Կլիմայի փոփոխությունը կհանգեցնի նրան, որ մինչև 2070 թվականը կենդանիների շրջանում հազարավոր նոր վիրուսներ կտարածվեն, և դա, ամենայն հավանականությամբ, կբարձրացնի կենդանիներից մարդկանց փոխանցվող նոր վարակիչ հիվանդությունների ռիսկը։
Սա հատկապես արդիական է Աֆրիկայի և Ասիայի համար. մայրցամաքներ, որոնք վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում եղել են թեժ կետեր՝ մարդկանցից կենդանիներին և հակառակը մահացու հիվանդությունների տարածման տեսանկյունից:
Հետազոտողներն ուսումնասիրել են, թե ինչպես կարող են կաթնասունների ավելի քան 3000 տեսակներ գաղթել և փոխանակել վիրուսները հաջորդ 50 տարվա ընթացքում, եթե աշխարհը տաքանա 2 աստիճան Ցելսիուսով, ինչը, վերջին հետազոտությունների համաձայն, լիովին հնարավոր է։
Նրանք պարզել են, որ վիրուսների միջտեսակային տարածումը միայն կաթնասունների մոտ տեղի է ունենում ավելի քան 4000 անգամ: Թռչուններն ու ծովային կենդանիները չեն ներառվել հետազոտության մեջ:
Ջորջթաունի համալսարանի մասնագետ Գրեգորի Ալբերին նշել է, որ, քանի որ կլիմայի ազդեցությամբ վարակիչ հիվանդությունների առաջացումը, հավանաբար, արդեն տեղի է ունենում, աշխարհը պետք է ավելին անի դրա համար, որպեսզի ավելին իմանա այդ մասին ու պատրաստվի դրան։

Climate change will result in thousands of new viruses spread among animal species by 2070 — and that’s likely to increase the risk of emerging infectious diseases jumping from animals to humans, according to a new study.
This is especially true for Africa and Asia, continents that have been hot spots for deadly disease spread from humans to animals or vice versa over the last several decades.
Researchers examined how over 3,000 mammal species might migrate and and share viruses over the next 50 years if the world warms by 2 degrees Celsius, which recent research shows is possible.
They found that cross-species virus spread will happen over 4,000 times among mammals alone. Birds and marine animals weren’t included in the study.
Researchers said not all viruses will spread to humans or become pandemics the scale of the coronavirus but the number of cross-species viruses increases the risk of spread to humans.
The study highlights two global crises — climate change and infectious disease spread — as the world grapples with what to do about both.