2017 թվականին Երկրի կողքով անցած զանգվածեղ տիեզերական օբյեկտի ծագումն ու նույնականությունը դեռևս հանելուկ է:
«Օումուամուա» օբյեկտի (անվանումը հավայերենից թարգմանբար նշանակում է «հետախույզ» կամ «բանագնաց») հետագիծը վկայում է, որ այն ժամանել է այլ աստղային համակարգից: Այն դարձել է եբևէ հայտնաբերված առաջին միջաստեղնային օբյեկտը։
Բայց ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում: Որոշ հետազոտողներ, այդ թվում՝ Հարվարդի համալսարանից աստղագետ Ավի Լեբը, ենթադրում են, որ այս օբյեկտն այլմոլորակային տիեզերանավ է: Մյուսներն այն աստղակերպ են համարում կամ գուցե միջաստեղնային գիսաստղ:
American Geophysical Union ամսագրում հրապարակված հոդվածի հեղինակները, սակայն, այլ վարկած են առաջ քաշում. «Օումուամուան» եղել է այլ արեգակնային համակարգի փոքր մոլորակի բեկոր: «Մենք, հավանաբար, լուծել ենք այն հանելուկը, թե ինչ է Օումուամուան, և այն կարող ենք այն նույնականացնել որպես այլ արեգակնային համակարգում Պլուտոնին նման «էկզո-Պլուտոնի» բեկոր»,ն- կարծում է Արիզոնա նահանգից աստղագետ և նոր հետազոտության համահեղինակ Սթիվեն Դեշը:
Դեշը և մյուս համահեղինակները կարծում են, որ կես միլիարդ տարի առաջ տիեզերական օբյեկտը բախվել է Օումուամուա մայր մոլորակին: Դա հանգեցրել է նրան, որ այն ընկել է մեր արեգակնային համակարգի մեջ:
Նրանց կարծիքով՝ հենց այն մոտեցել է արեգակին, Օումուամուայի ընթացքն արագացել է, և արևի լույսը գոլորշիացրել է նրա սառցե մարմինը: Գիսաստղերը նույն կերպ են շարժվում (հայտնի է որպես «հրթիռի էֆեկտ»):
Քանի որ Օումուամուայի բաղադրությունն անհայտ է, հետազոտողները հաշվարկել են, թե սառույցի որ տեսակներն են ունակ կարծրից վերածվելու գազակերպի, ինչը կարող է բացատրել Օումուամուայի հրթիռային էֆեկտը: Նրանք հանգել են այն եզրակացության, որ օբյեկտը, հավանաբար, կազմված է եղել ազոտային սառույցից, ինչպես Պլուտոնի ու Նեպտունի արբանյակ Տրիտոնի մակերևույթը:
Մեր արեգակնային համակարգին, հետևաբար նաև արեգակին մոտենալուն զուգահեռ՝ Օումուամուան սկսել է շերտատել ազոտի սառեցված շերտերը: Հետազոտության հեղինակների խոսքով՝ օբյեկտը մեր արեգակնային համակարգ է մտել 1995 թվականին, թեև այն ժամանակ մենք դա չենք գիտակցել, այնուհետև կորցրել է զանգվածի 95 տոկոսը և վերածվել է բեկորի:
Երբ 2017 թվականին աստղագետները տեղեկացան Օումուամուայի գոյության մասին, այն արդեն Երկրից հեռու էր և շարժվում էր ժամում 196 հազար մղոն արագությամբ: Նրանք ընդամենը մի քանի շաբաթ ունեին երկնաքերի չափերով տարօրինակ օբյեկտն ուսումնասիրելու համար: Տիեզերքում մեկ և Երկրի վրա մի քանի հեռադիտակներ սահմանափակ դիտարկումներ կատարեցին, բայց աստղագետները չկարողացան այն ամբողջությամբ հետազոտել: Օումուամուան հիմա շատ հեռու է գոյություն ունեցող տեխնոլոգիաներով հետագա դիտարկումներ անցկացնելու համար:
Այդուհանդրձ, հավաքված տեղեկությունների սահմանափակ բնույթը գիտնականներին հնարավորություն է տվել որոշակի ենթադրություններ անելու։ Օումուամուան սկզբում համարել են գիսաստղ, բայց այն, կարծես թե, սառույցից չէր ու գիսաստղի նման գազ չէր արձակում:
Օումուամուայի պտույտը, արագությունն ու հետագիծը չի կարելի բացատրել միայն տիեզերական ձգողականությամբ, ինչը հանգեցրել է այն մտքին, որ այն աստղակերպ չէ: Իսկ օբյեկտի ձևն ու պրոֆիլը՝ մոտ քառորդ մղոն երկարությամբ, բայց ընդամենը 114 ֆուտ լայնությամբ, չեն համապատասխանում նախկինում հետազոտված ոչ մի գիսաստղի կամ աստղակերպի:
Նոր հետազոտության հեղինակների կարծիքով, սակայն, Օումուամուայի սառեցված ազոտային բաղադրությունը կարող է բացատրել այդ ձևը: «Ազոտային սառույցի արտաքին շերտերի գոլոշիացմանը զուգահեռ՝ մարմնի ձևը դարձել է ավելի հարթ, ինչպես օճառի կտորը, երբ արտաքին շերտերը մաշվում են օգտագործման ընթացքում»,- ասել է մեկ այլ հետազոտության համահեղինակ Ալան Ջեքսոնը:

The origin and identity of a massive space object that careened past Earth in 2017 have remained a mystery ever since.
The object, called Oumuamua (a Hawaiian name meaning "scout" or "messenger") traveled on a trajectory that strongly suggested it came from another star system. That made it the first interstellar object ever detected.
But what was it? A few researchers, including Harvard University astronomer Avi Loeb, posited the object was an alien spacecraft. Others suggested it was an asteroid, or perhaps an interstellar comet.
Now, a pair of papers published in an American Geophysical Union journal offers another theory: that Oumuamua was shrapnel from a tiny planet in a different solar system.
"We've probably resolved the mystery of what Oumuamua is, and we can reasonably identify it as a chunk of an 'exo-Pluto,' a Pluto-like planet in another solar system," Steven Desch, an astrophysicist at Arizona State University and a co-author of the new study, said.
Desch and his coauthors think that half a billion years ago, a space object struck Oumuamua's parent planet. That sent Oumuamua careening towards our solar system.
Once it neared the sun, their thinking goes, Oumuamua sped up as sunlight vaporized its icy body. Comets follow a similar movement pattern, known as the "rocket effect."
Because Oumuamua's makeup is unknown, the researchers calculated what kinds of ice would sublimate (change from solid to gas) at a rate that could account for Oumuamua's rocket effect. They concluded that the object is likely made of nitrogen ice, like the surface of Pluto and Neptune's moon Triton.
As it got approached our solar system – and therefore the sun – Oumuamua started sloughing off frozen nitrogen layers. The object entered our solar system in 1995, though we didn't realize it at the time, then subsequently lost 95% of its mass and melted away to a sliver, according to the study authors.
By the time astronomers became aware of Oumuamua's existence in 2017, it was already zipping away from Earth at 196,000 mph. So they had only a few weeks to study the strange, skyscraper-sized object. Several telescopes on the ground and one in space took limited observations as the object flew away, but astronomers were unable to examine it in full. Oumuamua is now too far away and too dim to observe further with existing technologies.
The limited nature of the information gathered left room for scientists to offer guesses about what the object might be and where it came from. Oumuamua was initially classified as a comet, but it didn't appear to be made of ice, and it didn't emit gases as a comet would.
Oumuamua's spin, speed, and trajectory couldn't be explained by gravity alone, which suggested it was not an asteroid either. And the object's shape and profile – it's about one-quarter of a mile long but only 114 feet wide – doesn't match that of any comet or asteroid observed before.
According to the authors of the new study, however, Oumuamua's frozen-nitrogen composition could explain that shape.
"As the outer layers of nitrogen ice evaporated, the shape of the body would have become progressively more flattened, just like a bar of soap does as the outer layers get rubbed off through use," Alan Jackson, another study co-author, said.