Նավթն իր դիրքերն ամրապնդել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի միջև համաձայնություն ձեռք բերվելու արդյունքում, որոնք պայմանավորվել են բանակցություններ վարել էներգետիկ շուկաների կայունացման շուրջ:
Կրեմլից հայտնում են, որ Թրամփը և Պուտինը հեռախոսային խոսակցության ընթացքում պայմանավորվել են, որպեսզի էներգետիկայի ոլորտի իրենց բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկեն նավթային շուկայի կայունացման հարցերը:
«Նավթի գները կայունանում են մինչև 18-ամյա վաղեմության նվազագույնին հասնելուց հետո այն հույսով, որ գերավելցուկի խնդիրները կարող են, վերջապես, որևէ լուծում ստանալ...»,- ասել է OANDA բրոքերային ընկերության նավթային շուկայի ավագ վերլուծաբան Էդվարդ Մոյան
«Սա հիմնականում կապված է Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի նախագահների միջև առանցքային հեռախոսային զանգի հետ»:

Нефть укрепила свои позиции в результате договоренности между президентом США Дональдом Трампом и президентом России Владимиром Путиным, условившихся провести переговоры по стабилизации энергетических рынков.
По сообщению Кремля, во время телефонного разговора Трамп и Путин договорились о том, чтобы вопросы стабилизации нефтяных рынков обсуждались на уровне министерств энергетики.
«Цены на нефть стабилизировались после достижения минимума 18-летней давности в надежде на то, что проблема переизбытка предложения может, наконец, разрешиться», - заявил старший аналитик нефтяного рынка брокерской компании OANDA Эдвард Мойя.
«Большая часть внимания была сосредоточена на ключевом звонке между президентами Соединенных Штатов и России».