Եվրոպական Հանձնաժողովի Փոխնախագահ և Գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի և Եվրոպական Հանձնաժողովի Հանձնակատար Յոհաննես Հանի հրավերով «Էներգո ինվեստ հոլդինգ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը մասնակցել է բարձրաստիճան կոնֆերանսի, որը կազմակերպվել էր Արևելյան Գործընկերության 10 ամյակի կապակցությամբ:
Կոնֆերանսին մասնակցում էին ԵՄ հարևան արևելյան երկրների նախագահները և կառավարության ղեկավարները, ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, բիզնեսի առաջատարներ և շուրջ 34 երկրներից ժամանած լրագրողներ: Միջոցառմանը իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև ԵՄ Գերագույն ներկայացուցիչ, Փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական Հանձնաժողովի Հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ Հանձնակատար Յոհաննես Հանը և Առևտրի հարցերով Եվրոպական Հանձնաժողովի անդամ Սեսիլիա Մալմստրեմը:
«Արևելյան գործընկերությունը գործընկերություն է քաղաքացիների համար և քաղաքացիների հետ, որի հիմքում ապագայի տեսլականն է՝ հստակ կենտրոնացած այն արժեքների վրա, որոնք կարևոր են նրանց համար: Մենք միասին աշխատում ենք տնտեսության ամրապնդման, կառավարման որակի բարձրացման, հասարակության և կապերի ամրապնդման համար, - ասել է Նախագահ Յունկերը, - մենք Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ կնքել ենք Ասոցացման և խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ հավակնոտ համաձայնագրեր: Այս երկրների քաղաքացիները ԵՄ տարածքում կարճաժամկետ գտնվելու համար օգտվում են նաև առանց վիզայի մուտքի ռեժիմից: Արևելյան Գործընկերության տարածաշրջանում գտնվող ձեռնարկատիրական ընկերություններին տրամադրվել են 125 հազար գումարի չափով վարկեր, որից կեսը տեղական արժույթով: Տարածաշրջանում մենք նպաստել ենք ավելի քան 30 հազար աշխատատեղերի ստեղծմանը: Աճել է մեր առևտուրը Արևելյան Գործընկերության վեց երկրներից յուրաքանչյուրի հետ, որոնք միասին զբաղեցնում են 10-րդ տեղը ԵՄ առևտրային գործընկերների շարքում: Ես ցանկանում եմ, որ մենք շարունակենք կենտրոնացված աշխատել այն ամենի համար, ինչը մեր համոզմամբ մենք պետք է իրականացնենք միասին, որպեսզի մեր գործընկերությունը իրագործի խոստացվածը»:
Կոնֆերանսի մասնակիցները քննարկել են գործընկերության զարգացումը առաջին տասնամյակի ընթացքում և փոխանակվել ապագայի վերաբերյալ իրենց կարծիքներով:
«Սա շատ լավ հնարավորություն էր տեղեկացված լինել Եվրոպայում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններից և տարածաշրջանային բիզնեսի համար փնտրել լրացուցիչ հնարավորություններ միմյանց հետ համագործակցելու ճանապարհին հանուն համընդհանուր շահի», - ընդգծեց պարոն Պետրոսյանը:
Տասը տարի առաջ՝ 2009թ. մայիսին, Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Մոլդովայի Հանրապետության և Ուկրաինայի նախագահները, կառավարության ղեկավարները և ներկայացուցիչները Պրահայում հանդիպեցին ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բարեկամության և համագործակցության փոխադարձ կապերի ամրաբնդման, ինչպես նաև ռազմավարական և հավակնոտ Գործընկերության ստեղծման համար՝ որպես Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հատուկ ասպեկտ, որը պետք է զարգանար երկկողմանի համագործակցությանը զուգահեռ:
Այս համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված էին ավելի բարգավաճող, կենսունակ, կայուն և դեմոկրատ տարածաշրջան ստեղծելուն, հիմնված էին համընդհանուր արժեքների, փոխադարձ շահերի և պարտականությունների, Եմ-ին հարևան արևելյան երկրները մոտեցնելու և հենց հարևան երկրների միմյանց միջև ավելի ամուր կապերի զարգացման վրա՝ հանուն համընդհանուր շահի:

As per the invitation received from Federica Mogherini, High Representative, Vice President of the European Commission and Johannes Hahn, Commissioner of the European Commission, EIH’s Director General, Mr. Armen Petrosyan participated at a high-level conference held on the occasion of the 10th anniversary of the Eastern Partnership.
The conference brought together Heads of States or Governments of the Eastern partner countries, foreign ministers of the EU Member States, civil society representatives, business leaders, and journalists from across 34 countries. High Representative/Vice-President Federica Mogherini, Commissioner Johannes Hahn and Commissioner for Trade, Cecilia Malmström, also participated in the event.
“The Eastern Partnership is fundamentally a future-oriented partnership for the citizens and with the citizens; firmly focused on what is important for them. Together we are working towards stronger economies, stronger governance, stronger connectivity and stronger societies”, said President Juncker. “We have put in place ambitious Association Agreements and Deep and Comprehensive Free Trade Areas with Georgia, Moldova and Ukraine and citizens of these countries also benefit from visa free travel for short stays in the EU. 125,000 loans have been provided to businesses in the Eastern Partnership, of which half are in local currency, and we have contributed to the creation of over 30,000 jobs in the region. And our trade has increased with each of the six Eastern Partnership countries, which together are the EU’s 10th trading partner. I would like us to continue to focus on the content of what we believe we should do together so that our Partnership can keep its promises.”
The conference participants discussed developments of the Partnership during this first decade and exchanged views on its future.
“This was an excellent opportunity to keep abreast of the latest development in Europe and to seek additional opportunities for the regional businesses to cooperate with each other for the common good”, Mr. Petrosyan remarked.
Ten years ago, in May 2009, the Heads of States or Governments and representatives of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine gathered with high-level EU officials in Prague to strengthen mutual ties of friendship and cooperation and to launch a strategic and ambitious partnership, as a specific dimension of the European Neighborhood Policy to be developed alongside bilateral cooperation.
This joint endeavor, in an effort to build a more prosperous, resilient, stable and democratic region, was based on shared values, mutual interests and commitments, bringing the Eastern partner countries closer to the EU and developing stronger ties among the partner countries themselves, for the benefit of all.