Մեր մոլորակը ավելի քան 4,5 միլիարդ տարվա պատմություն ունի: Այս ընթացքում այն դարձել է կենդանիների միլիարդավոր տեսակների տունը, սակայն այն, թե կոնկրետ ինչն է կյանք առաջացրել մոլորակի վրա, երկար ժամանակ առեղծված էր մնում:
Հետազոտողները նախկինում կարծում էին, որ Երկրի վրա թթվածնի արտասովոր ալեցայտը մոտ 540 միլիոն տարի առաջ առաջացրել է քեմբրիյան պայթյուն, որը կյանք է առաջացրել մոլորակի կենսոլորտում՝ ձևավորելով կենդանիների ապշեցուցիչ հարուստ տեսականի: Բայց հարցը, թե արդյո՞ք սրանում թթվածինն է այդքան կարևոր դեր խաղացել, երկար ժամանակ մնում էր գիտնականների քննարկման առարկա:
Նոր ուսումնասիրության մեջ գիտնականներն ապացույցներ են գտել, որ ավելի քան 500 միլիոն տարի առաջ թթվածինը իրականում չի հեղեղել մոլորակի մթնոլորտն ու օվկիանոսները, և, հետևաբար, դանդաղորեն լուծվել է ծանծաղ ավազաններում և օվկիանոսի մերձցամաքային ծանծաղուտներում: Կարևոր է նշել, որ դա չի նշանակում, թե թթվածինը ընդհանրապես որևէ դեր չի խաղացել կենսաբազմազանության խթանման գործում, որը հանգեցրել է բազմաթիվ տարբեր կենդանիների առաջացմանը, որոնք մենք այսօր տեսնում ենք:
Հետազոտության ավագ հեղինակ, Սթենֆորդի համալսարանի երկրակենսաբան Էրիկ Սպերլինգի կարծիքով, քեմբրիական կենդանիների համար, հավանաբար, այնքան թթվածին չի պահանջվել, որքան գիտնականները նախկինում կարծում էին: Գիտնականներն ուսումնասիրել են նստվածքային ապարները և հայտնաբերել օքսիգենացման միայն չնչին ավելացում, «որը ճիշտ մեծություն ունի էկոլոգիայում մեծ փոփոխություններ առաջացնելու համար»։
Իրենց աշխատանքում գիտնականներն իրականացրել են երկու միկրոէլեմենտի՝ մոլիբդենի և ուրանի, որոնք օվկիանոսում թթվածնի գլոբալ մակարդակի ցուցիչներ են, ինչպես նաև օվկիանոսների և մթնոլորտի միջև թթվածնի հոսքերի կենսաերկրաքիմիական մոդելների վերլուծությունը։ Արդյունքները թույլ են տալիս ենթադրել, որ օվկիանոսի խորքում թթվածնի մակարդակը հասել է ժամանակակից մակարդակի ընդամենը մոտ 140 միլիոն տարի առաջ՝ արդեն դևոնյան ժամանակաշրջանում:
Ըստ հետազոտության համահեղինակ, Սաութհեմփթոնի համալսարանի հնէակենսաբան Ռիչարդ Սթոքիի, գլոբալ առումով, իրենց աշխատանքի արդյունքները ցույց չեն տալիս օվկիանոսի լիարժեք հագեցվածությունը թթվածնով: Այնուամենայնիվ, գիտնականները կասկածում են, որ քամիների և ալիքների հետևանքով ծանծաղ ջրերում առաջացած թթվածնի մակարդակը, հավանաբար, այնքան է բարձրացել, որ բավարարել է ծովային կյանքի բոլոր տեսակներին:

Scientists have simulated the formation of fatty acids, a key component in the assembly of Earth's first cells. The discovery not only offers key insights to the earliest moments of life on the planet, but it also shines a light on how life might start on other moons and planets.
The first forms of life on Earth emerged over 3.5 billion years ago from inert geological materials. The exact location of this emergence is still unclear, but many scientists believe that the earliest life forms appeared around deep-sea hydrothermal vents.
Hydrothermal vents are like rocky chimneys on the ocean floor which spew out plumes of superheated fluid from magma beneath the Earth's crust. "Hydrothermal vent sites, and in particular alkaline hydrothermal vents, are unique in bringing together several key threads in origins of life theories together," told Jon Telling, a reader in biogeochemistry at Newcastle University in the UK.
“But for life to form at these vents, several key ingredients had to come together. "Broadly, scientists have focused on molecules that either store and transfer biological information (e.g. nucleic acids, DNA or RNA); catalyse reactions within cells (e.g. amino acids, [the building blocks of proteins]); or make cell membranes (giving a cell its own chemical identify separate from the external environment) e.g. fatty acids."
This last category, the fatty acids, is the focus of Telling's latest paper, lead by postdoctoral research associate at Durham University, Graham Purvis.
Fatty acids are long organic molecules with regions that both attract and repel water. Therefore, when they are placed in a watery environment they automatically come together in cell-like compartments, with the water-attracting parts on the outside and water-repelling parts on the inside. It is these molecules that would have formed the first cell membranes, isolating and protecting the inner workings of the cell from the world around it.
In their study the team were able to demonstrate just how easily these long-chain fatty acids can form under the replicated conditions of a hydrothermal vent.
"This study opens the door to the next phase of experiments: proving that they can 'lift off' and spontaneously form membrane-bound spheres'; a key stepping stone to protocells," Telling said.