Այս «հակաարևային վահանակը» կարող է էներգիա ստանալ մթությունից
Ինչպես հայտնի է, վերականգնվող էներգիայի երկու խոշորագույն աղբյուրները՝ արևը և քամին, «դիսպեչերազացվում են», ինչը նշանակում է, որ հնարավոր չէ վերջիններին միացնել կամ անջատել էներգահամակարգի պահանջներին համապատասխան: Նրանք չեն հարմարեցվում ցանցին, այլ ցանցն է հարմարվում նրանց:
Սակայն մաքուր էներգիայի ոլորտի նոր ձեռքբերումը կարող է փոխել ամեն ինչ: Նոր «հակաարևային վահանակը» կկարողանա հաղթահարել արևային էներգիայի բացը՝ ստանալով էներգիա գիշերային երկնքից:  Կալիֆորնիա նահանգի Պալո Ալտո քաղաքի Սթենֆորդի համալսարանի գիտնականների խմբի կողմից մշակված ջերմաէլեկտրական գեներատորի հիմքով սարքավորումը օգտագործում է Երկրի և տիեզերական տարածության միջև առկա ջերմաստիճանային տարբերությունը՝ օգտագործելով սառեցման պասիվ մեխանիզմը, որը հայտնի է որպես երկնքի ռադիացիոն սառեցում, որպեսզի ջերմաէլեկտրական գեներատորի սառը հատվածը պահի մի քանի ջերմաստիճան ցածր, քան շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանն է:
Սարքավորումը փորձարկվել է դեռ միայն շատ փոքր մասշտաբներով: Ոչ մեծ փորձարկման արդյունքում արտադրվել է բավարար էներգիա մեկ փոքր լուսադիոդային լամպի սնուցման համար. փոքրիկ հաջողություն անասելի հսկայական ներուժով:
Ինպես հայտնում է ScienceNews-ը, այս գիշերային գեներատորի մեծացված տարբերակը մի օր կարող է լուսավորել սենյակներ, լիցքավորել հեռախոսներ կամ աշխատեցնել այլ էլեկտրատեխնիկա հեռու կամ սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող տարածաշրջաններում, որտեղ էլեկտրաէներգիան չի բավականացնում գիշերը, երբ չեն աշխատում արևային մարտկոցները:

As it is widely known, the two biggest sources of renewable energy — wind and solar power — are “dispatchable”, which means they cannot be turned on and off, according to the grid’s needs. They don’t adjust to the grid; the grid adjusts to them.
A new breakthrough in clean energy, however, could change everything. A new “anti-solar panel” could be able to bridge the gap left by solar energy, collecting energy from the night sky. The thermoelectric generator-based device, developed by a team of researchers at Stanford University in Palo Alto, California, harnesses the variance in temperature between Earth and outer space, by using a passive cooling mechanism known as radiative sky cooling to maintain the cold side of a thermoelectric generator several degrees below ambient.
So far, the device has only been tested at a very small scale. The small test successfully created enough energy to power a single small LED lightbulb — a small success with immeasurably massive potential.
As ScienceNews reports, “A bigger version of this nighttime generator could someday light rooms, charge phones or power other electronics in remote or low-resource areas that lack electricity at night when solar panels don’t work.”