Չնայած Covid-19 հետ կապված ճգնաժամին՝ գնումների ծրագրում հայտարկված հողմային և ֆոտոէլեկտրական նախագծերի քանակը էականորեն գերազանցել է առաջարկված ծավալները: Ֆրանսիայի Բնապահպանական փոխակերպումների նախարարության (MTE) մամլո հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հաղթող նախագծերում հաստատված վերջնական գները էականորեն նվազել են ի համեմատ նախորդ նստաշրջանների, ինչը հաստատում է ծախսերի նվազումը, ոլորտի դինամիկան և մրցունակությունը:
Solar ընկերությունը ձեռք է բերել աճուրդում ներկայացված 600 ՄՎտ-ից 340 ՄՎտ, իսկ MTE – ն՝ կոմունալ ծառայությունների համար անհրաժեշտ 45 ֆոտոէլեկտրական նախագծեր՝ ընդհանուր 331 ՄՎտ հզորությամբ, միջինը 0,0574 եվրո/կՎտ/ժ, որը 7,4%-ով պակաս է, քան նախորդ աճուրդում: Վերջինս նաև ձեռք է բերել 31 ֆոտոէլեկտրական նախագծեր սեփական կարիքների համար ընդհանուր 9 ՄՎտ հզորությամբ: Այս նախագծերը ապահովել են արտոնյալ սակագին 0,0138 եվրո/ՄՎտ/ժ չափով, որը 14%-ով պակաս է, քան նախորդ փուլում:
Ինչ վերաբերվում է հողմային էներգիային, ապա ընտրվել են 23 նախագծեր՝ ընդհանուր 258 ՄՎտ հզորությամբ, միջինը 0,0597 եվրո/կՎտ/ժ, որը 4%-ով պակաս է ի համեմատ նախորդ աճուրդի: «Շահագործման դեպքում այս նախագծերը կարող են արտադրել տարեկան մոտ 1ՏՎտ/ժ առանց ածխածնի էլեկտրաէներգիա, որը հավասարազոր է 190.000 տնային տնտեսությունների կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի քանակին»-նշել է MTE – ն:

Несмотря на кризис, вызванный Covid-19, количество ветряных и фотоэлектрических проектов, заявленных в программе закупок, значительно превысило предложенные объемы. Окончательные цены, достигнутые в проектах-победителях, резко снизились по сравнению с предыдущими сессиями, что подтверждает снижение затрат, динамизм и конкурентоспособность секторов, говорится в пресс-релизе Министерства экологических преобразований Франции (МЭП).
Компания Solar получила около 340 из 600 МВт, выделенных в тендере. МЭП отобрало 45 фотоэлектрических проектов для коммунальных предприятий общей мощностью 331 МВт со средней ценой 0,0574 евро / кВтч, что на 7,4% меньше, чем на предыдущем тендере. Оно также отобрало 31 фотоэлектрический проект для собственного потребления с общей мощностью 9 МВт. Эти проекты обеспечили льготный тариф в размере 0,0138 евро / МВтч, что на 14% меньше, чем в предыдущем раунде.
Что касается ветроэнергетики, 23 проекта получили 258 МВт мощности при средней цене 0,0597 евро/кВтч, что на 4% ниже, чем в предыдущем тендере. «После ввода в эксплуатацию, эти проекты будут производить почти 1 ТВт/час безуглеродной электроэнергии в год, что эквивалентно потреблению около 190 000 домашних хозяйств», - говорится в сообщении МЭП.