Աբու-Դաբիում հիմնադրված վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում հայտնի Masdar ընկերությունը Ինդոնեզիայում արևային էներգիայի օգտագործման առաջին նախագծի շրջանակներում նավարկում է դեպի Հարավարևելյան Ասիայի արևային էներգիայի շուկա: Լողացող նախագիծը Հարավարևելյան Ասիայում կդառնա խոշորագույնը իր տեսակի մեջ:
Նախատեսվող 145 ՄՎտ հզորությամբ լողացող ֆոտոէլեկտրական կայանը կկառուցվի 225 հա մակերեսի վրա Արևմտյան Յավայում գտնվող Սիրատա ջրամբարի տարածքում: 17 000 կղզիներով և 100 ջրամբարներով, ինչպես նաև 521 բնական լճերով հարուստ Ինդոնեզիան ծրագրում է կառուցել ևս 60 լողացող ֆոտոէլեկտրական կայաններ՝ նպատակ ունենալով իր էլեկտրաէներգիայի 23 տոկոսը ստանալ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից մինչև 2025 թվականը, իսկ 31 տոկոսը՝ մինչև 2030 թվականը:
Երկիրը հանդիսանում է Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցացիայի ամենախոշոր էներգիա սպառողը, և Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության գնահատմամբ վերջինս կարող է խնայել տարեկան 51,7 միլիարդ դոլար՝ օդի աղտոտման ծավալների և կլիմայի փոփոխության վրա ազդեցության նվազման շնորհիվ կրճատելով հանածո վառելիքի արտադրությունը:

Базирующаяся в Абу-Даби группа по возобновляемым источникам энергии Masdar выходит на рынок солнечной энергии в Юго-Восточной Азии в рамках первого в Индонезии проекта по использованию солнечной энергии. Плавучий проект станет крупнейшим в своем роде в Юго-Восточной Азии.
Запланированная плавучая фотоэлектрическая установка мощностью 145 МВт будет построена на участке площадью 225 га в водохранилище Сирата на Западной Яве. Индонезия с более чем 17 000 островов и 100 водохранилищами, а также 521 природным озером планирует построить еще 60 плавучих фотоэлектрических установок, поскольку планирует получить 23% своей электроэнергии за счет возобновляемых источников энергии к 2025 году и 31% к 2030 году.
Страна является крупнейшим потребителем энергии среди Ассоциации государств Юго-Восточной Азии, и, по оценкам Международного агентства по возобновляемым источникам энергии, она может сэкономить 51,7 миллиардов долларов в год за счет сокращения производства ископаемого топлива, благодаря уменьшению загрязнения воздуха и воздействия изменения климата.