Նոր հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ Էլ Նինյոյում ընթացող բնական բնույթի արտառոց դրսևորումները սպառնում են սովորական դառնալ։
Հուժկու Էլ Նինոյի ժամանակ Հարավային Ամերիկայի արևմտյան ափին առատ տեղումներ են լինում, որոնք կարող են հանգեցնել ջրհեղեղների և սողանքների, մինչդեռ Խաղաղ օվկիանոսի արևմտյան շրջաններում, մասնավորապես՝ Ինդոնեզիայում և Ավստրալիայում, երաշտ է արձանագրվում։
Ըստ ՄԱԿ-ի 2023 թվականի զեկույցի՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների ներկայի միտումների շարունակման դեպքում մինչև 2100 թվականը գլոբալ ջերմաստիճանն ըստ Ցելսիուսի կբարձրանա 2,9 աստիճանով: Սակայն նոր մոդելային հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ, եթե մոլորակը դրանից ավելի շատ տաքանա՝ 3,7°C, ապա Էլ Նինյոյի 90%-ը կմրցի դիտարկումների ընթացքում գրանցված ամենահուժկու դրսևորումների, ինչպես 1997-1998 թվականներին տեղի ունեցած Էլ Նինյոյի հետ:
Ըստ 1999 թվականին հրապարակված գնահատականի՝ Էլ Նինյոն 23 հազար մարդու մահվան և միլիարդավոր դոլարների վնասի պատճառ է դարձել՝ փոթորիկների, երաշտների և ջրհեղեղների հետևանքով առաջացած հիվանդությունների բռնկումից:
«Եթե մենք հայտնվեինք մի իրավիճակում, երբ յուրաքանչյուր Էլ Նինյո ծայրահեղ Էլ Նինյո է Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան հատվածում, դա հսկայական սոցիալ-տնտեսական հետևանքներ կունենա Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանի համար», - ասում է հետազոտության առաջատար հեղինակ Թոբիաս Բեյրը, որը մինչ այդ հետազոտություն է անցկացրել որպես Գերմանիայի Գեոմար Հելմհոլցի անվան օվկիանոսի հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող:
Կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը Էլ Նինյո և Լա Նինյա բոլորաշրջանների վրա բուռն բանավեճեր է հարուցել: Որոշ վաղ մոդելներ ենթադրում էին, որ տաքացող աշխարհը կարող է լինել մշտատև Էլ Նինյո վիճակում, երբ հասարակածի շուրջ փչող պասսատնրը թուլանում են, իսկ Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան հատվածի ջրերը ավելի են տաքանում:
Օվկիանոսի այս տաքացումը լայնածավալ ազդեցություն է թողնում կլիմայի և եղանակի վրա: Ջրի արձակած ջերմությունը ներթափանցում է մթնոլորտ՝ բարձրացնելով գլոբալ միջին ջերմաստիճանը։
Հյուսիսային Ամերիկայի վրայով շիթային հոսքը շարժվում է դեպի հարավ՝ ցամաքեցնելով Խաղաղ օվկիանոսի հյուսիս-արևմուտքը և ավելի շատ տեղումներ առաջացնելով Միացյալ Նահանգների հարավում:
Դրա առավել ծանր հետևանքներից մի քանիսը Հարավային կիսագնդում են նկատվում. Հարավային Ամերիկայում արտառոց անձրևներ են տեղում, մինչդեռ Խաղաղ օվկիանոսի հակառակ կողմում՝ երաշտներ և անտառային հրդեհներ մոլեգնում:

Big El Niños ride the back of slower climate change
Extreme El Niño events may become normal, new research suggests. During these strong El Niños, the west coast of South America experiences heavy rainfall that can lead to floods and landslides, while western Pacific landmasses such as Indonesia and Australia undergo periods of drought.
The world is on track to warm 2.9 degrees Celsius by 2100 if current greenhouse gas emission trends continue, according to a 2023 UN report. But the new modeling study suggests that if the planet warms a little more than that — 3.7 C — 90% of El Niños will rival the strongest ones on record, such as the El Niño that occurred between 1997 and 1998. That El Niño was responsible for 23,000 deaths and billions of dollars in damage due to storms, droughts, floods and disease outbreaks caused by flooding, according to a 1999 estimate.
"If we would end up in a state where each El Niño is an extreme eastern Pacific El Niño, this would just have huge social economic impacts in the Pacific region," said the study's lead author, Tobias Bayr, who conducted the research while a scientist at the GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research in Germany.
The effect of climate change on the El Niño and La Niña cycle has been hotly debated. Some early models suggested that a warming world might be in a permanent state of El Niño, in which the trade winds that blow around the equator weaken and the waters of the eastern Pacific get warmer.
This ocean warming has broad-ranging climate and weather impacts. Heat from the water leaks into the atmosphere, raising average global temperatures. The jet stream over North America moves southward, drying the Pacific Northwest and causing increased rainfall in the southern portion of the U.S.
Some of the most dire impacts are in the Southern Hemisphere, with extreme precipitation in South America and drought and wildfire on the opposite side of the Pacific.