Գիտնականները մշակում են քամուց և արևից էլեկտրաէներգիա արտադրող դրոշներ
Մանչեստրի համալսարանի հետազոտողները մշակել են դրոշներ, որոնք արտադրում են էլեկտրաէներգիա քամուց և արևային էներգիայից:
Համալսարանի հայատարարության մեջ ասվում է, որ դրոշների վրա օգտագործվել են «առաձգական պիեզոէլեկտրական ժապավեններ և ճկուն ֆոտովոլտաիկ տարրեր»:
Ֆոտովոլտաիկ համակարգի դեպքում արևային լույսը ուղղակիորեն փոխակերպվում է էլեկտրաէներգիայի, մինչդեռ պիեզոէլեկտրական ժապավենները թույլ են տալիս դրոշին արտադրել էլեկտրաէներգիա շարժման միջոցով:
«Քամու էներգիան և արևի էներգիան, որպես կանոն, պարբերաբար տատանվում են, սակայն, որպես կանոն, նաև փոխհատուցում են միմյանց», - ասված է ուսումնասիրության համահեղինակ և ջերմահիդրավլիկայի ավագ մասնագետ Անդրեա Չոնկոլինիի հայտարարության մեջ:

Researchers at the University of Manchester have designed flags that can produce energy via wind and solar power.
In a statement, the university said that the flags used "flexible piezoelectric strips and flexible photovoltaic cells."
Photovoltaic refers to a way of directly converting light from the sun into electricity, while piezoelectric strips enable the flag to generate power via movement.
"Wind and solar energies typically have intermittencies that tend to compensate each other," Andrea Cioncolini, a co-author of the study and senior lecturer in thermal hydraulics, said in a statement.