Դանիայում կառուցվող «էներգետիկ կղզին» կօգնի կայունացնել հողմային էներգիայի մատակարարումը
Դանիան Հյուսիսային ծովում վիթխարի «էներգետիկ կղզի» կկառուցի: Այն կբարձրացնի երկրում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հզորությունները և կկայունացնի հողմային էներգիայի մատակարարումը:
Կղզին կհայտնվի Դանիայից 80 կիլոմետր հեռավորության վրա։ Շինարարությունը կարժենա 34 միլիարդ դոլար: Նախագիծը կյանքի կոչելու համար երկրի իշխանությունները գործընկերներ կներգրավեն: Էներգետիկայի և կլիմայի նախարարությունը մրցույթ կհայտարարի, որը կորոշի կղզու համասեփականատերերին և կառուցող շինարարական ընկերությանը:
120 հազար քառակուսի մետր մակերեսով արհեստական հարթակը կառավարելու է 200 հողմակայաններ: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2033 թվականը: Կղզին կկարողանա արտադրել երեք գիգավատ էլեկտրաէներգիա և էլեկտրականությամբ ապահովել միլիոնավոր սպառողների: Նախատեսվում է էլեկտրաէներգիա մատակարարել նաև Գերմանիա, Բելգիա և Լյուքսեմբուրգ, որը սեփական ափամերձ գոտի չունի։
Հողմակայանների միջոցով Դանիան էլեկտրաէներգիայով ապահովում է բնակչության գրեթե կեսին: Մինչեւ 2030 թվականը երկիրը նախատեսում է 1990 թվականի համեմատ ածխաթթու գազի արտանետումները նվազեցնել 70 տոկոսով, իսկ մինչև 2050 թվականը՝ դառնալ ածխածնային չեզոք երկիր։

Denmark Agrees on Ownership Structure for Giant Energy Island
Denmark’s political parties formed a plan for the ownership of its $34 billion man-made energy island in the North Sea that’s needed to fulfill its ambitious carbon reduction target.
The island will support infrastructure for Denmark’s offshore wind parks which will supply electricity to millions of homes. The nation, which already gets almost half of its power from wind, has pledged to cut its emissions by 70% compared with 1990 levels by 2030 and to be carbon neutral by 2050.
The government is looking for partners for a 49.9% stake in the island that will be built 80 kilometers off the nation’s west coast. It is planning one public tender for both partnership agreements and the construction.
Interested parties will be able to set up a consortium between investors, contractors and developers and make a joint bid. Тhe island will help supply 3 gigawatts of electricity on completion in 2033.
Denmark and the private partners will own shares in the project and will share the revenue accordingly. Strategic partnerships have already been agreed with other countries, including Germany, Belgium and Luxembourg, which does not have a coastal line.