Tesla ընկերությունը Ջեյմսթաունում (Հարավային Ավստրալիա) հողմային ֆերմայում կտեղադրի աշխարհում ամենախոշոր լիթիում-իոնային մարտկոցը 129 ՄՎտ*ժ տարողությամբ: Այն ապահովելու է էներգիայի պաշարը և օժանդակելու է էլեկտրակայանի աշխատանքի կայունությանը:
100 ՄՎտ հզորությամբ մարտկոցը պահպանելու է Neoen Hornsdale կայանի հողմաշարժիչներով արտադրված էներգիան: Տեղադրումը տեղի կունենա մինչև տարվա վերջ:
Իլոն Մասկը երաշխավորում էր, որ Tesla-ն Հարավային Ավստրալիայի կառավարության հետ համաձայնագիր կնքելու պահից 100 օրվա ընթացքում տեղ կհասցնի մարտկոցը, հակառակ դեպքում, մարտկոցը անվճար կփոխանցվի Neoen ընկերությանը:
«100 ՄՎտ հզորությամբ և 129 ՄՎտ*ժ տարողությամբ Hornsdale Power Reserve-ը նահանգում կդառնա ոչ միայն վերականգնվող աղբյուրներից էներգիայի ամենամեծ արտադրողը, այլ նաև կպարծենա աշխարհում ամենախոշոր լիթիում-իոնային մարտկոցով՝ շնորհիվ Հարավային Ավստրալիայում մեր ուղղակի ներդրումների, որոնք աճել են գրեթե մինչև 1 մլրդ ավստրալիական դոլար», - ասում է Neoen-ի տնօրենի տեղակալ Ռոմեն Դեսռոսսոն:
Հարավային Ավստրալիայի ղեկավար Ջեյ Ուեզերխիլլի խոսքերով, ի լրումն այն, որ նահանգը երկրում արդեն իսկ առաջատարն է վերականգնվող էներգիայի արտադրության մեջ, աշխարհում այն կզբաղեցնի առաջատարի դիրքը էներգիայի պահպանման ոլորտում:
Tesla-ն հաղթել է նաև Նոր Հարավային Ուելս նահանգում էներգիայի պահպանման համակարգի տեղադրման պայմանագիր: Powerpack մարտկոցը Սիդնեի բնակիչներին թույլ կտա խնայել էլեկտրականության հաշիվների վրա: Համակարգը կօգնի պահպանել օրվա ընթացքում ստացվող ավելցուկային էներգիան՝ այն գիշերը օգտագործելու համար, և նվազեցնել երկրի էլեկտրացանցերի ծանրաբեռնվածությունը:

Компания Tesla установит самую крупную в мире литий-ионную батарею емкостью 129 МВт*ч на ветряной ферме в Джеймстауне, Южная Австралия. Она будет обеспечивать запас энергии и поддерживать стабильность работы электростанции.
Аккумулятор мощностью 100 МВт будет сохранять энергию, выработанную ветрогенераторами станции Neoen Hornsdale. Установка должна состояться до конца года.
Илон Маск гарантировал, что Tesla доставит батарею в течение 100 дней с момента подписания соглашения с правительством Южной Австралии - в противном случае, аккумулятор достанется компании Neoen бесплатно.
«Hornsdale Power Reserve с мощностью 100 МВт и емкостью 129 МВт*ч станет не только самым большим в штате производителем энергии из возобновляемых источников, но и сможет похвастаться самой крупной литий-ионной батареей в мире, благодаря нашим прямым инвестициям в Южную Австралию, которые выросли почти до 1 млрд австралийских долларов», - говорит заместитель директора Neoen Ромен Десроссо.
По словам главы Южной Австралии Джея Уэзерхилла, вдобавок к тому, что штат уже лидирует по стране в производстве возобновляемой энергии, он займет лидирующее положение в мире по хранению энергии.
Tesla выиграла контракт и на установку систем хранения энергии в штате Новый Южный Уэльс. Батарея Powerpack позволит экономить жителям Сиднея на счетах за электричество. Система поможет сохранять избыточную энергию, получаемую днем, для того, чтобы использовать ее ночью, и снизить нагрузку с электросетей страны.