Սիրելի հայրենակիցներ
Չնայած փորձություններին, որոնց աշխարհը բախվեց 2020 թվականին, մենք լավատեսությամբ ենք նայում ապագային:
Համաճարակը զգալի ազդեցություն թողեց աշխատողների և գործատուների՝ աշխատանքի կազմակերպման նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի վրա: Բազմաթիվ ընկերություններ ստիպված եղան աշխատանքը կազմակերպել հեռավար: Սակայն, բոլոր սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն, մարդկանց մեծամասնությունը նախընտրում է ավանդական գործնական միջոցառումները, որոնք ենթադրում են անձնական շփում:
COVID-19-ը արմատապես փոխեց մեր աշխարհը, բայց մենք վստահ ենք, որ 2021 թվականին մարդկությանը կհաջողվի հաղթել կորոնավիրուսը:
Համոզված ենք, որ հաջորդ տարին լինելու է ավելի լավը, քան անցածն էր: Բարեփոխումների ազդակ են դառնալու տեխնոլոգիաների թվայնացումն ու կատարելագործումը, կրեատիվ տնտեսության զարգացումը:

Despite the numerous challenges the world has faced in 2020, we look to the future with a strong optimism.
The pandemic has indeed seriously affected the ordinary way of workplace operations. Many enterprises were even forced to switch to a remote mode via home-based offices. However, according to all social surveys' polls, most people feel a strong need for traditional business transactions which entail face-to-face meeting and communication.
Even though COVID-19 has fundamentally changed our world, we are confident that the mankind will be able to defeat the coronavirus in 2021.
We are also confident that the coming year will definitely be better than this one. The digitization and improvement of technologies as well as development of a creative economy will serve as the main stimulus for the favorable changes to happen soon.
We will heal our wounds, get back on our feet, and move towards our forthcoming success!
We at Energy Invest Holding are wishing you and your beloved ones a Merry Christmas and a Happy New Year!