Chevron-ը բիովառելիք կստանա տավարի գոմաղբից
Աշխարհի խոշորագույն էներգետիկ ընկերություններից մեկը՝ Chevron-ը, որն առաջատար դիրք է զբաղեցնում ամերիկյան շուկայում, կսկսի տավարի գոմաղբը բնական գազի վերածել ածխածնի արտանետումների կրճատման ծրագրի շրջանակներում։
Էներգետիկ հսկան և աղբի վերամշակմամբ զբաղվող Brightmark ընկերությունը արդեն 28 գործարան են կառուցում Միացյալ Նահանգների յոթ նահանգներում, որոնցից մեկում արտադրությունը կսկսվի արդեն այս տարի:
Բացի այդ, նախատեսվում է գործարկել կենսազանգվածից ստացվող վերականգնվող բնական գազի՝ կենսամեթանի, արտադրության ևս 10 ձեռնարկություն: Այլընտրանքային այս վառելիքը նախատեսվում է օգտագործել բեռնատար ավտոմեքենաների լիցքավորման համար:
«Մենք կարծում ենք, որ կարող ենք որոշակի ազդեցություն ունենալ բեռնատար ավտոպարկերի վրա, որպեսզի դրանք անցնեն վառելիքի այս տեսակին»,- հավաստիացրել է Chevron-ի վառելիքի և քսանյութերի ստորաբաժանման ղեկավար Էնդի Վալցը:

Одна из крупнейших в мире энергетических компаний Chevron, занимающая лидирующие позиции на американском рынке, раньше запланированного начнет переработку коровьего навоза в возобновляемый природный газ в рамках программы по сокращению выбросов углекислого газа.
Нефтяная компания и ее партнер Brightmark LLC, занимающийся утилизацией отходов, уже строят в семи штатах 28 заводов, на одном из которых производство начнется в этом году. Вдобавок планируется открыть еще 10 предприятий по производству биометана — возобновляемого природного газа, получаемого из биомассы. Использовать альтернативный вид топлива планируется для заправки грузовиков.
«Мы думаем, что сможем повлиять на грузовые автопарки, чтобы они перешли на это топливо», — заверил президент подразделения горюче-смазочных материалов Chevron в Северной и Южной Америке Энди Вальц.