Նյու Յորքի Համալսարանի գիտնական Քրիստիան Ստեֆանո Շուստերը առաջարկում է որոշակի տեղանքում հարթ մակերեսով ֆոտոէլեկտրական վահանակների տեղադրման օպտիմալ անկյունային թեքության հաշվարկման նոր մեթոդիկա:
Նոր մոտեցումը կառուցված է բազմակի, ազատորեն հասանելի արբանյակային տվյալներից ստացված տեղեկատվական տվյալների հիման վրա, որոնք ունակ են երկար տարիներ շարունակ հետևել ամբողջ երկնքով մեկ արևային ճառագայթների հզորությանը աննշան փոփոխվող գլոբալ արևային սպեկտրով:
Շուստերը ընդգծել է, որ ճշգրիտ անկյունային թեքություն ստանալու համար տեղադրողները պետք է հաշվի առնեն օբյեկտի ոչ միայն աշխարհագրական բարձրությունը, լայնությունն ու երկայնությունը, այլև Երկրի պտույտը, թեքությունը, ուղեծրի էքսցենտրիկությունը, ինչպես նաև պտույտը արևի շուրջ:
Նա նաև նշել է, որ պարբերաբար կրկնվող արտակարգ ջերմաստիճանները, օդի աղտոտվածության ավելի բարձր մակարդակները, ջրային ճգնաժամի ուժգնացումը և գետերի աղետալի դինամիկան նույնպես կարող են ազդեցություն ունենալ արևային սպեկտրի և գոտիավորված (զոնալ) ալբեդոյի վրա:

A researcher from the University of New York, Christian Stefano Schuster, is proposing a new technique to calculate the optimum angular-tilt of PV panels for a planar surface at a specific site.
The new approach is based on multiple, freely accessible satellite-retrieved data products, which can track total all-sky insolation levels with a minutely changing global solar spectrum over many years.
Schuster stressed that for getting the right angular tilt installers should consider not only a site’s geographical altitude, latitude and longitude, but also earth’s rotation, obliquity, orbital eccentricity and revolution around the sun.
He also said that recurring temperature extremes, higher atmospheric pollution levels, intensified water crisis and disastrous river dynamic may also have consequences for the solar spectrum and zonal albedo.