Ակտիվներ կառավարող աշխարհի խոշորագույն ընկերությունը ուշադրության կենտրոն է բերում կլիմայի փոփոխությունը
11 Փետրվար, 2020
Ակտիվներ կառավարող աշխարհի խոշորագույն ընկերությունը՝ BlackRock-ը, կլիմայի փոփոխությունը կդարձնի իր ներդրումային որոշումների անկյունաքարը: Ընկերության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Լոուրենս Ֆինկը, ում վերահսկողության ներքո է  գտնվում մոտ 7 տրիլիոն դոլար արժողությամբ ֆոնդերի կառավարումը, նշել է, որ իր կարծիքով մոլորակի տաքացման հետևանքով մենք «գտնվում ենք ֆինանսների հիմնարար վերափոխման շեմին»:
Ֆինկի խոսքերով կլիմայի փոփոխությունը դարձել է հաճախորդների կողմից բարձրաձայնած ամենակարևոր խնդիրը, և որ վերջինս ազդեցություն կունենա ամենի վրա՝ սկսած քաղաքային պարտատոմսերից մինչև տան համար երկարաժամկետ հիպոտեկ:
Նյու Յորքյան ընկերությունը ձեռնարկում է անհետաձգելի միջոցառումներ՝ հրաժարվելով էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար օգտագործվող ածխի ոլորտում ներդրումներ կատարելուց, և խնդրելու է իր հաճախորդներին բացահայտել կլիմայի հետ կապված ռիսկերը:
Մինչդեռ Եվրոպական Միությունը ծրագրում է իր բյուջեի մեկ քառորդը հատկացնել կլիմայի փոփոխություններին և մշակել է նախագիծ, որը թույլ կտա գալիք 10 տարիների ընթացքում 1 տրիլիոն եվրո ծավալով ներդրումները ուղղել տնտեսության էկոլոգիականության բարձրացման ուղղությամբ:

BlackRock, крупнейший в мире управляющий активами, сделает изменение климата центральным в своих инвестиционных решениях. Основатель и генеральный директор Лоуренс Финк, который следит за управлением фондами в размере почти 7 триллионов долларов, сказал, что, по его мнению, мы «находимся на грани фундаментального преобразования финансов» из-за потепления планеты.
Изменение климата стало главной проблемой, поднятой клиентами, сказал Финк, и будет влиять на все - от муниципальных облигаций до долгосрочной ипотеки для дома.
Нью-йоркская фирма предпринимает незамедлительные меры, отказываясь от инвестиций в уголь, используемый для выработки электроэнергии, и начнет просить клиентов раскрывать связанные с климатом риски.
Между тем, Европейский союз планирует посвятить четверть своего бюджета борьбе с изменением климата и разработал схему, позволяющую направить инвестиции в размере 1 трлн евро в сторону повышения экологичности экономики в течение следующих 10 лет.