Apple-ն հայտարարել է Չինաստանի տարածքում նոր եզակի ներդրումային ֆոնդի ստեղծման մասին: Ֆոնդը մատակարարների համար հասանելի կդարձնի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները: Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու և մատակարարման շղթայի մեջ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների մասնաբաժինը ավելացնելու համար Apple-ի կողմից կիրառվող միջոցառումների շրջանակներում առաջիկա չորս տարիների ընթացքում 10 մատակարարներ Apple-ի հետ համատեղ մոտ 300 մլն դոլար կփոխանցեն Չինաստանի մաքուր էներգիայի զարգացման ֆոնդին: Ստացված միջոցները ներդրվելու են մաքուր էներգիայի աղբյուրների օգտագործման ընդլայնման նախագծերի մշակման և զարգացման մեջ: Նման աղբյուրների ընդհանուր հզորությունը կազմելու է ավելի քան 1 գիգավատ, ինչը համապատասխանում է մոտ 1 միլիոն տան էներգիայի սպառմանը:
«Apple-ը հպարտ է, որ այլ ընկերությունների հետ միասին պայքարում է կլիմայի փոփոխության խնդրի դեմ», - ասում է Apple-ի շրջակա միջավայրի, քաղաքականության և սոցիալական նախաձեռնությունների փոխնախագահ Լիզա Ջեքսոնը: «Մենք չափազանց ուրախ ենք, որ մեր մատակարարներից շատերը ներգրավված են ֆոնդի աշխատանքի մեջ, և հուսով ենք, որ այս մոդելը կարող է օգտագործվել և այլ երկրներում, որպեսզի ցանկացած մասշտաբի ընկերություններ կարողանան օգտակար լինել մեր մոլորակի համար»։
Անցումը մաքուր էներգիայի կարող է դժվար լինել հատկապես փոքր ընկերությունների համար, որոնք միշտ չէ, որ մաքուր էներգիայի հուսալի աղբյուրների հասանելիության հնարավորություն ունեն: Իր ծավալների և ընդգրկման շնորհիվ Չինաստանի մաքուր էներգիայի զարգացման ֆոնդը մասնակիցներին կարող է առավելություն տալ էներգիայի գնման հնարավորությունների ընդլայնման տեսքով, ինչպես նաև վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման համար ավելի հեռանկարային և բազմազան լուծումներ կիրառելու առումով: Ֆոնդը կառավարելու է կողմնակի կազմակերպություն՝ DWS խումբը, որը մասնագիտացած է կայուն զարգացման մեջ ներդրումներ կատարելու մեջ: Այն նաև լինելու է ֆոնդի ներդրողներից մեկը:
Այս տարվա գարնանը Apple-ը հայտարարել է, որ իր բոլոր շենքերը ամբողջ աշխարհում ամբողջովին անցել են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, և ավելի վաղ՝ 2015թ․-ին մեկնարկել է մաքուր էներգիայի աղբյուրների անցման ծրագիրը մատակարարների համար: Այս ընթացքում աշխարհի ավելի քան 10 երկրներում գործող 23 գործընկեր արտադրական կազմակերպություններ պարտավորվել են Apple-ի արտադրանքի կոմպոնենտների արտադրությունը ամբողջությամբ ապահովել էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրներից ստացված էլեկտրաէներգիայով: 2020թ.-ին Apple-ը և նրա մատակարարները արտադրելու են ավելի քան 4 գիգավատ նոր մաքուր էլեկտրաէներգիա․ դա մոտավորապես մեկ երրորդն է ամբողջ էլեկտրաէներգիայի, որը այժմ սպառվում է Apple-ի արտադրանքի արտադրության վրա:
Apple-ը մատակարարների հետ միասին ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման նոր ուղիներ է փնտրում: Վերջերս ընկերությունը հայտարարել է, որ այս ոլորտում իրական առաջընթաց է տեղի ունեցել. Alcoa Corporation և Rio Tinto Aluminum ալյումինե հսկաները նոր տեխնոլոգիա են ստեղծել, որը թույլ է տալիս նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները հալման ընթացքի՝ ալյումինե արտադրության հիմնական փուլերից մեկի ժամանակ։

Компания Apple объявила о создании нового уникального инвестиционного фонда на территории Китая. Фонд даст поставщикам доступ к возобновляемым источникам энергии. В рамках комплекса мер, принимаемых компанией Apple для борьбы с изменением климата и повышения доли использования возобновляемых источников энергии в цепочке поставки, в ближайшие четыре года 10 поставщиков и сама Apple совместно перечислят почти 300 миллионов долларов США в фонд развития чистой энергетики в Китае. Полученные средства будут вложены в разработку и развитие проектов по расширению использования экологически чистых источников энергии. Суммарная мощность таких источников составит более 1 гигаватта — это соответствует энергопотреблению примерно 1 миллиона домов.
«Apple гордится тем, что вместе с другими компаниями борется с проблемой изменения климата, — говорит Лиза Джексон, вице-президент Apple по вопросам окружающей среды, политики и социальных инициатив. — Мы необычайно рады, что так много наших поставщиков участвуют в работе фонда, и надеемся, что эта модель может быть использована и в других странах, чтобы компании любого масштаба могли приносить пользу нашей планете».
Переход на чистую энергию может быть сложным, особенно для небольших компаний, у которых не всегда есть доступ к надёжным источникам чистой энергии. Благодаря своим масштабам и охвату Китайский фонд развития чистой энергетики способен дать участникам преимущество в виде расширения возможностей закупки энергии, а также применения более перспективных и разнообразных решений для использования возобновляемых источников. Управлять фондом будет сторонняя организация — группа DWS, которая специализируется на инвестициях в устойчивое развитие. Она также будет одним из инвесторов фонда.
Весной этого года компания Apple объявила, что все её помещения во всём мире полностью переведены на возобновляемые источники энергии, а ещё раньше, в 2015 году, запустила программу перехода на чистые источники энергии для поставщиков. За это время 23 партнёрских производственных организации, работающие более чем в 10 странах мира, взяли на себя обязательство полностью обеспечить производство компонентов для продукции Apple энергией из экологически чистых источников. К 2020 году Apple и её поставщики будут производить более 4 гигаватт новой чистой энергии — это примерно треть всей энергии, которая тратится на производство продукции Apple в настоящее время.
Apple совместно с поставщиками ищет новые способы сокращения выбросов парниковых газов. Недавно компания объявила о том, что в этой области произошёл настоящий прорыв: алюминиевые гиганты Alcoa Corporation и Rio Tinto Aluminum создали новую технологию, которая позволяет сократить выбросы парниковых газов в процессе выплавки — на одном из ключевых этапов алюминиевого производства.