Նորվեգական էներգետիկ Statkraft ընկերության և Daimler ընկերության սեփականատեր Mercedes ընկերության միջև կնքվել է էլեկտրաէներգիայի առուվաճառքի պայմանագիր: Համաձայն պայմանագրի ամբողջությամբ ծածկվելու է ընկերության էլեկտրաէներգիայի կարիքները հարազատ Գերմանիայում:
Գործարքը իրենից ներկայացնում է վերականգնվող էներգիայի 100% գնման վերաբերյալ համաձայնություն, որը իրական ժամանակում կհամապատասխանի Daimler-ի պահանջարկին: Սա նշանակում է, որ հնարավոր կլինի օգտվել Statkraft-ի հսկայական հիդրոէներգետիկ հզորությունից արևային և հողմային հզորությունների ցանկացած անկումը փոխհատուցելու համար:
Չեն հրապարակվել գնագոյացման մանրամասները և նույնիսկ Էլեկտրաէներգիայի գնման վերաբերյալ Պայմանագրի առարկայի ամբողջական շրջանակը: Հայտնի է, որ մշակվելու են նոր արևային նախագծեր, որոնք ամբողջ Գերմանիայով մեկ էլեկտրաէներգիա կմատակարարեն Daimler-ի ենթակառուցվածքներին:

Норвежская энергетическая компания Statkraft заключила соглашение о покупке электроэнергии с материнской компанией Mercedes – Daimler, полностью покрывающее потребности компании в электроэнергии в ее родной Германии.
Сделка представляет собой соглашение о покупке 100 процентной возобновляемой энергии, которое в реальном времени будет соответствовать спросу Daimler. Это означает, что можно будет воспользоваться огромной гидроэнергетической мощностью Statkraft для компенсации любых спадов солнечной и ветровой мощности.
Подробности ценообразования и даже общий объем Соглашения о поставках электроэнергии не были раскрыты. Будут разработаны новые солнечные проекты, которые будут снабжать электроэнергией подразделения Daimler по всей Германии.