Աբու-Դաբիում հիմնադրված վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում հայտնի Masdar ընկերությունը Ինդոնեզիայում արևային էներգիայի օգտագործման առաջին նախագծի շրջանակներում նավարկում է դեպի Հարավարևելյան Ասիայի արևային էներգիայի շուկա: Լողացող նախագիծը Հարավարևելյան Ասիայում կդառնա խոշորագույնը իր տեսակի մեջ:
Նախատեսվող 145 ՄՎտ հզորությամբ լողացող ֆոտոէլեկտրական կայանը կկառուցվի 225 հա մակերեսի վրա Արևմտյան Յավայում գտնվող Սիրատա ջրամբարի տարածքում: 17 000 կղզիներով և 100 ջրամբարներով, ինչպես նաև 521 բնական լճերով հարուստ Ինդոնեզիան ծրագրում է կառուցել ևս 60 լողացող ֆոտոէլեկտրական կայաններ՝ նպատակ ունենալով իր էլեկտրաէներգիայի 23 տոկոսը ստանալ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից մինչև 2025 թվականը, իսկ 31 տոկոսը՝ մինչև 2030 թվականը:
Երկիրը հանդիսանում է Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցացիայի ամենախոշոր էներգիա սպառողը, և Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության գնահատմամբ վերջինս կարող է խնայել տարեկան 51,7 միլիարդ դոլար՝ օդի աղտոտման ծավալների և կլիմայի փոփոխության վրա ազդեցության նվազման շնորհիվ կրճատելով հանածո վառելիքի արտադրությունը:

With an extensive archipelago, Indonesia has huge floating solar potential. Image; Hanwha Q Cells
Abu Dhabi-based renewable energy group Masdar is sailing into the Southeast Asian solar market with Indonesia’s first floating solar project. The floating project will be the largest of
The planned 145 MW floating PV plant will be built on a 225ha section of the Cirata Reservoir in West Java. Indonesia, with more than 17,000 islands and 100 reservoirs – plus 521 natural lakes – is planning a further 60 floating PV installations as it chases a target of having 23% of its power generated by renewables by 2025, and 31% by 2030.
The nation is the biggest energy consumer among the Association of Southeast Asian Nations and the International Renewable Energy Agency estimates it could save $51.7 billion per year by reducing fossil fuel generation, thanks to reduced air pollution and climate change impacts.