ԱՄՆ-ի անցումը զուտ արտահանման և ՕՊԵԿ-ի որոշումը
Անցյալ շաբաթ Ամերիկան վերածվեց զուտ նավթ արտահանող երկրի՝ հաղթահարելով 75 տարի շարունակ մշտական կախվածությունը օտարերկրյա նավթից: Զուտ արտահանման անցումը հանդիսանում է ամերիկյան նավթահանույթի նմանատիպը չունեցող բումի տպավորիչ արդյունք: Չնայած երկիրը տարիներ շարունակ շարժվում էր այդ ուղղությամբ՝ փոփոխությունը տեղի ունեցավ անցյալ շաբաթ ներմուծման ցուցանիշների կտրուկ անկման և արտահանման ռեկորդային բարձր մակարդակի աճի պատճառով:
Միևնույն ժամանակ Ավստրիայում՝ Վիեննայում, ուրբաթ օրը՝ 2018թ. դեկտեմբերի 7-ին, կայացավ ՕՊԵԿ անդամ երկրների նախարարների և ՕՊԵԿ կազմի մեջ չմտնող նախարարների հանդիպումը: Քննարկելով նավթային շուկայի ապագա հեռանկարները և հաշվի առնելով 2019թ. նավթի գլոբալ առաջարկի և պահանջարկի աճող անհավասարակշռությունը՝ նախարարների հանդիպման ժամանակ որոշում ընդունվեց 2019թ. հունվարից փոփոխել արտադրության ընդհանուր ծավալները մինչև 1,2 մլն. բարել մեկ օրվա ընթացքում նախնական 6 ամիս ժամկետով:

На прошлой неделе Америка превратилась в чистого экспортера нефти, преодолев постоянную зависимость от иностранной нефти на протяжении почти 75 лет. Переход к чистому экспорту является впечатляющим результатом беспрецедентного бума в американской нефтедобыче. Хотя страна на протяжении многих лет двигалась в этом направлении, смена произошла на прошлой неделе, поскольку данные показали резкое падение импорта и скачок экспорта до рекордно высокого уровня.
Между тем, в пятницу, 7 декабря 2018 года, в Вене, Австрия, была проведена 5-ая встреча министров стран-членов ОПЕК и министров, не входящих в ОПЕК. После обсуждения ближайших перспектив нефтяного рынка и ввиду растущего дисбаланса между глобальным предложением и спросом на нефть в 2019 году, на встрече министров было принято решение скорректировать общий объем производства в 1,2 млн баррелей в сутки начиная с января 2019 года и с первоначальным сроком в шесть месяцев.