Apple-ն հայտարարել է Չինաստանի տարածքում նոր եզակի ներդրումային ֆոնդի ստեղծման մասին: Ֆոնդը մատակարարների համար հասանելի կդարձնի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները: Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու և մատակարարման շղթայի մեջ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների մասնաբաժինը ավելացնելու համար Apple-ի կողմից կիրառվող միջոցառումների շրջանակներում առաջիկա չորս տարիների ընթացքում 10 մատակարարներ Apple-ի հետ համատեղ մոտ 300 մլն դոլար կփոխանցեն Չինաստանի մաքուր էներգիայի զարգացման ֆոնդին: Ստացված միջոցները ներդրվելու են մաքուր էներգիայի աղբյուրների օգտագործման ընդլայնման նախագծերի մշակման և զարգացման մեջ: Նման աղբյուրների ընդհանուր հզորությունը կազմելու է ավելի քան 1 գիգավատ, ինչը համապատասխանում է մոտ 1 միլիոն տան էներգիայի սպառմանը:
«Apple-ը հպարտ է, որ այլ ընկերությունների հետ միասին պայքարում է կլիմայի փոփոխության խնդրի դեմ», - ասում է Apple-ի շրջակա միջավայրի, քաղաքականության և սոցիալական նախաձեռնությունների փոխնախագահ Լիզա Ջեքսոնը: «Մենք չափազանց ուրախ ենք, որ մեր մատակարարներից շատերը ներգրավված են ֆոնդի աշխատանքի մեջ, և հուսով ենք, որ այս մոդելը կարող է օգտագործվել և այլ երկրներում, որպեսզի ցանկացած մասշտաբի ընկերություններ կարողանան օգտակար լինել մեր մոլորակի համար»։
Անցումը մաքուր էներգիայի կարող է դժվար լինել հատկապես փոքր ընկերությունների համար, որոնք միշտ չէ, որ մաքուր էներգիայի հուսալի աղբյուրների հասանելիության հնարավորություն ունեն: Իր ծավալների և ընդգրկման շնորհիվ Չինաստանի մաքուր էներգիայի զարգացման ֆոնդը մասնակիցներին կարող է առավելություն տալ էներգիայի գնման հնարավորությունների ընդլայնման տեսքով, ինչպես նաև վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման համար ավելի հեռանկարային և բազմազան լուծումներ կիրառելու առումով: Ֆոնդը կառավարելու է կողմնակի կազմակերպություն՝ DWS խումբը, որը մասնագիտացած է կայուն զարգացման մեջ ներդրումներ կատարելու մեջ: Այն նաև լինելու է ֆոնդի ներդրողներից մեկը:
Այս տարվա գարնանը Apple-ը հայտարարել է, որ իր բոլոր շենքերը ամբողջ աշխարհում ամբողջովին անցել են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին, և ավելի վաղ՝ 2015թ․-ին մեկնարկել է մաքուր էներգիայի աղբյուրների անցման ծրագիրը մատակարարների համար: Այս ընթացքում աշխարհի ավելի քան 10 երկրներում գործող 23 գործընկեր արտադրական կազմակերպություններ պարտավորվել են Apple-ի արտադրանքի կոմպոնենտների արտադրությունը ամբողջությամբ ապահովել էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրներից ստացված էլեկտրաէներգիայով: 2020թ.-ին Apple-ը և նրա մատակարարները արտադրելու են ավելի քան 4 գիգավատ նոր մաքուր էլեկտրաէներգիա․ դա մոտավորապես մեկ երրորդն է ամբողջ էլեկտրաէներգիայի, որը այժմ սպառվում է Apple-ի արտադրանքի արտադրության վրա:
Apple-ը մատակարարների հետ միասին ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման նոր ուղիներ է փնտրում: Վերջերս ընկերությունը հայտարարել է, որ այս ոլորտում իրական առաջընթաց է տեղի ունեցել. Alcoa Corporation և Rio Tinto Aluminum ալյումինե հսկաները նոր տեխնոլոգիա են ստեղծել, որը թույլ է տալիս նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումները հալման ընթացքի՝ ալյումինե արտադրության հիմնական փուլերից մեկի ժամանակ։

Apple made a new investment fund in China to connect suppliers with renewable energy sources. As part of Apple’s commitment to address climate change and increase the use of renewable energy within its supply chain, 10 initial suppliers and Apple will jointly invest nearly $300 million over the next four years into the China Clean Energy Fund. The fund will invest in and develop clean energy projects totaling more than 1 GW of renewable energy in China, the equivalent of powering nearly 1 million homes.
“At Apple, we are proud to join with companies that are stepping up to address the climate challenge,” said Lisa Jackson, Apple’s vice president of Environment, Policy and Social Initiatives. “We’re thrilled so many of our suppliers are participating in the fund and hope this model can be replicated globally to help businesses of all sizes make a significant positive impact on our planet.”
Transitioning to clean energy can be complex. This is especially true for smaller companies that may not have access to viable clean energy sources. By virtue of its size and scale, the China Clean Energy Fund will give its participants the advantage of greater purchasing power and the ability to attain more attractive and diverse clean energy solutions. The China Clean Energy Fund will be managed through a third party, DWS Group, which specializes in sustainable investments and will also invest in the fund.
Today’s news follows Apple’s announcement earlier this year that its global facilities are powered by 100 percent clean energy and the launch of its Supplier Clean Energy Program in 2015. Since that program began, 23 manufacturing partners, operating in more than 10 different countries, have committed to powering all of their Apple production with 100 percent clean energy. Apple and its suppliers will generate more than 4 gigawatts of new clean energy worldwide by 2020 — representing one-third of Apple’s current manufacturing electricity footprint.
Apple is also working with its suppliers to find new ways to reduce greenhouse gas emissions. The company recently announced it reached a breakthrough with aluminum suppliers Alcoa Corporation and Rio Tinto Aluminum on a new technology that eliminates direct greenhouse gas emissions from the traditional smelting process, a key step in aluminum production.