Photographer: Volker Hartmann/Getty Images
Կողմնակիցները հավաստիացնում են, որ չնայած ատոմակայանները մրցակցում են թերթաքարի ծննդավայր հանդիսացող երկրից (ԱՄՆ) եկող էժանագին գազի հոսքի հետ, վերջիններս դեռևս պահպանում են իրենց առանցքային առավելությունը՝ Էլեկտրաէներգիան արտադրում են 24 ժամյա ռեժիմով՝ առանց ածխաթթու գազ արտանետելու: Միևնույն ժամանակ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները դեռ չեն լուծել պահեստավորման խնդիրը: Սակայն կողմնակիցների պնդմամբ դա միայն ժամանակի հարց է:
2010թ.-ից մինչև 2018թ. մարտկոցների գներն ընկել են 85 տոկոսով, իսկ Կալիֆորնիայում և Արիզոնայում նախատեսված է կառուցել կուտակիչ կայաններ: Միաժամանակ գիտությունը առաջ է քաշում նոր տեխնոլոգիաներ, այդ թվում՝ քիմիական այլընտրանք լիթիում-իոնային համակարգերին, որոնք կարող են ապահովել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը առանց դադարի 100 ժամվա ընթացքում արևով կամ առանց դրա:
100 %-ով արտանետումներից մաքուր ցանց ունենալու ձգտումը խթանվում է նաև ԱՄՆ այն նահանգների թվի աճով, որոնք սահմանել են ավելի խիստ ժամկետային սահմանափակումներ: Հուլիսին Նյու-Յորքը կարգադրեց, որ մինչև 2030 թվականը նահանգի արտադրվող էլեկտրաէներգիայի 70 %-ը բաժին ընկնի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, իսկ մինչև 2040 թվականը՝ 100 %-ը: Յոթ այլ նահանգներ, այդ թվում՝ Կալիֆորնիան, նույնպես ունեն համանման հրահանգներ:
Համաձայն BNEF կանխատեսումների, 2035 թվականին մրցունակ են լինելու այսպես կոչված «պիկային մարտկոցները». մեծ համալիրներ, որոնք կուտակում են էներգիան, երբ վերականգնվող աղբյուրներն աշխատում են պիկային ռեժիմով, և մատակարարում են էներգիա, երբ վերջիններս չեն աշխատում: Այնինչ, միևնույն ժամանակահատվածում միջուկային էներգիան կզիջի իր դիրքերը, քանզի բարձր գինը կստիպի դադարեցնել բազմաթիվ ռեակտորների աշխատանքը:
Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ Էներգետիկայի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարել է, որ ռեակտորները նշանակալից դեր են կատարելու էներգետիկայի համակարգում, և գործակալությունը բանակցություններ է վարում այն երկրների հետ, որոնք հետաքրքրված են ավելի կոմպակտ մոդուլային ռեկատորների տեղակայմամբ, որոնք ներկայում մշակվում են ավելի ցածր ծախսերով:
«Եթե որևէ երկիր կամ նահանգ ձգտում է հասնել իր նպատակին ածխածնի արտանետումների ոլորտում, ապա միջուկային էներգիան պետք է դառնա խնդրի լուծման բացարձակ բանաձևը», - հարցազրույցի ժամանակ ասել է պետքարտուղարի օգնական Ռիտա Բարանվալը:

Photographer: Volker Hartmann/Getty Images
Сторонники говорят, что, хотя атомные электростанции конкурируют с потоком дешевого газа, поступающего со сланцевых месторождений страны (США), они по-прежнему имеют ключевое преимущество: вырабатывают электроэнергию в течение 24 часов без выбросов углекислого газа. Между тем, возобновляемые источники энергии еще не решили проблему хранилища, необходимого для этого. Сторонники утверждают, что это только вопрос времени.
С 2010 по 2018 год цены на батареи упали на 85%, а в Калифорнии и Аризоне запланированы аккумулирующие станции. Тем временем наука продвигает новые технологии, в том числе химические альтернативы литий-ионным системам, которые могут обеспечить снабжение электроэнергией в течение 100 часов подряд, с солнцем или без него.
Стремление к сетям, на 100% свободных от выбросов, стимулируется растущим числом штатов США, ссылаясь на все более агрессивные временные рамки. В июле Нью-Йорк распорядился, чтобы 70% выработанной электроэнергии штата приходилось на возобновляемые источники энергии к 2030 году и 100% к 2040 году. Семь других штатов, включая Калифорнию, имеют аналогичные распоряжения.
Согласно прогнозам BNEF, к 2035 году по стоимости будут более конкурентоспособными так называемые пиковые батареи – большие комплексы, которые накапливают энергию, когда возобновляемые источники энергии работают на пике, и высвобождают энергию, когда последние не работают. Между тем, за тот же период ядерная энергетика ослабнет, поскольку высокая стоимость вынуждает закрывать большинство реакторов.
Между тем, высокопоставленный представитель Министерства энергетики США по ядерной энергетике заявляет, что реакторы будут играть заметную роль в энергетической структуре, и агентство ведет переговоры со странами, заинтересованными в развертывании более компактных модульных реакторов, которые сейчас разрабатываются с меньшими затратами.
«Если какая-либо страна или штат стремится достичь своих целей в области выбросов углерода, то ядерная энергия должна стать абсолютной частью решения», - заявила помощник госсекретаря Рита Баранвал в своем интервью.