Եվրոպական Հանձնաժողովի Փոխնախագահ և Գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և Եվրոպական Հանձնաժողովի Հանձնակատար Յոհաննես Հանի հրավերով «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը մասնակցել է բարձրաստիճան կոնֆերանսի, որը կազմակերպվել էր Արևելյան Գործընկերության 10 ամյակի կապակցությամբ:
Կոնֆերանսին մասնակցում էին ԵՄ հարևան արևելյան երկրների նախագահները և կառավարության ղեկավարները, ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, բիզնեսի առաջատարներ և շուրջ 34 երկրներից ժամանած լրագրողներ: Միջոցառմանը իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև ԵՄ Գերագույն ներկայացուցիչ, Փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ Հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Առևտրի հարցերով Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամ Սեսիլիա Մալմստրեմը:
«Արևելյան գործընկերությունը գործընկերություն է քաղաքացիների համար և քաղաքացիների հետ, որի հիմքում ապագայի տեսլականն է՝ հստակ կենտրոնացած այն արժեքների վրա, որոնք կարևոր են նրանց համար: Մենք միասին աշխատում ենք տնտեսության ամրապնդման, կառավարման որակի բարձրացման, հասարակության և կապերի ամրապնդման համար, - ասել է Նախագահ Յունկերը, - մենք Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ կնքել ենք Ասոցացման և խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ հավակնոտ համաձայնագրեր: Այս երկրների քաղաքացիները ԵՄ տարածքում կարճաժամկետ գտնվելու համար օգտվում են նաև առանց վիզայի մուտքի ռեժիմից: Արևելյան Գործընկերության տարածաշրջանում գտնվող ձեռնարկատիրական ընկերություններին տրամադրվել են 125 հազար գումարի չափով վարկեր, որից կեսը տեղական արժույթով: Տարածաշրջանում մենք նպաստել ենք ավելի քան 30 հազար աշխատատեղերի ստեղծմանը: Աճել է մեր առևտուրը Արևելյան Գործընկերության վեց երկրներից յուրաքանչյուրի հետ, որոնք միասին զբաղեցնում են 10-րդ տեղը ԵՄ առևտրային գործընկերների շարքում: Ես ցանկանում եմ, որ մենք շարունակենք կենտրոնացված աշխատել այն ամենի համար, ինչը մեր համոզմամբ մենք պետք է իրականացնենք միասին, որպեսզի մեր գործընկերությունը իրագործի խոստացվածը»:
Կոնֆերանսի մասնակիցները քննարկել են գործընկերության զարգացումը առաջին տասնամյակի ընթացքում և փոխանակվել ապագայի վերաբերյալ իրենց կարծիքներով:
«Սա շատ լավ հնարավորություն էր տեղեկացված լինել Եվրոպայում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններից և տարածաշրջանային բիզնեսի համար փնտրել լրացուցիչ հնարավորություններ միմյանց հետ համագործակցելու ճանապարհին հանուն համընդհանուր շահի», - ընդգծեց պարոն Պետրոսյանը:
Տասը տարի առաջ՝ 2009թ. մայիսին, Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի Հանրապետության և Ուկրաինայի նախագահները, կառավարության ղեկավարները և ներկայացուցիչները Պրահայում հանդիպեցին ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բարեկամության և համագործակցության փոխադարձ կապերի ամրաբնդման, ինչպես նաև ռազմավարական և հավակնոտ Գործընկերության ստեղծման համար՝ որպես Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հատուկ ասպեկտ, որը պետք է զարգանար երկկողմանի համագործակցությանը զուգահեռ:
Այս համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված էին ավելի բարգավաճող, կենսունակ, կայուն և դեմոկրատ տարածաշրջան ստեղծելուն, հիմնված էին համընդհանուր արժեքների, փոխադարձ շահերի և պարտականությունների, Եմ-ին հարևան արևելյան երկրները մոտեցնելու և հենց հարևան երկրների միմյանց միջև ավելի ամուր կապերի զարգացման վրա՝ հանուն համընդհանուր շահի:

По приглашениею, полученному от Федерики Могерини, Верховного представителя и вице-президента Европейской комиссии, и Йоханнеса Хана, Комиссара Европейской комиссии, генеральный директор ЭИХ, г-н Армен Петросян принял участие в конференции высокого уровня, состоявшейся по случаю 10-ой годовщины Восточного партнерства.
В конференции приняли участие главы государств и правительств восточных стран-соседей ЕС, министры иностранных дел стран-членов ЕС, представители гражданского общества, лидеры бизнеса и журналисты из 34 стран. Верховный представитель ЕС / Вице-президент Федерика Могерини, член Европейской Комиссии по Европейской политике соседства и переговорам о расширении Йоханнес Хан и член Европейской Комиссии по вопросам торговли Сесилия Мальмстрем также приняли участие в этом мероприятии.
«Восточное партнерство - это партнерство для граждан и с гражданами, в своей основе ориентированное на будущее; четко сфокусированное на том, что для них важно. Вместе мы работаем над укреплением экономики, улучшением качества управления, укреплением связей и общества, - сказал Председатель Юнкер. - Мы заключили амбициозные соглашения об ассоциации и об углубленных и всеобъемлющих зонах свободной торговли с Грузией, Молдовой и Украиной. Граждане этих стран также пользуются безвизовым режимом для краткосрочного пребывания в ЕС. Предприятиям в регионе Восточного партнерства было предоставлено 125 тысяч кредитов, половина из которых в местной валюте. Мы способствовали созданию более 30 тысяч рабочих мест в регионе. Выросла наша торговля с каждой из шести стран Восточного партнерства, которые вместе занимают 10-е место среди торговых партнеров ЕС. Я хотел бы, чтобы мы продолжали сосредоточенно работать на сутью того, что, по нашему убеждению, мы должны делать вместе, чтобы наше партнерство реализовывало обещанное».
Участники конференции обсудили развитие партнерства в течение первого десятилетия и обменялись мнениями о его будущем.
«Это была прекрасная возможность быть в курсе последних событий в Европе и искать дополнительные возможности для регионального бизнеса на пути сотрудничества друг с другом для общего блага», - отметил г-н Петросян.
Десять лет назад, в мае 2009 года, главы государств и правительств, представители Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Республики Молдова и Украины встретились с высокопоставленными должностными лицами ЕС в Праге для укрепления взаимных связей дружбы и сотрудничества и запуска стратегического и амбициозного партнерства, в качестве особого аспекта Европейской политики соседства, которая будет развиваться наряду с двусторонним сотрудничеством.
Это совместное усилие, направленное на создание более процветающего, жизнеспособного, стабильного и демократического региона, основывалось на общих ценностях, взаимных интересах и обязательствах, сближении восточных стран-соседей с ЕС и развитии более прочных связей между самими странами-соседями, на благо всех.