакцины от коронавируса получат широкое распространение, в значительной степени на больших рынках, как КНР и Индия, то, как я ожидаю, в начале второго квартала цена на нефть подберется к 60 долларам", — заявил Абдаль-Джаббар в интервью телеканалу al-Sharqiya.
Он отметил, что пандемия коронавируса и связанная с ней череда локдаунов в разных странах сейчас являются определяющими факторами в динамике цен на нефть. "Если не будет вакцин — локдауны будут продолжаться", — сказал министр.