Citi Bank-ը կանխատեսում է, որ 2021 թվականին նավթի գինը կբարձրանա մինչև 60 դոլար
Ըստ Citigroup-ի, որը նավթի վերաբերյալ լավատեսական մոտեցումներ ունի, հաջորդ տարվա ավարտին նավթի գների՝ մինչև մեկ բարելի դիմաց 60 ԱՄՆ դոլար բարձրացում տեղի կունենա, քանի որ մինչ այդ նավթի ավելցուկային մատակարարումների ծավալն անկում կապրի։ Տնտեսական աճի հետևանքով նավթի գլոբալ պահանջարկը կվերադառնա մինչկորոնավիրուսային մակարդակի արդեն 2021-ի վերջերում։ Այս մասին Bloomberg-ին տրված հարցազրույցի ընթացքում հայտնել է Citi-ի ապրանքային հետազոտությունների գլոբալ ղեկավար Էդ Մորսը:
Ըստ Citigroup-ի, Brent նավթի գները, որոնք անցյալ շաբաթ անկում էին ապրել պահանջարկի վերաբերյալ առկա մտահոգությունների ֆոնին, պետք է որ հաջորդ տարվա ընթացքում հասնեն բարելի դիմաց 55 ԱՄՆ դոլարի, իսկ տարեվերջին հասնեն նախկին 60 ԱՄՆ դոլար շեմին։ Ակնկալվում է, որ WTI նավթը, որը 37 ԱՄՆ դոլար էր այս երկուշաբթի, հաջորդ տարեվերջին կթանկանա մինչև 58 ԱՄՆ դոլար։ Մեկ այլ խոշոր բանկ, Goldman Sachs-ը, նույնպես ակնկալում է, որ հաջորդ տարի նավթի գները կբարձրանան մինչև բարելի դիմաց 60 ԱՄՆ դոլար կամ ավելի։
Ներդրումային բանկերի ակնկալիքները հաջորդ տարվա նկատմամբ ավելի լավատեսական են, սակայն նավթի առևտի մեջ ներգրավված ընկերությունները կարճաժամկետ հեռանկարում հակված են ավելի հոռետեսական սցենարների։ Առաջատար անկախ առևտրականներից մեկը՝ Trafigura-ն, կանխատեսում է, որ շուկան գերմատակարարում կունենա տարեվերջին և մինչև 2020թ. ավարտը պահեստավորված նավթի քանակը կավելանա՝ պահանջարկի վերականգնման տեմպերի դանդաղեցման հետևանքով: Շուկան կվատթարանա նախքան բարելավվելը, երկուշաբթի օրը Bloomberg-ի կողմից կազմակերպված խորհրդաժողովում հայտարարեց Trafigura-ի նավթի վաճառքի գծով համանախագահ Բեն Լաքոկը: Ըստ վերջինիս՝ շուկայում գերմատակարարումը հասնում է այն կետին, երբ լողացող պահեստներ ապահովելու նպատակով բեռնատար տանկերների վարձույթը շահավետ է դառնում:

Citi Bank предсказал рост цен на нефть до $60 в 2021
К концу следующего года цены на нефть должны вырасти до 60 долларов за баррель, поскольку к тому времени будет сокращено избыточное предложение, прогнозирует Citigroup, которая настроена оптимистично в отношении нефти. К концу 2021 года рост экономики приведет к тому, что мировой спрос на нефть вернется к уровням, существовавшим до коронавируса, заявил в интервью Bloomberg руководитель глобального отдела сырьевых исследований Citi Эд Морс.
По данным Citigroup, цены на нефть марки Brent, которые на прошлой неделе упали ниже 40 долларов за баррель на фоне растущих опасений по поводу спроса, в следующем году составят в среднем около 55 долларов за баррель и к концу 2021 года вырастут до 60 долларов за баррель. Ожидается, что к концу следующего года нефть WTI, цена на которую в понедельник составляла 37 долларов за баррель, вырастет до 58 долларов за баррель. Другой крупный банк, Goldman Sachs, также ожидает, что в следующем году цены вырастут до 60 долларов за баррель и даже больше.
Инвестиционные банки более оптимистичны в отношении следующего года, но нефтетрейдеры в краткосрочной перспективе настроены пессимистично. Один из ведущих независимых трейдеров, Trafigura, ожидает, что до конца года на рынке будет "много предложения", а к концу 2020 года запасы будут расти, поскольку восстановление спроса замедлится. Рынок будет ухудшаться, прежде чем станет лучше, заявил в понедельник со-руководитель отдела торговли нефтью Trafigura Бен Лакок, на конференции, опубликованной Bloomberg. По словам Лакока, избыток предложения на рынке достигает точки, когда фрахтование танкеров для плавучего хранения становится прибыльным.