Այս «հակաարևային վահանակը» կարող է էներգիա ստանալ մթությունից
Ինչպես հայտնի է, վերականգնվող էներգիայի երկու խոշորագույն աղբյուրները՝ արևը և քամին, «դիսպեչերազացվում են», ինչը նշանակում է, որ հնարավոր չէ վերջիններին միացնել կամ անջատել էներգահամակարգի պահանջներին համապատասխան: Նրանք չեն հարմարեցվում ցանցին, այլ ցանցն է հարմարվում նրանց:
Սակայն մաքուր էներգիայի ոլորտի նոր ձեռքբերումը կարող է փոխել ամեն ինչ: Նոր «հակաարևային վահանակը» կկարողանա հաղթահարել արևային էներգիայի բացը՝ ստանալով էներգիա գիշերային երկնքից:  Կալիֆորնիա նահանգի Պալո Ալտո քաղաքի Սթենֆորդի համալսարանի գիտնականների խմբի կողմից մշակված ջերմաէլեկտրական գեներատորի հիմքով սարքավորումը օգտագործում է Երկրի և տիեզերական տարածության միջև առկա ջերմաստիճանային տարբերությունը՝ օգտագործելով սառեցման պասիվ մեխանիզմը, որը հայտնի է որպես երկնքի ռադիացիոն սառեցում, որպեսզի ջերմաէլեկտրական գեներատորի սառը հատվածը պահի մի քանի ջերմաստիճան ցածր, քան շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանն է:
Սարքավորումը փորձարկվել է դեռ միայն շատ փոքր մասշտաբներով: Ոչ մեծ փորձարկման արդյունքում արտադրվել է բավարար էներգիա մեկ փոքր լուսադիոդային լամպի սնուցման համար. փոքրիկ հաջողություն անասելի հսկայական ներուժով:
Ինպես հայտնում է ScienceNews-ը, այս գիշերային գեներատորի մեծացված տարբերակը մի օր կարող է լուսավորել սենյակներ, լիցքավորել հեռախոսներ կամ աշխատեցնել այլ էլեկտրատեխնիկա հեռու կամ սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող տարածաշրջաններում, որտեղ էլեկտրաէներգիան չի բավականացնում գիշերը, երբ չեն աշխատում արևային մարտկոցները:

Как широко известно, два крупнейших источника возобновляемой энергии - энергия ветра и солнца - «диспетчеризуются», что означает, что их нельзя включать и выключать в соответствии с потребностями энергосистемы. Они не приспосабливаются к сети; сеть подстраивается под них.
Однако новый прорыв в сфере чистой энергии может изменить все. Новая «антисолнечная панель» могла бы преодолеть разрыв, оставленный солнечной энергией, собирая энергию с ночного неба. Устройство на основе термоэлектрического генератора, разработанное группой исследователей из Стэнфордского университета в Пало-Альто, штат Калифорния, использует разницу в температуре между Землей и космическим пространством, используя пассивный механизм охлаждения, известный как радиационное охлаждение неба, чтобы поддерживать холодную сторону термоэлектрического генератора на несколько градусов ниже температуры окружающей среды.
Пока что устройство было протестировано только в очень небольших масштабах. Небольшой тест успешно создал достаточно энергии для питания одной маленькой светодиодной лампочки - небольшой успех с неизмеримо огромным потенциалом.
Как сообщает ScienceNews, увеличенная версия этого ночного генератора может когда-нибудь осветить комнаты, заряжать телефоны или приводить в действие другую электронику в удаленных районах или районах с ограниченными ресурсами, где ночью не хватает электричества, когда солнечные батареи не работают.